SONY HDR-XR155 Full HD kamera do vrecka

V týchto dňoch spoločnosť SONY uviedla na trh kameru SONY HDR-XR155. Keďže sa zaujímam aj o produkty spoločnosti SONY, tak som sa rozhodol, že túto HD kameru pre vás zrecenzujem. No a aká táto kamera je, a ako sa s ňu pracuje ? To sa dozviete v nasledujúcom článku.

Balenie a Dizajn

SONY sa už tradične s balením produktov príliš nemazná, a tak mi musela stačiť jedna celkom rozmerná krabica. Po jej otvorení na mňa okrem samotnej kamery vypadlo niekoľko užívateľských príručiek a podobných náležitostí. Ďalej som tu našiel mini USB kábel, nabíjačku a dva  videokáble na pripojenie kamery k vášmu TV. Jeden klasický RCA, a druhý v štandarde composite video. No a samozrejme CD so softvérom, ktorý však väčšina z nás pravdepodobne nikdy nenainštaluje, keďže nie je potrebný na prenos súborov s kamery, a na editáciu videa je mnoho iných nástrojov na výber.

DSC_0003

Poďme sa však teraz pozrieť na zúbok samotnej kamere.  Ako je možné vidieť na videu, kamera je naozaj celkom malá. Tak isto je veľmi ľahká, čo samozrejme prispieva pohodlnej manipulácii so zariadením. Kamera je osadená objektívom Carl Zeiss Vario Tessar. Pod objektívom sa nachádza veľmi kvalitný stereo mikrofón, ktorému nerobilo problém ani keď som nahrával blízko hulákajúceho notebooku, ako to môžete vidieť vo videu, ktoré je v recenzii na HP G62. V kamere sa ďalej nachádza celkom svižný 120 GB disk. Ovládanie kamery je kompletne riešené veľmi kvalitným dotykovým displejom. Dokonca nenájdete žiadne tlačidlá ani v blízkosti displeja ako to bolo zvykom na starších modeloch od SONY. Jediné tlačidlá ktoré po otvorení displeja nájdete sú len tlačidlo play, discburn, iAuto a power. Ďalej tu pod malou krytkou máte mini USB a HDMI konektor. To je tak všetko, čo nájdete po otvorení krytu s displejom. Na druhej strane nájdete už len konektor na zapojenie napájania, a už spomenutých video káblov.

Malé prekvapenie ma však čakalo pri pohľade na spodnú časť tejto kamery. V SONY sa pravdepodobne poučili, alebo už prosto tak tvrdohlavo nepretláčajú formát Memorystick. O čom hovorím ? Na spodnej strane sa totiž nachádza slot, ktorý okrem Memorysticku zvláda aj klasické SD a SDHC karty. Moju 8GB SDHC kartu vzal bez reptania. Tým si kamera u mňa získala malé plus k dobru

DSC_0012

DSC_0008

 

Ako sa s kamerou pracuje ?

Musím sa priznať, že s touto kamerou som sa zžil v podstate veľmi rýchlo. Trocha nezvyk oproti mojej kamere bolo prepínanie medzi režimom nahrávania a prehrávania, čo sa dialo jediným ťuknutím na dotykovú obrazovku, ale musím povedať, že po pár minútach sa toto ovládanie ukázalo ako veľmi jednoduché a intuitívne. Tak isto nebol problém nájsť položky na mazanie súborov, a ostatné dôležité veci. Veľmi pomáhal vylepšený stabilizátor obrazu, keďže  nie som zrovna s tých ktorým sa v živote ruka nezatriasla, skôr naopak a otvorene to priznám. Tak som sa vylepšenému stabilizátoru pri tejto kamere veľmi potešil. Príjemným faktorom je aj veľmi nízka váha kamery, takže vám tak skoro neoťažie v ruke, ani pri dlhšom filmovaní, čo je naozaj dobre. Dokonca, keď ju len tak nesiete v ruke a nefilmujete, tak ani neviete že ju máte. Toto sa v SONY naozaj podarilo. Kamera ďalej disponuje technológiou iAuto, ktorá by mala automaticky inteligentným výberom nastavení podľa podmienok zabezpečiť čo najkvalitnejší výsledok vášho snaženia. Ďalej tu nájdete 25 násobný optický zoom. Ale neviem či jeho maximum  niekto z nás  aj využije. Ďalšou použitou technológiou je technológia Exmor, ktorá zabezpečí aby vaše zábery boli kvalitné aj za zhoršených svetelných podmienok. Takže čo dodať. S kamerou sa pracuje naozaj dobre a intuitívne. Človek si na ovládanie zvykne rýchlo, a pri hľadaní nastavení sa ani veľmi nestratí, keďže všetko je usporiadané vo veľmi prehľadnom menu.

DSC_0009

DSC_0017

Pre porovnanie v pravo moja kamera SONY DCR- SR55 vľavo recenzovaný model

Link na Full HD priamo na Youtube

Takže čo dodať na záver

Ak hľadáte vhodnú kameru na cesty, a ste navyše fanúšikom Full HD videa, tak myslím, že kamera SONY HDR-XR155 je pre vás naozaj dosť zaujímavá voľba. Kamera je jednako veľmi ľahká na prenášanie, po druhé má postačujúcu kapacitu 120 GB na nahranie Full HD videa. Audio za videom tak isto v ničom ani v najmenšom nezaostáva. Ako veľké plus v tejto kamere kvitujem priamu podporu kariet formátu SD/SDHC. Takže ak riešite kameru na letné dovolenky, myslím, že by ste nemali minúť ani tento zaujímavý model.

 

4 názory na “SONY HDR-XR155 Full HD kamera do vrecka

  1. Noo, to čo je za testovacie video, keď ho nemaš v YT v HD, nie je tam ani 720p ani 1080p. Načo si to potom daval na stranku, keď si to človek ani nemôže pozrieť.

  2. Noo, to čo je za testovacie video, keď ho nemaš v YT v HD, nie je tam ani 720p ani 1080p. Načo si to potom daval na stranku, keď si to človek ani nemôže pozrieť.

Nie je možné pridávať komentáre.