Spomienky na staré počítače

Dnes som na blogu Michala Hanicha čítal takú malú spomienku na Commodore 64. Teda počítač, ktorý vlastnil ako svoj prvý. To ma inšpirovalo k napísaniu tohto postu. Ja som vlastne osobne mal až PC 286, ale moje prvé stretnutie s počítačom bolo už oveľa skôr. Pamätám si ako sme s bratrancom hodiny a hodiny strávili pri ATARI 800 XL. Keďže vtedy boli diskety ešte v plienkach tak sa dáta nahrávali tak ako pri C64ke s pásky. Avšak na ATARI to šlo relatívne v pohode a dalo sa to vydržať, hlavne keď ste sa nevedeli dočkať ako zadrtíte nejakú tú klasiku. Pamätám si napríklad na staručkú hru Frogger, ktorej úlohou bolo dostať žabu na druhú stranu cesty. Znie to primitívne ale nebolo to vôbec také jednoduché, keďže na ceste bolo množstvo áut. Ale to nebola samozrejme jediná hra, Na ATARI ich bolo veľmi veľa.

 

Potom som mal doma svojho času požičaný dnes už legendárny stroj. Sinclair ZX spectrum, známy tiež pod prezívkou gumák. Na svoju dobu to bol slušný stroj. Hry a programy sa tak isto ako u ATARI nahrávali s pásky a obrazovka vtedy svietila snáď všetkými farbami a ss kazeťáka sa ozývalo šialené hvízdanie a pískanie. Aj na túto legendu existovali geniálne hry. Nezabudnuteľnou je pre mňa séria hier Saboteur. Kde ste s cvičeným ninjom prechádzali najrôznejšie úrovne. Pamätám si, že tejto hre dokonca nachvíľu podľahla aj moja mama. Na Sinclairi som sa prvý raz pokúšal aj o programovanie, ak sa to vôbec programovaním dalo nazvať, ale bola to celkom zábava. Inak pri týchto počítačoch zrejme začala vznikať pirátska komunita lebo si pamätám, že som chodieval k jednému známemu vždy pre nové a nové hry.

 

Veru tieto dve mašinky boli super. Rád na ne spomínam. Ktovie kde dnes skončilo napríklad bratrancove ATARI alebo ujove ZX Spectrum. Pri týchto mašinkách si človek užil celkom dosť zábavy. A čo vy, aké boli vaše úplne prvé počítače s ktorými ste prišli do styku ?

2 názory na “Spomienky na staré počítače

  1. ahoj,

    prvy pocitac, ktory som vo svojom zivote videl bol ZX-81 so 16KB Ram-ky 🙂 V nom som napisal svoj prvy program. 1 PRINT „AHOJ“ 🙂 Bolo to v roku, myslim, 1985/6. Potom som na kruzku robil so Sordom M5, to uz asi nikto nepozna 🙂 No a potom prislo PMD-85 🙂 a assembler 8080. Na strednej som dostal Didaktik Gama a uplne som prepadol assembleru Z80. Potom nasledovali : Amiga500, Amiga1200, PC286, 386, Pentium ….
    Boli to krasne casy, ktore uz nikdy nebudu,ale tak je to dobre, pretoze budu este krajsie 🙂

  2. Ahoj,
    prvý počítač, s ktorým som fyzicky prišiel do styku, bolo ATARI, ale už si nepamätám, či to bola 800 alebo 130 (bolo to u kamaráta, bledosivý). Potom na strednej, v roku 1988 – čo iné ako PMD-85 (aj to sa ráta?:-) U ďalšieho kamaráta ZX Spectrum+, no a za prvé stredoškolské vysvedčenie som dostal konečne svoj „počítač“ – Didaktik Gama. Pri ňom som vydržal až do 1996 (na PC sme nemali dosť peňazí). Diplomovka sa však na ňom naozaj nedala písať :), tak som v piatom ročníku na vysokej kúpil tuším AMD 486 a potom už len ďalšie a ďalšie PC (podľa potreby). Zo slávnej osembitovej trojky som sa nedostal do kontaktu iba s Comodorom 64. A keďže som mal sinclairovský klon Didaktik, tak pre mňa bol najväčšou legendou ZX-Spectrum.

Nie je možné pridávať komentáre.