Aimp Classic – Winamp killer z Ruska ?

Pri surfovaní po internete človek naozaj nájde všetko možné. A tak som narazil pravdepodobne na konkurenciu pre prehrávač Winamp pod názvom Aimp Classic. Prehrávač pochádza z Ruska, to však neznamená, že je nekvalitný. Práve naopak. Možno u viacerých z vás tak ako u mňa nahradí Winamp. Nuž a s čoho plynie moje nadšenie ? Poďme sa na Aimp pozrieť spoločne bližšie.

Dizajn

Dizajn prehrávača Aimp sa nesie presne v duchu Winampu. Také isté rozloženie okien a funkcíí. To však nič nemení na fakte, že sa jedná o podarený dizajnérsky kúsok. Dokonca sa mi dizajn páči o niečo viac než u klasického Winampu. Tak isto poteší slušná zásoba skinov hneď v úvodnej inštalácii. Celkom sa mi páči fintička, keď pri minimaliácii prehrávača ostane vrohu chvíľu len jeho mini verzia a tá sa potom zmení na ikonku v system tray. Šikovné a veľmi efektné.

player

Funkcie a podpora formátov

Aimp classic má všetky funkcie ktoré by ste od prehrávača hudby očakávali. Playlist je taká samozrejmosť, že ho tu hádam nemusím ani spomínať. Za zmienku však stojí celkom kvalitný equalizér. Avšak vývojári si povedali, že Aimp nebude len tak obyčajný prehrávač a pribalili k nemu dve veľmi zaujímavé externé utility. Prvou z nich je Sound recorder, ktorý dokáže nahrať akýkoľvek zvuk. Tým pádom sa priam ponúka možnosť nahrať si pesničku priamo z internetového rádia. Počítam, že veľa užívateľov Aimp Classic to aj praktizuje. Druhou externou utilitkou pribalenou k prehrávaču je Audio converter. Ten dokáže konvertovať rôzne formáty a tak isto grabovať aj CD do vášho obľúbeného formátu.

audioconverter

Audio Converter

soundrecorder

SoundRecorder

Aké formáty to vlastne prehráva ?

Toto je dosť dôležitá otázka. Pretože nie všetky prehrávače si rozumejú so všetkými formátmi. Aimp Classic ma celkom prekvapil. Bez problémov si poradí s formátmi Ogg a mp3 a takisto zo streamami v týchto formátoch. Wmv som nemal možnosť otestovať, keďže sa mi nanominoval do Firefoxu wmv Active x a ten spúšťa stream hneď vo Firefoxe. Ale myslím že ani stým by Aimp nemusel mať problém.

Koľko CPU to žerie ?

Veľmi málo. Bol som prekvapený aký nenáročný je Aimp na naše počítače. Pri prehrávaní streamu si prehrávač požičal púhých 4MB RAM a pri štandardnej MP3 len 11MB RAM. Táto minimálna spotreba prostriedkov určite poteší.

Aké to má mínus ?

Veru aj tak skvelo znejúci prehrávač má svoje mínus. Občas sa mi totiž stalo, že keď som ho chcel vypnúť tak sa trhoca zasekol. Ale toto je naozaj hádam jediný mínus tohto skvelého programu.

Záver

Ako som už povedal na úvod Aimp Classic sa môže stať celkom plnohodnotnou náhradou za prehrávač Winamp u mnohých užívateľov. Hlavne u tých, ktorým je každý MB RAM drahý, pretože spotreba tohto prehrávača je skutočne minimálna a zvuk je veľmi kvalitný. Ak nič iné, tak tento prehrávač odporúčam aspoň skúsiť. Ja osobne som si ho vybral ako svoj hlavný prehrávač.

Domovská stránka

5 názorov na “Aimp Classic – Winamp killer z Ruska ?

  1. Takze som po dlhej dobe presiel na Aimp a mozem plne odporucit, ovela lepsi nez Winamp. Rusi sa naozaj snazia, najprv nahrada icq (qip) a teraz nahrada winampu, som zvedavy cim prekvapia nabuduce.

  2. No Foobar 2000 som skúšal ale to už radšej tento prehrávač…

  3. hmm.. no vyzera pekne, povedal by som ze krajsie ako winamp.. vyskusam, ale myslim si ze ja uz som svojich favoritov nasiel – pod Windowsom foobar2000, pod linuxom Amarok…

Nie je možné pridávať komentáre.