Recenzia Sony VAIO VPCSE1M1E/S


V posledných dňoch sa mi do rúk dostala varianta biznis notebooku Sony Vaio s krkolomným označením VPCSE1M1E/S. Ako obstojí medzi početnou konkurenciou? Na čo je použiteľný a na čo už nie? Čítejte ďalej!

Design

To prvé, čo každému udrie určite do očí je design notebooku.  Mne sa do rúk dostala bielo-strieborná varianta, ktorá je podľa môjho názoru určite štýlovejšia ako taktiež dostupná čierna varianta.

Na veku samozrejme nájdeme lesklým strieborným písmom vyryté logo VAIO. Z druhej strany nájdeme 13´ displej s Full HD rozlišením 1920×1080. Čo ma milo prekvapilo je to, že je nejakým hybridom medzi lesklým a matným displejom. To znamená, že je výborne čitateľný ako na slnku, tak aj v tmavších priestoroch.

Poďme ku klávesnici. Výrobca v tomto modeli vsadil na klávesnicu s vystupujúcimi tlačidlami. Trochu mi vadili až moc veľké medzery medzi jednotlivými tlačidlami, na jednu stranu síce znižujú pravdepodobnosť preklepov, no na druhú stranu zbytočne zaberajú priestor a klávesy sú kvôli tomu relatívne malé. Naopak skvelou vecou u kláves je  ich inteligentné podsvietenie. Bohužiaľ sa jeho farba nedá zmeniť a vždy je modrá  ale aj napriek tomu je to skvelá vec, obzvlášť keď pracujete v noci.

Ďalšia moja výtka smeruje k touchpadu. Jeho problém je celkom opačný než u klávesnice. Touchpad je totiž zbytočne veľký a veľmi citlivý. Dosť často sa mi tak stávalo že som sa ho rukávom dotkol a kurzor preskočil na opačnú stranu obrazovky.

Poďme k tlačidlám a portom. Na prednej strane nájdeme posuvník, ktorým sa zapína či vypína Wi-fi.  Na ľavej strane nenájdeme okrem mechaniky a audio portu prekvapivo nič. Zaujímavosťou je, že tam nenájdeme dokonca ani tlačidlo otvárania mechaniky. Nachádza sa totiž nad klávesnicou.  No a teraz sa dostávam k najpoužívanejšiemu tlačidlu celého počítača.  Prepína totiž medzi dvoma režimami používania (Stamina, Speed). Ako už názov vypovedá režim Stamina je šetrný k batérii a teda sa hodí obzvlášť keď používate notebook na batériu. Pýtate sa ako to dokáže? Jednoducho. Notebook má totiž dve grafické karty, z nich je jedna integrovaná Intelovská a druhá naopak relatívne výkonná AMD Radeon karta. Ako náhle teda prepnete do režimu Speed, zapnú sa obidve karty a výkon aj spotreba pôjdu dramaticky hore.  No, presuňme sa teraz trochu viacej doprava. Nájdeme tam tri malé úzke tlačidlá s označením „Assist“, „Web“ , „Vaio“. Priznám sa, že za celú dobu používania som neprišiel na to, k čomu slúži tlačidlo Assist. Nech som ho stláčal ako som chcel, žiadna reakcia nikdy nenastala. No, tlačidlo web ako už názov vypovedá otvára internetový prehliadač a tlačidlo Vaio slúži ako nastaviteľná skratka, ktorá vám otvorí čo budete chcieť.

Na pravej strane nájdeme 2 USB 2.0 porty, a jeden 3.0 USB port. Medzi výbavou nechýba ani VGA, HDMI či čítačka pamäťových kariet.

Výkon

V notebooku sa nachádza 2 jadrový Intel Core i5 s taktom 2.40GHz. Ako som už spomínal, nachádzajú s v ňom 2 grafické karty. Jedna integrovaná z dielne Intelu, druhá dedikovaná z dielne AMD. Konkrétne sa jedná o model AMD Radeon HD6400M. Keď stále berieme v úvahu to, že notebook je určený primárne biznis zákazníkom, je výkon celého notebooku viac než uspokojivý.  Pre zaujímavosť dodám, že sa mi na ňom podarilo bez problémov rozbehať také pecky ako Battlefield 3, Witcher 2 či Mass Effect 3. FPS síce (hlavne u BF3) dosť kolísalo no, stále sa to dalo hrať.

Výdrž na batériu

U biznis notebookov je prioritou vždy to, aby nielen bez problémov zvládali náročnejšie pracovné úkony, aby neboli príliš ťažké, ale aby aj vydržali poriadne dlhú dobu na batériu. Toto VAIO zvláda úplne na jednotku. Pri testovaní, sa výdrž batérie so zapnutým WI-FI a aktívnou prácou vo Worde pohybovala okolo 5 hodín . No, čo mi absolútne vyrazilo dych, bola výdrž batérie pri hraní náročnej hry. Pri aktívnom hraní Battlefield 3 na low detailoch vydržala batéria až 2 hodiny a 8 minút! Toto je naozaj obdivuhodné číslo, ktoré sa ale dá samozrejme predĺžiť dokúpením akejsi batériopodložky. Jedná sa vlastne o podložku pod notebook, ktorá sa po pripojení k nemu správa zároveň ako batéria a dokáže výdrž notebooku predĺžiť údajne až na 14 hodín.

Záver

Sony Vaio VPCSE1M1E/S je skvelý notebook pre biznis klientov, ktorý často cestujú hlavne kvôli excelentnej výdrži na batériu a výbornému výkonu. Pokiaľ by ste plánovali jeho kúpu, určite si dokúpte aj externú batériu.

Cena sa pohybuje okolo 1000 USD.

3 názory na “Recenzia Sony VAIO VPCSE1M1E/S

  1. Brano kua! Technicke parametre notebooku? Aky to ma HDD? Preco pises o USD, zatial u nas nie je? A co tak nejake porovnania vykonu? Mas pravidelne notebooky na testovanie, preco si nezbieras data a neporobis dake excelovske tabulky a grafy? Meranie FPS, vykonu procesoru, grafiky, diskov. Nie je nic jednoduchsie ako si zapisat par cisel a potom porovnat. Mimochodom tie fotky su bez prepacenia hrozne. Spravi si aspon nejake vhodne svetelne podmienky, poloz to na kus bieleho papieru a hned to bude lepsie. Hento vypada ako fotene nokiou 3310. Cloveka zaujima viac ako to co tu pises. Co ked mi notebook padne, aku ma konstrukciu? Take veci ako ze v jednej vete spomenies business zameranie a v druhej sklznes na vykon v hre, to sa mi zda tiez divne (a iste nie len mne). A neber to v zlom, ja sa len snazim poradit, aby si mal co najkvalitnejsi obsah, ktory bude bavit navstevnikov ako aj vyhladavace (o SEO si sa na wordcampe aktivne zaujimal, toto ber ako onpage SEO). Tu mas priklad, ako by to malo vypadat http://extranotebook.cnews.cz/asus-k53ta-nejlevnejsi-herni-notebook-na-trhu-recenze

    • Ďakujem za názor… Som si vedomý že recenzia nie je zrovna najlepšia, každopádne budem sa snažiť si v najbližšej reputáciu vylepšiť. 

      P.S. recenziu nepísal Braňo ale ja…

      • Ako som uz pisal Branovi, bolo by vhodne, ak nieco pravidelne testujete (notebooky, akykolvek hw) vytvorit si sablonu recenzie, v ktorej bude vsetko co treba otestovat a spomenut. Clovek totiz z takehoto clanku nevie nic. Fotky nie su nic zlozite, moje na blogu tiez nestoja za vela, ale su aspon prehladne. Kus bieleho papiera, nejaka lampa na osvetlenie a mozes fotit…

Nie je možné pridávať komentáre.