TS: Samsung predstavuje prvý 1TB SSD disk s rozhraním mSATA

Bratislava, 12. decembra 2013 – Samsung Electronics Co., Ltd., popredná svetová spoločnosť v oblasti vyspelých pamäťových technológií, uvedie na trh produktový rad diskov SSD s označením 840 EVO mSATA (mini-Serial ATA) vrátane vôbec prvého 1TB mSATA SSD disku. Vyznačuje sa kompaktným prevedením s rozhraním mSATA, ktoré má približne štvrtinovú veľkosť oproti 2,5-palcovému SSD, ale pritom rovnako vysokú hustotu zápisu a rovnako vysoké výkonnostné parametre. Využíva pokročilú NAND flash pamäť s kapacitou 128 GB založenú na výrobnej technológii triedy 10 nanometrov.

Aby bolo možné vytvoriť 1TB verziu SSD, používajú sa celkovo štyri bloky flash pamätí, pričom každý blok má 16 vrstiev 128GB čipov. Disk mSATA SSD s kapacitou 1 TB má hrúbku 3,85 mm a váži 8,5 g, čo predstavuje približne 40 % veľkosti, resp. dvanástinu hmotnosti bežného pevného disku.

„Vzhľadom k tomu, že nový rad diskov mSATA SSD ponúka až 1 TB pamäte a optimalizované softvérové ??nástroje, očakávame, že si spotrebitelia budú môcť vychutnať vysoký objem pamäťového priestoru a vysoký výkon nielen na stolových počítačoch, ale aj na ultratenkých notebookoch,“ povedal Unsoo Kim, senior viceprezident pre marketing pamäťových výrobkov spoločnosti Samsung Electronics.

Disky Samsung SSD 840 EVO s rozhraním mSATA sú dostupné vo verziách s úložnou kapacitou 120 GB, 250 GB, 500 GB a 1 TB. Vďaka špeciálnemu ovládaču vyvinutému spoločnosťou Samsung a technológiu TurboWrite dosahujú špičkové výkonnostné parametre. Disk s veľkosťou 1 TB ponúka rýchlosť náhodného čítania a zápisu dosahujúci 98 000, resp. 90 000 IOPS (Input Output Operations per Second), a rýchlosť sekvenčného čítania a zápisu 540 MB/s, resp. 520 MB/s. Uspokojí tak i pokročilých používateľov, pretože zvládne aj náročné multitaskingové úlohy.

Nový 840 EVO mSATA SSD je vhodný predovšetkým na použitie v notebookoch, kde môže byť doplnený ďalším interným HDD alebo SSD diskom, ak je notebook vybavený zbernicou mSATA. Disky sú dodávané spolu s produktom Samsung Magician 4.3, čo je softvérové ??riešenie umožňujúce v režime RAPID (Real-time Accelerated Processing of I/O Data) dosiahnuť rýchlosť sekvenčného čítania viac ako 1 000 MB/s. Táto hodnota je približne dvakrát vyššia ako rýchlosť čítania typicky dosahovaná SSD diskami na rozhranie SATA a desaťkrát vyššia, ako hodnota dosahovaná priemerným HDD diskom. Samsung ponúka program Samsung Magician 4.3 a podporu režimu RAPID tiež pre svoj pôvodný produktový rad 840 PRO SSD.

Nové SSD disky s rozhraním mSATA používajú 256-bitové AES šifrovanie a spĺňajú štandardy TCG Opal a IEEE 1667. Používatelia môžu svoje dáta ľahko presunúť na nové SSD disky s pomocou nástrojov Samsung Data Migration a Samsung Magician 4.3, ktoré sú kompatibilné so systémom Windows 8 a podporujú 10 rôznych jazykov.

Samsung 840 EVO mSATA SSD je pokračovaním radu 840 EVO, ktorý bol predstavený v júli na globálnom summite Samsung SSD. Nový produktový rad diskov by sa mal objaviť na slovenskom trhu v priebehu roka 2014. Odporúčaná cena zatiaľ nebola stanovená.