Slovenské video hostingy

Dnes sa spoločne pozrieme na slovenské video hostingy nie je ich síce veľa , ale niektoré projekty sú celkom zaujímavé a väčšina z nich si už stihla získať svojich fanúšikov. Takže aké video hostingy sa v našich končinách nachádzajú?.

Čeknito.sk

Čeknito je zrejme najznámejší video hosting na našom slovenskom internete. Pozrime sa teda na to čo nám ponúka. Stránka Čeknito.sk je prehľadne rozdelená. Na titulke sa zobrazujú naj videá z hostingu. Potom nasleduje záložka najnovšie. Po kliknutí na ňu sa zobrazia novo pridané videá. Záložku najlepšie hádam netreba veľmi komentovať. Jedna vec, ktorá mi na čeknito chýba je vlastný embed kód pre vloženie videa na stránku A aké možnosti uploadu nám ponúka Čeknito.sk?

Formáty a kapacita

Na Čeknito.sk sa odporúča nahrávať videá vo formáte AVI kódované v dix alebo xvid, poprípade je možné nahrať mpeg video. Maximálna veľkosť súboru je však podľa mňa trochu malá len 60M

Zhrňme si teda plus a mínus

+ prehľaadný dizajn

+ zrejme prvý na Slovensku

– 60MB na upload

Kukaj.sk

Ďalším slovenským video hostingom je server Kukaj.sk. Tvorcom Kukaj.sk treba pochváliť dizajn ktorý sa im celkom podaril a j eveľmi prehladne a príjemne spracovaný. Tak isto ako u Čeknito tu nájdete menu prehladne rozdelené do záložiek. Avšak osobne mám pocit, že Kukaj.sk má trochu lepšie delenie ako Čeknito.sk. Pri kukaj.sk ma potešila jednak prítomnosť embed kódu ako aj prítomnosť priameho url linku.

Formáty a kapacita

Na server Kukaj.sk je možné nahrať video o veľkosti až 200MB čím trocha prekonáva aj Youtube pokiaľ sa nemýlim. Akosi som však nenašiel popis podporovaných video formátov.

Plus a mínus

+ Prehľadný dizajn

+ vlastný emed kód a url link na video

+ kapacita až 200MB na súbor

– chýba informácia o podporovaných formátoch

Myubo.sk

Asi mediálne najznámejším slovenským video hostingom je Myubo.sk. Myubo však nie je len taký obyčajný video hosting. Pretože okrem klasického uploadovania vlastných videí ponúka aj živé visielanie niektorých TV. Možno si pametáte na kauzu živého vysielania TV J@J, ktoré musel portál po intervencii TV zastaviť. Dizajn portálu na mňa pôsobí dosť rozpačito. Tak isto ma sklamala absencia embed kódu pre váš web a url linku k videu.

Formáty a kapacita

Čo sa podporvaných formátov týka je na tom Myubo asi najlepšie z našich video hostingov. Podporuje nasledujúce video formáty.

.wmv, .3gp, .asf, .avi, .flv, .mov, .mp4, .3g2, .mpeg, .mpg, .vcd, .vob

Avšak s kapacitou to už až také rúžové nie je. Na Myubo je totiž možné uploadnuť len súbor o veľkosti 20MB a povedzme si na rovinu to v dnešnej dobe nie je dostačujúca kapacita.

Plus a mínus

+ Živé vysielanie

+ široká podpora formátov

+/- dizajn

– Neexistujúci Embed kód

– Malá kapacita na upload