Stopmotion animation / Bude zo mňa animátor?

Včera, keď som na internete hľadal program, ktorý by mi umožnil používať moju miniDV kameru ako webcam, narazil som na jeden zaujímavý termín. Google my ponúkol termín Stop motion animation. Nuž a keďže ma ten termín celkom zaujal začal som pátrať o čo sa vlastne jedná.

Stop motion animation je prosím pekne štýl tvorby animácie. A nebol by som to ja keby som si to nechcel hneď aj skúsiť. Ono zistil som, že na teto druh animácie ani nepotrebujete super drahú techniku. Úplne vám stačí videokamera, ktorá má schopnosť snímať jednotlivé obrázky na pamäťovú kartu. Ešte ma napadá, že možno by stačil aj kvalitnejší fotoaparát. Nuž a nevyhnutnou podmienkou je statív. Bez neho by sa animovalo dosť zle.

Ja som si povedal, že skúsim naanimovať šálku v ktorej sa akože mieša kávička. Postavil som si šálku na stôl a vždy po otočení lyžičky som spravil snímok. Výslednú sekvenciu snímok som potom poskladal v programe JPGVideo, ktorý aj vyrenderoval výsledné AVI. To som následne otitulkoval v programe Vlogit. Ako vidíte animácia tohto štýlu nie je nič zložité a zvládne to každý kto sa len trocha snaží. No čo kto sa ukáže ďalší so svojím videom?

 

12 názorov na “Stopmotion animation / Bude zo mňa animátor?

 1. Hoj, neví někdo, jestli se to JPGAvi nedá stáhnout bez placení a při nejlepším i časovýho omezení? Díky…

 2. Brano, ked tak, tak uz:
  1) ked robis takuto animaciu, nehyb s vecmi v izbe a vzdy sa postav na to iste miesto (potom sa ti menia tiene)
  2) animaciu skus zrychlit min na 16 fps, nie na 16 spf :))
  3) nastviet si
  4) asi ta sklamem, ale nebude z teba animator.. uz je z teba didzej a to staci 😉

 3. Pjekne. Ja sa zasee zaujimam na zmiznutie veci. Nechal som zmiznut vselico, hlavne v skole… Tabulu, spolzuiakov, cely rad lavic, alebo dokonca aj ucitela, spolziakovi desiatu, auto, Skolu som nechal zmiznut, a spolziakovi pretocit hlavu o 360 stupnov.

 4. Nieco podobne som skusal kedysi ja s fotoaparatom. Postavil som si ho na stativ, na zem roztiahol velku bielu postelnu plachtu a naranzoval plysakov, ktory akoze behali do koliecka a tancovali. Kamarat zase robil nieco podobne s kamerou ako ty, urobil taku namornu bitku s lego postavickami. Da sa s tym pohrat, treba to este spojit so zvukom, urobit poriadny a zaujimavy scenar, nasvietit scenu a da sa z toho nieco vykuzlit. Skus na niecom popracovat, techniku, cas a chut do toho podla mna mas.

 5. Vidíš Igor ani ma nenapadlo že A Jeto je vlastne Stop motion animácia

 6. Michal az take moderne umenie to asi nie je, ved podobne je robene aj A je to ;-).

 7. Heee, celkom zaujímavé. No zišlo by sa trochu pohrať a spraviť aspon 5 minútové video a vymysleť niečo čo dáva zmysel 😀 … Ale inak animovanie sa dá robiť už aj rozne inač napr. Natočíš video a efektom postriháš tak že to vyzerá ako animácia :D… ale to už není to pravé 🙂

 8. Mňa zaujalo hlavne to ako je to z technického hľadiska vlastne celkom jednoduché.

 9. Ok, priznám sa, možno ma odvrhnú prívrženci moderného umenia, ale napadá ma jediné: WTF?! O čom to akože má byť? Čo je akože na tom také zaujímavé? Rád si to nechám vysvetliť

Nie je možné pridávať komentáre.