Rozhovor s Twitteristkou: Dnes Evita Urban @evitaurban

Premýšľal som či mám hneď po rozhovore s Ivanou Sendeckou, zverejniť ďaľší rozhovor s Twiiteristkou. Napokon som sa rozhodol , že zverejním aj ďaľší z rozhovorov s tejto tak trocha nekonečnej série. V dnešnom rozhovore sa vám predstaví nemenej zaujímavá Twitteristka Evita Urban. Ale viete čo nechajme ju, nech nám čo to o sebe povie sama.

 

Predstav sa nám trocha aj pre tých čitateľov, čo ťa nepoznajú, prípadne nesledujú Twitter. Aké sú tvoje koníčky a záujmy? Prevádzkuješ vlastné internetové projekty, pripadne kde práve pracuješ?

Som geekgirl a copywriterka na voľnej nohe. Nedávno som spustila projekt Space Unicorn, ktorý sa venuje geekovským veciam a tomu, čo sa z nich dá naučiť. Filmy, seriály,  hry, hudba, divadlo, tanec a dlhé prechádzky sú mojím relaxom.

 

Ako si spomínaš na svoje začiatky s počítačom a internetom vôbec?

 

Čo sa týka internetu, bola som akurát na strednej škole, keď sa internet dostal aj k nám, bežným ľuďom. Najskôr som ho mohla využívať len v škole, lebo naši si mysleli, že sa na ňom staneme závislí, ak ho zavedú aj domov :-D. K počítačom ma vlastne tiež doviedla škola, drtili nás Norton Commander a keď sme všetko pekne stihli, mohli sme si za odmenu zahrať Prince of Persia! No a odvtedy sa s počítačom a internetom kamarátime stále viac a viac.

 

Keďže je to rozhovor s Twitteristkou, napadá ma otázka, ako si sa dostala k Twitteru vôbec a pamätáš si ešte svoj absolútne prvý Tweet?

 

O Twitteri mi niekto kedysi dávno povedal a ja som si založila prvý účet pod pseudonymom Minim V. Otcova, ale mám pocit, že som ho nikdy ani nevyužila. K Twitteru som sa vrátila o pár rokov neskôr, keď som hľadala sociálnu sieť, ktorá by mi rýchlo prinášala odborné a iné zaujímavé informácie. Prvý tweet som si kvôli vám špeciálne vyhľadala, bolo to: “K novému MBA programu Slov. obchodnej a priemyselnej komory: „Študovať MBA po slovensky je ako francuzák bez jazyka!“ Karol Achberger via FB”

 

Máš dáke špecifické hodiny, kedy sa venuješ Twitteru, alebo ho používaš celodenne a tweetneš prosto vtedy, keď ti napadne?

 

Priznávam, že posledných pár mesiacov sa Twitteru venujem málo. Jednak mám menej času, jednak som často v teréne a na stretnutiach, takže už nemám tú kapacitu robiť Twitter poriadne. Kedysi som ho používala celodenne, stále som ho mala otvorený a priebežne som reagovala na všetko, k čomu som mala potrebu sa vyjadriť. Dnes už som skôr pozorovateľ, stíham si občas rýchlo prebehnúť tweety, kým sa presúvam z miesta na miesto, ale už toľko nereagujem, pretože sa mi nechce trhať zaujímavú debatu vo chvíli, keď dorazím na miesto a treba sa venovať klientom. Snažím sa nájsť si nejakú rovnováhu medzi tým, ako som Twitter používala predtým a ako ho používam teraz. Stretla som vďaka Twitteru veľa zaujímavých ľudí a toho sa nechcem vzdať! 🙂

 

Používaš Twitter ako jeden z hlavných zdrojov informácií? Alebo skôr ako doplnok k webom a tradičným médiám?

 

Tak povedzme si to otvorene, to, čo dávajú v telke v správach, je väčšinou už old news, lebo na Twitteri som o tom čítala už pár dní predtým. Ale Twitter ako jediný zdroj mi nestačí, lebo informácie, ktoré z neho dostávam, majú špecifický charakter. Sú veci, ktoré nechcem čítať vo svojom feede na pravidelnej báze, ale občas ich potrebujem. Vtedy nastúpi web, prípadne noviny. Všetko závisí od toho, aký typ informácie potrebujem. Ale je pravda, že často mi stačí opýtať sa na Twitteri a ľudia ma už sami odkážu tam, kde dostanem odpovede na svoje otázky.

 

Dobre, oddýchnime si od  Twitteru, avšak od techniky ešte neodchádzame. Viem že veľa žien je naklonených produktom spoločnosti Apple. Ako si teda na tom Ty? Si Mac alebo Pc?

 

Ja som maximalista, takže používam oboje a z každého si beriem to najlepšie. Mám iPhone, ale predtým som mala HTC a dokážem uznať, že niektoré veci mal Android vymyslené lepšie. Keď sa presúvam, používam bežný notebook, ktorý beží na Windowse. Ale zaspávam pri filmoch pustených z iPadu a na prácu doma využívam Mac. Na hry máme doma všetky druhy herných konzol, na to PC nepotrebujem. Takže ak to mám zhrnúť, nie som úplný applefil, ale Apple produkty mám celkom rada. To však neznamená, že som definitívne zavrhla PC.

 

Vieš nám, zvedavým chlapom, povedať, čo konkrétne používaš, akú zostavu?

 

Toto píšem na iMacu (2011 Summer) a pri presunoch používam Asus EeePC alebo iPad 2 16GB wifi.

 

Dnes je doba sociálnych sietí – Facebooku, Twitteru, Pinterestu a čo ja viem čoho ešte. Vedela by si odhadom povedať, koľko hodín denne si schopná stráviť zavesená na sociálnych sieťach?

 

Koľko som schopná alebo koľko reálne na sietiach strávim? 😉 Schopná som na nich stráviť celý deň, ale reálne na nich strávim menej. Závisí to od môjho rozvrhu. Niekedy je to hodina, niekedy osem.

 

Určite všetci poznáme ten moment, keď si povieme  pomoooc, aaa, dosť bolo techniky, chcem preč.  Ako vypneš práve ty? Dáš si dáky offline víkend? Prípadne máš ešte dáky lepší trik, ako sa vymaniť spod nadvlády techniky aspoň na čas?

 

V momente, keď mám pocit, že už nevládzem viac čumieť do počítača, idem von. Denne prečítam tisíce informácií a dlhé prechádzky mi pomáhajú tieto údaje spracovať. Keby som od počítača neodišla aspoň na chvíľku, asi by mi z toľkých informácií preskočilo. To je taký denný oddych od techniky (okrem telefónu, hudba musí byť!). Ale tak úplne bez techniky byť neviem. Napríklad ak si zabudnem doma telefón, cítim sa nesvoja.

 

Ako sa vraví láska ide cez žalúdok, a tak sa trocha nečakane pozrieme aj do kuchyne. Celkom by ma zaujímalo, aké jedlá a nápoje máš rada, a naopak, či sa našlo jedlo, prípadne nápoj, pri čom si si povedala, tak toto už ozaj do seba nedám, na toto ma nedostanete?

 

Milujem sushi. To by som bola schopná jesť od rána do večera. V podstate mám rada ľahké jedlá, veľa zeleniny, ryby. Nemám moc rada typické slovenské jedlá (sú ťažké) a napríklad takú huspeninu by som v živote do úst nevložila. A nič kôprové, kôpor je hnusný. Čo sa týka nápojov, väčšinou pijem čistú vodu. Ale keď majú niekde Lemon Sodu, tak tu si dám. 😉

 

V dnešnej dobe sa do úzadia dostávajú filmy či knihy, prípadne sa konzumujú novou modernou formou, na počítačoch či tabletoch z pohodlia domova. Ako si na tom Ty? Pozrieš si radšej film s partiou v kine a do rúk berieš knihu papierovú ? Alebo si žena, čo má radšej rechniku a knihu či hudbu si pozrie, prípadne prečíta na svojom obľúbenom tablete alebo čítačke?

Film v kine má svoje čaro. Preto sú filmy, na ktoré jednoznačne idem do kina (napr. robíme už tradičné junikornie výlety na premiéry scifi alebo fantasy filmov). Ale potom sú tzv. filmy ku žehleniu, na ktoré do kina ísť netreba. Tie pozerám na tablete. Knihy mám ešte stále radšej papierové, ale aj s nimi to robím tak, že ak je kniha tak dobrá, že ju chcem vlastniť, kúpim si papierovú. Ak si ju chcem iba prečítať, na to mám Kindle.

 

Čo by si odporučila mojim čitateľom na záver tohto malého rozhovoru?

 

Priatelia, vykašlite sa na módne trendy. Techniku si vyberajte podľa toho, čo potrebujete, nie podľa toho, čo je in. Ušetríte tak kopec času aj peňazí. Počuli ste slovo geekovo.

 

Ďakujem za rozhovor

Evitu môžete sledovať  pod nickom @evitaurban