SONY NEX-3 Tak trocha iný fotoaparát

Na mojej ceste na WebExpo 2010 som používal fotoaparát SONY NEX-3. Tento fotoaparát od spoločnosti SONY, je tak trocha netradičným kúskom. A prečo tomu tak je si povieme v tejto recenzi.

Dizajn fotoaparátu

Rozhodol som sa, že v tejto recenzii úplne vynechám opis obsahu balenia, keďže je to v podstate vždy o tom istom, o nejakom produkte tu konkrétne NEX-3 a pár veciach. Takže to zoberieme ako sa vraví pekne od podlahy a pôjdeme sa venovať rovno dizajnu tohto prístroja.

Ako som už naznačil, tento fotoaparát je trocha iný než sme u spoločnosti SONY zvyknutý, a tak prednej časti relatívne malého kovového kompaktného tela dominuje veľký vymeniteľný objektív. Fotoaparát je kompatibilný so všetkými objektívmi typu E-mount, a tak ak ste majiteľom SONY zrkadlovky, tak máte celkom slušné možnosti výmeny objektívov. Na hornej strane sa nachádza kombinované tlačidlo vypínania prístroja a spúšte, tak ako sme zvyknutý na väčšine dnešných fotoaparátov. ďalej tu máme tlačidlo play, stereo mikrofón, a ale kde je blesk ? Presne tak som sa zatváril, keď som fotoaparát videl poprvé. nech som hľadal ako som chcel blesk nikde. Na hornej strane totiž nájdete len slot, do ktorého umiestnite blesk , ktorý máte samostatne pribalený, či iné kompatibilné príslušenstvo,, ako napríklad mikrofón, keďže tento fotoaparát dokáže nahrávať aj videá vo full HD rozlíšení.

A tak na zadnej strane prístroja nájdete, hneď pod spúšťou neprehliadnuteľné tlačidlo movie, ktorého funkciu snáď ani nemusím ďalej opisovať. Ďalej tu máme veľký  troj palcový displej, ktorý je inak veľmi dobre čitateľný aj pri silnejšom slnku. tlačidlá pre pohyb v menu a to najdôležitejšie ovládacie koliesko. Toto koliesko je naozaj veľmi šikovne vymyslené a svoju funkciu plní dokonale. Možno si budete trocha zvykať na pohyb v menu prístroja, ale garantujem vám, že keď sa s ovládaním zžijete, tak je to jedným slovom pohoda. Na spodnej strane máme potom už len klasické veci ako je otvor pre batériu a kartu, či už SD alebo MemoryStick. No a samozrejme nechýba ani možnosť namontovať prístroj na statív. No a čo funkcie ?

DSC_0026

DSC_0029

Funkcie prístroja

Funkcií má prístroj veru požehnane. Okrem najrôznejších režimov ako je inteligentná funkcia iAuto, či manuálne výber najvhodnejšieho nastavenia pre danú scénu, sú tu aj chuťovky v podobe funkcie fotenia panorámy a to nie len klasickej, ale najnovšie aj 3D panorámy, ktorá je následne určená na prezeranie na najnovších 3D televízoroch. Žiaľ túto funkciu som nemal ako otestovať, keďže nevlastním žiaden 3D tv a v najbližšej dobe to ani nejako neplánujem.

Dosť ma však dostali do kolien možnosti manuálneho nastavenia fotoaparátu. Okrem klasického vyváženia bielej tu totiž nájdete možnosť fotografovania HDR fotografií, či fotografovania priamo čiernobielych fotografií, a tak sa umeleckejšie založený fotografi, môžu celkom vyhrať s nastaveniami a funkciami tohto prístroja. To že prístroj obsahuje režimy ako je fotenie portrétu, či nočného portrétu, prípadne západu slnka, hádam nemusím ani nijako zvlášť spomínať. V SONY na rôznych režimoch a nastaveniach v tomto prípade skutočne nešetrili. Dáta môžete ukladať tak na SDHC karty, ako aj na SONY MemoryStick.

DSC_0033

DSC_0035

Aký je môj celkový dojem ?

Musím sa priznať, že ma fotoaparát konceptom veľmi príjemne prekvapil. A aj na totálneho fotografického amatéra ako som ja, som s týmto fotoaparátom dokázal robiť celkom dobré fotografie. čo ste napokon mohli vidieť aj na mojom Facebookovskom albume z WebExpo. Trochu dlhšie mi trvalo, než som sa zžil s nastavením prístroja, a možno trocha nepríjemná bola hlučnoť pri fotení, keďže pár ľudí  v sále na mňa zazeral 😀 Ale inak som soo SONY NEX-3 nazaj nadmieru spokojný, a tento fotoaparát rád odporučím, pretože je to skvelý kompromis medzi kompaktom, a klasickou o poznanie ťažšou zrkadlovkou.

59700_451854842072_734247072_5910823_3422898_n

59695_451868782072_734247072_5911156_2506429_n

Fotografované SONY NEX-3