Videorecenzia: Nokia Lumia 800 štýlový a elegantný smartphone

V týchto dňoch som dostal jedinečnú možnosť testovať novú vlajkovú loď spoločnosti Nokia a to mobilný telefón Nokia Lumia 800. Povedal som si, že ho budem trápiť a testovať naozaj dôkladne. A tak sa po sérii testov pozrieme na to ako Nokia Lumia vyzerá a ako vlastne obstála.

Dizajn

Dizajnovo Lumia 800 vychádza s telefónu Nokia N9. Jedná sa teda o veľmi pekný  a elegantný  dizajn. Telefón je tvorený z jedného kusu materiálu. Prednej strane dominuje elegantný displej pokrytý špeciálnym Gorilla Glass sklom odolným proti poškriabaniua  technológiou ClearBlack zabezpečujúcou vysokú čitateľnosť aj na priamom slnku.

Pod displejom sa nachádzajú tri dotykové tlačídlá, a to vyhľadávanie, tlačidlo zlogom Windows, slúžiace ako tlačidlo pre návrat na domovskú obrazovku a tlačidlo nazad. Ktorého funkciu myslím nemusím špeciálne spomínať. Na pravom boku sa nachádza potom už len tlačidlo fotoaparátu, tlačidlá pre ovládanie hlasitosti, a tlačidlo vypínania telefónu. Na vrchu nájdete už len krytku pod ktorou je schovaný mini USB port a slot pre micro SIM kartu. Vzadu nájdete už len objektív 8 megapixelového fotoaparátu Carl Zaisss dvojitým LED bleskom. Prejdime však teraz  k samotným testom.

Displej

Celkom som bol na tento test zvedavý, avšak vďaka šialenému aprílovému počasiu, som si musel trocha počkať. Bol som zvedavý ako  totiž dopadne sľubovaná čitateľnosť na priamom slnku. Deň D sa však naskytol už čo skoro, a tak som spolu s chalanmi vyliezol na strechu Stupavského kulturáku, kde je menšia terasa, kde bolo priame slnko zaručen=é. Na prekvapenie moje a aj prítomných kamarátov. Lumia 800 je momentálne podľa môjho  názoru momentálne mobil s najčitateľnejším displejom na priamom slnku. Konečne som bez problémov prečítal status na Facebooku, mail či SMS. Konečne dakoho napadlo použiť na displeji polarizačné filtre. Tu Lumia 800 jednoznačne vyhrala .

Nokia Lumia 800 disponuje už v základnej výbave navigáciou Nokia Drive, ktorá je po poslednom update dokonca offline, a tak nepotrebuje vaše dáta. Použije ich len pre vyhľadanie destinácie a to je všetko. Bol som zvedavý  ako dopadne so spotrebou batérie bez použitia aut adaptéra po 54Km. Pri príjazde do cieľa som ostal veľmi príjemne prekvapený. Lumii ostávalo stále ešte zhruba trištvrte batérie, čo naozaj veľmi príjemne prekvapilo .

Rozpoznávanie hudby

Lumia800 a vlastne Windows Phone 7.5 Mango má v sebe zabudovanú funkciu rozpoznávania hudby, ktorú vyvoláte stlačením tlačidla pre vyhľadávanie.  Následne ak započujete v rádiu pesničku a zapnete túto funkciu,  je veľká šanca, že ju Lumia rozpozná. Trápil som ju kvalitne Česko Slovenskou hudobnou produkciou. Avšak spoznala aj také exotické kúsky ako Luďek Sobota a Rychlík jede do Prahy, či dokonca šláger Dobrý den majore Gagarine. Avšak aby bola táto funkcia dostupná je nutné mať zaregistrovaný US účet na Live ID. Pre slovenský zatiaľ myslím dostupná nie je.

Fotografovanie

Lumia 800 obsahuje celkom kvalitn fotoaparát. Avšak pri jeho používaní som riešil menšiu záhadu, prečo mám všetky fotky akési rozmazané. Vysvetlenie prišlo priamo od zástupcov Nokie a bolo veľmi jednoduché Pri  Lumii je totiž dobré fotiť takzvane na polo spúšť. Teda necvakať hneď ako blázon, ale stlačiť na poly spúšť, pípnutie oznámi zaostrenie a môžete objekt odfotiť. Musím uznať, že Lumia fotí celkom dobre, viem mobil nikdy nenahradí zrkadlovku, ale treba povedať, že fotoaparát v Lumii sa naozaj vydaril.

Operačný systém ako taký

Ako som už povedal pre Lumiu 800 jej tvorcovia vybrali ako OS systém Windows Phone 7.5 s kódovým označením Mango. Tento systém bol v prípade Lumie 800 naozaj dobrou voľbou. Jednak vďaka spolupráci s Microsoftom k Lumii 800 sedí aj dizajnovo, a po druhé sa jedná o systém, ktorému aspoň ja osobne predpovedám celkom zaujímavú budúcnosť.

Systém je veľmi rýchli a konečne ani štartovanie mobilu netrvá večnosť, a môžete ho používať temer okamžite po zapnutí. Reakcie aplikácii samotných sú tak isto naozaj veľmi svižné. Veľmi elegantne je riešená aj funkcia copy/paste kde si vyberiete úsek textu skopírujete a jednoduchým ťuknutím na symbol paste skopírujete.  Jediná vec, na ktorú som si zvykal trocha dlhšie je klávesnica, ale aj na tú sa dá napokon zvyknúť a píše sa na nej celkom rýchlo.

Veľmi dobre je vo Windows Phone  7 vyriešené prepojenie s XBOX Live, kde priamo vidíte stav vašich rozohraných hier a môžete sa tak pochváliť svojim kamarátom. Celkom sa mi páči aj systém live tiles pri ktorom okamžite vidno kto sa kde checkol na Foursquare, či kto práve pridal status na Facebooku. Windows Phone 7 v tomto ohľade naozaj žije.

Jediná chyba je nedostatok aplikácií teda lepšie povedané nedostatok aplikáci veľkých mien ako Instagram, Viber alebo Waze. Jednou nevýhodou je aj akési regionálne delenie Marketplace, ktoré je v tomto prípade možno skôr na škodu veci ako na úžitok, a dúfam, že toot regionálne delenie Marketplace zmizne čo najskôr.

Záverom

Myslím že Nokii sa uvedením modelu Nokia Lumia  800 v spojení so spoločnosťou Microsoft a ich systémom Windows Phone 7.5 Mango podaril naozaj veľmi dobrý návrat na scénu. Dúfam, že Lumia 800 si nájde medzi užívateľmi svoje miesto. Osobne sa mi tento telefón veľmi pozdáva, a zvykol som si naň rýchlo, k čomu určite prispel aj jeho svižný 1GHz procesor. Niektorý možno budú frflať nad nemožnosťou rozšírenia ukladacieho priestoru pomocou SD kariet, avšak myslím že 16GB interného ukladacieho priestoru uspokojí väčšinu  užívateľov.