Venice project je po novom Joost

Pred nejakým časom som sa na svojom blogu zmieňoval o projekte internetovej TV The Venice project. Medzitým sa dosť zmenilo a tak je na čase pozrieť sa na projekt znova a priniesť pár nových informácií.

Zmena názvu

Možno to niektorý z vás postrehli možno nie, ale The Venice project zmenil názov. Odteraz sa nazýva Joost. S tým súvisí aj zmena adresy webovej stránky. Projekt odteraz nájdete na adrese www.joost.com . Nuž a čo sa zmenilo po stránke technickej?

Konečne to funguje

Prečo tak jasám. Nuž pri predošlej verzii klienta som autorom vyčítal jeho neschopnosť spojiť sa zo servermi pokiaľ ste boli za Firewallom alebo nedajbože za NAT. V ten moment sa stávalo spojenie skoro nemožným a musel sa nastavovať port forwarding na routroch aby ste s toho voľačo mali. Avšak v poslednej verzii klienta sa chvalabohu tento problém odstránil a spojenie je konečne pohodové a temer okamžité. Nuž ale spojenie nie je všetko však. Dôležitý j obsah a aký je?

Obsah alebo je na čo pozerať?

Nuž obsah je celkom zaujímavý. Ono Joost nie je ani tak live stream ako skôr video on demand a však aj tak si tu skoro každý príde na svoje. Je tu niečo pre fanúšikov extrémnych športov. Samozrejme nechýbajú hudobné programy. Tak isto si na svoje prídu aj fanúšikovia dokumentov, či dokonca anime filmov. Ako vidno záber projektu Joost je široký a určite sa bude naďalej rozširovať a dopĺňať Poďme sa teraz pozrieť ako vyzerá samotný klient projektu Joost.

Rozhranie

Samotný program je veľmi prívetivo a jednoducho navrhnutý. Na obrazovke sa objaví interface v ktorého dolnej časti sú umiestnené ovládacie prvky aké poznáme s klasických video prehrávačov. Play , Pause a Standby. V ľavo sa nachádza ikona My Channels. Po kliknutí na túto ikonu sa zobrazí zoznam dostupných kanálov a môžete si začať vyberať čo chcete sledovať. V pravo sa nachádza ikona My Joost. Po kliknutí na ňu sa zobrazí v ľavom hornom rohu panel, ktorý vám umožní pridávať na obrazovku rôzne widgets. A však podmienkou ich použitia je aby bol klient spustený v režime full screen. A aké widgety nám ponúka Joost? Nuž okrem obligátnych hodiniek je tu napríklad aj widget na hodnotenie videí. Avšak osobne ma najviac prekvapil widget, z názvom instant messaging, ktorý v sebe ukrýva Jabber klienta. A tak môžete napríklad komunikovať s kontaktmi z Google Talk. Čo je celkom príjemné a potešujúce zistenie.

Interface

 

Zoznam kanálov

 

Fullscreen mód

 

Čo povedať na záver?

Nuž Joost má podľa mňa celkom slušný potenciál na úspech. Uvidíme ako to celé nakoniec dopadne. Mne osobne sa Joost veľmi pozdáva. Je to možno spôsobené aj tým, že som fanúšikom internetového videa. Ale istú záruku úspechu pridáva aj fakt, že za týmto projektom stoja ľudia, ktorý majú na svedomí program Skype. Takže nás Joost môže ešte pekne prekvapiť. Uvidíme aká bude ostrá verzia.