Rozhovor: Marián Bene Benkovič o hudbe a internete

bene Nazdar Bene keď sme sa na Facebooku dohadovali na tomto rozhovore, tak som si pozrel pár tvojich vecí, a musím uznať, že aj keď ja nie som zrovna človek Rapu holdujúci, tvoje projekty ma oslovili. K tým sa však samozrejme dostaneme neskôr. Teraz by som bol rád keby si sa pár slovami predstavil, aby, aj tí čo nesledujú túto scénu vedeli s kým to tu vlastne robím rozhovor…

Ahojte, som Bene, no občas počúvam aj na meno Peťo Tázok. Áno, som ten, čo s Tomášom Hudákom šušlal v šlágri „Vlastenecká“. Hrám v divadle GUnaGU v hre Viliama Klimáčka „Som hot dog“ spolu s Viktorom Horjánom a Zuzanou Porubjakovou. Info o mojich projektoch a vôbec nájdete na www.beneweb.sk

Poďme si teraz predstaviť niektoré hudobné projekty v ktorých máš prsty. Mňa osobne zaujal projekt Modré hory. Predstav nám trochu jeho aktérov,, kto tam spieva , a ako to celé vzniklo ?

Modré hory sú môj projekt s Lyrikom. Vznikli v roku 2007, keď som sedel u Lyrika na čaji a púšťal mi pár skladieb v demo verziách zo zaprášených folder-ov a vtedy ma ukecal track „Nautilus“, ktorý som si od neho zobral a na druhý deň som mu už posielal dorepovanú svoju slohu. Vtedy sme si ťapli a išli do toho. Začali sme robiť tracky, veľa trackov, vznikali rýchlo a zbesilo, pribrali sme Mariana Jaslovského na dohrávky, mix, master, produkciu, koncerty plus oslovili ďalších producentov ako napr. Peka, Karaoke Tundru, Moeho, Beyuza atď, a bolo to. Ako Modré hory sme vydali 2 internetové počiny zadarmo k stiahnutiu, 1 platené EP a  jeden album na Slnko records (www.slnkorecords.sk) . Dobré slohy 1 sú zadarmo k stiahnutiu tu: http://artattack.sk/ajlavmjuzik/modrehory/modrehory.htm , Dobré slohy 2 sú zadarmo k stiahnutiu tu: http://www.slnkorecords.sk/sr_album.php?id=61 a album „Modré hory“ a EP „Posledný román pre mužov“ si môžete zakúpiť na stránkach www.slnkorecords.sk

Ďalším počinom, v ktorom si zaangažovaný je projekt Quasimondo. Priznám sa, že tento projekt na mňa pôsobil celkom zvláštne, predstav nám ho trocha.

Neviem v čom na teba pôsobil tento projekt zvláštne. Je to hudba, kapela, živé nástroje, rap, spev a tak. QuasiMondo je v súčasnosti „zombie“ kapela. Nehrávame, no občas niečo nahráme v štúdiu. Check: www.myspace.com/quasimondomusic

Celkom by ma aj zaujímalo ako si sa dostal do divadla GunaGu, a ako vlastne vznikal projekt Celkom iný beat a o čo v ňom ide.

Nápad na Celkom iný beat vznikol v roku 2008 a prvý diel bol v januári 2009 a odvtedy to ťaháme doteraz. Je to moja revue s Marianom Jaslovským. Sme tam za moderátorov, ktorí vlastne ani nie su moderátormi a už sa ani tak nesnažia tváriť. Celkom iný beat je raz do mesiaca v divadle GUnaGU a každý mesiac si tam voláme rôznych hostí z hudby a z literatúry. Pri našom moderovaní tam vzniká veľmi veľa hluchých miest a trápnych situácií, to treba zažiť. Pár záznamov je môžné zhliadnuť na stránkach TV SME, http://tv.sme.sk/relacia/celkom-iny-beat/ , tie povedia viac než moje slová.

Po prvom Celkom inom beate ma Viliam Klimáček oslovil, či by som nechcel účinkovať v jeho pripravovanej hre „Som hot dog“ a ja som súhlasil a som rád. Tá hra je skvelá.

Poslednou otázkou z hudobného súdku možno niekoho naštveme, ale celkom by ma zaujímal tvoj názor na kolegov raperov ako sú Rytmus, Hajtkovič, Zverina, či Strapo. Alebo máš prípadne medzi našimi rapermi nejakého favorita?

Samozrejme, mám favoritov. Zbožňujem Moju reč. S Delikom práve z tejto kapely chystamé spoločný album. O všetky hudby sa postará Peko. Snáď v januári/februári 2010 to bude vonku. Kaidžas vydal vynikajúci album. Počúvam ho často a verím mu jeho verše. Už spomínaný Lyrik, s ktorým som pôsobil v kapele Modré hory repuje tak a také veci, ako na Slovensku málokto. Som veľkým fanušíkom projektu Názor z basy. Ten chalan to robí inak a veľmi dobre.

Ok presuňme sa od hudby k Internetu a počítačom. Aj keď pár otázkami, pri hudbe tak trocha ešte zostaneme. Ako sa pozeráš ty ako hudobník na nelegálne sťahovanie hudby ? Prípadne na možnosti predaja hudby po internete ? Aký spôsob preferuješ ty osobne pre svoje diela ? Dať hudbu k voľnému stiahnutiu alebo nie ?

Nelegálne sťahovanie hudby je zlé, takisto jak drogy. Ľudia to vedia a napriek tomu s tým neprestanú. Na druhej strane internet priniesol milión možností. No CD ako formát už bohužial pomaly, ale isto zaniká. Ľudia to nekupujú, a vznikajú situácie, keď sa to neoplatií vydať na CD, kým sa nevoláš Kuly. Preferujem všetko. Vydávam CDčka, ale taktiež mi nerobí problém vydať svoj projekt ako free net release. Je to najrýchlejšia a najjednoduchšia cesta ako to dosťať k ľuďom. Odkliky na moje free net releases nájdeš na www.beneweb.sk

Pred časom ste s Tomášom Hudákom natočili videoklip k pesničke Vlastenecká, ktorá sa stala tak trocha slovenským internetovým hitom. Môžeš trocha čitateľom priblížiť vznik tejto skladby ? Kto bol pôvodca toho celého ?

Hej, z „Vlasteneckej“ sa stal internetový šláger, čo som rád. Som veľkým fanušíkom Tomášovej relácie na TV SME a som bol veľmi rád, že sme sa stretli v tejto skladbe. A čo som ešte radšej je to, že istotne to nebola naša prvá a posledná spolupráca. Vznik tej skladby najlepšie vystihne sprievodný text k videu na sme.sk.

„September 2009, Slovensko. Dve najsilnejšie národné hnutia stíha jedna ťažká rana za druhou. Kde majú národniari kradnúť, keď už nemajú ministerstvo? Kde majú robiť pogromy, keď všade vládne policajný štát? Našťastie, prichádza záchrana. Keďže starý Čečotov a Stašákov hit Domovina u mladých voličov prepadol, Tomáš Hudák privolal rapera Beneho (ex-Modré hory, kamarát Peťa Tázoka) a spravili pieseň, ktorá šíri hlboké národniarske myšlienky vo všetkých vekových vrstvách. Toto bude nová hymna, lepšia a výstižnejšia ako tá Nad Tatrou… lebo keď sa blýska, praví Slováci neutekajú.“

 

 Počítače nám zasiahli riadne do nášho života ,a tak by ma celkom zaujímalo, či aj ty používaš PC pri svojej hudobnej tvorbe, alebo radšej preferuješ hranie na skutočných hudobných nástrojoch?

Počítače sú skvelá vec. Ja PC nepoužívam pri hudobnej tvorbe, ak nerátame ťukanie mojích blábolov do Poznámkového bloku, nakoľko nerobím hudbu. Ale ľudia s ktorými spolupracujem, počítače využívajú neustále. Karaoke Tundra robí divy na svojom PC a j
e to jasným dôkazom toho, že PC je plnohodnotným hudobným nástrojom. Stačí len vedieť. Ale taktiež mám rád aj skutočné hudobné nástroje. Môj projekt QuasiTrio s Marianom Jaslovským a Rolandom Kánikom je práve založený na živých nástrojoch, i keď počítač je tam tiež veľmi dôležitou súčasťou.

Všimol som si, že si celkom fanúšik sociálnych sietí. Tvoje projekty majú profily na Myspace, ty osobne máš účet na Facebooku a Twitteri. Ako sa pozeráš na tieto nové komunikačné kanály? A taká pod otázka, koľko hodín denne si schopný stráviť na internete, ak práve nemáš niekde koncert ?

Sociálne siete sú ešte lepšie ako samotný počítač J Niektoré zomierajú, ako napr. MySpace, iné žijú a sú plné ľudí a informácií. Je to fajn. Samozrejme, len dovtedy, kým ľudia si uvedomujú, že to je stále len a len zhluk jedničiek a núl. Mám facebook, twitter a je to naozaj najjednoduchšia cesta ako informovať kamošov, fanušíkov a vôbec bárskoho, kto má záujem o moju osobu, že čo mám nové. Internet ma sprevádza nonstop, ak nie som pri počítačí, tak mám so sebou telefón a internet mám v ňom. Som online J

Nuž a posledná otázka nášho rozhovoru smeruje skôr k tvojmu aktuálnemu programu. Takže kde ťa budú môcť najbližšie tvoji fanúšikovia vidieť a počuť ?

Pred týždňom nám skončilo turné „Podivné priateľstvo“ s českou kapelou Sporto. Ja ako Peťo Tázok a Karaoke Tundra sme zažili pár bláznivých dní, ktoré boli skvelé. December bude kľudnejší. V hre Viliama Klimáčka „Som hot dog“, ktoré sa hráva v divadle GUnaGU ma môžete vidieť repovať 2., 9., 10. a 17. decembra. Naša revue „Celkom iný beat“ bude tentokrát 16. decembra, taktiež v divadle GUnaGU. Hostí zatiaľ môžem predstaviť 2: spisovateľ Michal Hvorecký a hudobník, dizajnér a veľký kombinátor Peter Hajdin. Tretieho hosťa si zatiaľ nechám pre seba. Sleduj môj twitter (www.twitter.com/bene965) tam to istotne vyčvirikám.

13. decembra sa mihneme aj s Marianom Jaslovským v A4 v Bratislave na odovzdávani cien súťaží Poviedka a Básne, ktoré vyhlasuje literarnyklub.sk . Odohráme tam pár skladieb.

14. decembra začína náš nový, pravidelný klubový večer Celkom iný gig v NuSpirit clube na Šafaríkovom námestí v Bratislave. Je to mladší súrodenec Celkom iného beatu a s Marianom Jaslovským sme rozšírili náš moderátorský team o 2 ľudí. Pribrali sme moderátora Martina „Pyca“ Rausch-a a VJ-a Lukáša Kodoňa. Budeme sa tam rozprávať a hrať. Naším hosťom bude kapela karikaturistu Shootyho Tu v dome.

A najbližšie ma doma budete môcť počuť a počúvať na albume Peťo Tázok & Karaoke Tundra – „Neuveriteľne smutný album“, ktorý vychádza už o pár dní.

Máš ešte na záver dáky odkaz pre čitateľov blogu ?

Samozrejme, odkazov mám pár.

www.beneweb.sk

www.twitter.com.com/bene965

www.soundcloud.com/bene965

www.youtube.com/bene965

www.myspace.com/petotazok

Ďakujem za rozhovor.

Ja ďakujem. Prajem príjemný deň

Autor fotogradfie: lomography.sk