XPERIA Z1 Elegantný High-End

V týchto dňoch som dostal na testvanie vlajkovú loď spoločnosti SONY. A síce eleganntý vode odolný smartphone XPERIA Z1. No a mi sa pozrieme na to ako sa s touto novou Xperiou pracovalo.

Dizajn

Dizajn novej XPERIA Z1 je oveľa príjemnejší ako u jej predhodkyne XPERIA Z. Napriek tomu, že má XPERIA Z1 až 5 palcový displej, treba povedať, že sa ovláda celkom príjemne, a to nemám nejaké veľké ruky. A čo všetko na XPERIA Z1 nájdeme?

Na pravej strane XPERIA Z1 sa nachádza už tradičné strieborné vypínacie/uzamykacie tlačidlo. Ďalej tu nájdeme spúšť fotoaparátu, ovládanie hlasitosti, či slot na microSIM kartu.

Na ľavej strane nájdeme konektory pre dock, slot na microSD kartu a mini HDMI port. Nič viac a nič mene. Na spodnej strane sa nachádza už len mikrofón a reproduktory. V predu nájdete spomenutý 5 palcový LCD TFT displej a prednú kameru, určenú hlavne na video hovory.

V zadu sa nachádza optika 20 megapixelového fotoaparátu z LED bleskom. No a pri pohľade z vrchu vidno už len jack pre pripojenie vašich slúchadiel.

Operačný systém procesor a úložisko

XPERIA Z1 je v základe poháňaná operačným systémom Android vo verzii 4.2. Avšak v čase písania tejto recenzie už bol na svete update na Android 4.3, ktorý okrem iného celkom výrazne zvýšil rýchlosť reakcií telefónu. Takže ak si XPERIA Z1 kúpite, určite odporúčam aktualizovať.

Ako úložisko slúži 16GB vstavanej pamäte. Avšak treba si uvedomiť, že nedostanete celých 16GB, keďže niečo si zapýta aj samotný operačný systém.

Ako chipset bol použitý klasický Quallcom Snapdragon 800 a procesorom v XPERIA Z1 je štvorjadorvý Krait taktovaný až na 2,2 GHz, čo dodáva smartphonu veľmi solídny výkon aj napríklad pri hraní náročnejších hier.

Fotoaparát

XPERIA Z1 disponuje sjkutočne veľmi kvalitným fotoaparátom z veľkými možnosťami jednak manuálneho nastavenia, ale aj automatických režimov. Medzi novinky v automatických režimoch patrí napríklad Info-Eye. Pri tomto režime mobilom odfotíte nejaký objekt a mobil vám ponúkne dodatočné informácie na internete. Hodí sa celkom ak ste niekde na cestách.

Pre pobavenie je tu potom režím AR Effecrt, kde do fotografie pridávate najrôznejšie efekty, podľa momentálnej náladay. Samozrejme nechýbajú ani klasické režimy ako Superior auto, Timeshift burst či Sweep panorama, známe s fotoaparátov CyberShot.

Fo

Vode odolnosť

Ako aj XPERIA Z, Tak aj XPERIA Z1 deklaruje ,že je vode odolná. Nakoniec v jednom videu z cyklu 365dní sme sa o tom presvedčili na vlastné oči, keď sme ju spoločne topili.

V hĺbke 1m by bez úhony mala ako jej predchodkyňa prežiť asi tak hodinu, čo je myslím dostatočný čas na to aby si človek uvedomil, že mu napríklad mobil spadol do vane. 🙂

Záverom

Myslím že spoločnosti SONY sa v XPERIA Z1 podarilo vytvoriť kvalitného nasledovníka predchodcu XPERIA Z. Ak ste fanúšikom High-end smartfónov, a potrpíte si na OS Android. Určite by som XPERIA Z1 odporúčal.

Jediné čo však možno trocha zamrzí je aspoň podľa mňa nešťastne vymyslené vkladanie SIM karty, a le tak to je už skôr môj subjektívny pocit.

Tak či onak určite sa oplatí pri kúpe smartphone uvažovať aj nad XPERIA Z1