Yahoo widget engine 4 – oživte svoju plochu

Dnes sa na internete objavila nová verzia Yahoo Widget Engine s poradovým číslom 4. A čo že sú vlastne widgety? Sú to v podstate malé programčeky, ktoré bežia na vašom desktope a prinášajú vám najrôznejšie informácie, ale aj rozšírenia klasických aplikácií. A ako dopadla nová verzia? Poďme sa na to spoločne mrknúť.

Postranný panel

Nuž a čo nám prináša najnovšie vydanie? Je toho celkom dosť. Nuž ale poďme sa na zmeny pozrieť trocha bližšie. Prvá zmena, ktorá vám udrie do očí a je na vonok viditeľná je akýsi panel v ktorom sa ukladá kolekcia vašich widgetov. Tým pádom odpadá zdĺhavé hľadanie vami stiahnutého widgetu na disku. Super nápad. Teda stiahnete si widget a on sa pri prvom spustení automaticky skopíruje do adresára z widgetmi, následne sa potom objaví v bočnom panely. Tento panel sa dá umiestňovať na hornú, dolnú, pravú, alebo ľavú časť vášho monitora. Samozrejme nechýba ani funkcia autohide, takže panel na ploche vôbec nezavadzia. Dobrá práca skutočne tu musím autorov chváliť.

Nové Widgety

V štandardnej výbave nájdete aj dva nové widgety. Ja by som chcel upriamiť vašu pozornosť an widget s názvom Widget Gallery. Vďaka tomuto widgetu totálne odpadá surfovanie po galérii widgetov. Jednoducho si požadovaný widget vyhľadáte priamo na vašej ploche. A ak sa vám zapáči tak si ho stiahnete z webstránky. Musím povedať, že to veľmi zjednodušuje prácu s celým systémom. Druhým nemenej zaujímavým widgetom je Flickr widget. Nie je to len prehliadač obrázkov z vášho Flickr albumu. Ale vďaka tomuto widgetu by ste mali mať možnsť uploadovať fotografie na váš Flickr účet. Túto funkciu som však neskúšal, keďže som na svoj účet zabudol heslo.

Ako je to z RAM

Určite mnohých z nás bude zaujímať spotreba RAM pri takejto aplikácii. Trochu nevýhodou systému možno je, že každý Widget sa chová ako samostatná aplikácia. Na druhej strane je to však pochopiteľné, keďže každý widget slúži na úplne niečo iné. Nuž autori sa chvália nízkou spotrebou RAM. A aké som nameral hodnoty ja pri spustenom postrannom panely, ktorý je vlastne základnou aplikáciou a ak chcete mať na ploche widget musíte mať zapnutý aj panel? Nuž pri meraní som mal zapnutý zrejme najužitočnejší widget počasie. Pri pohľade na procesy musím skonštatovať, že každý widget si požičal 10MB RAM. Neviem či je to veľa alebo málo. Mne sa to však zdá ako tak prijateľná hodnota.






Záver

Yaho widget engine 4 je skutočne zaujímavý kúsok softvéru. Poskytuje vám možnosť mať užitočné informácie priamo na vašej ploche. Áno viem vlastníci Apple budú namietať, že oni to predsa už dávno majú. Avšak vlastníci Windows sa môžu tešiť z celkom zaujímavého produktu. Dúfam, že Yahoo nezaspí na vavrínoch a bude svoj Widget engine naďalej zlepšovať. Určite ho odporúčam aspoň otestovať. Ktovie možno sa vám zapáči na toľko, že ho začnete používať tak ako ja.

Domovská stránka produktu