Retro návrat do mojej PC minulosti

Dnes som si povedal, že priblížim v tomto článku dnešnej mladšej generácii, na akých počítačoch som začínal ja, a na aké si spomínate možno aj vy moji starší kolegovia bloggeri.

Takže vráťme sa trocha dnes v čase, a zaspomínajme si na počítače, ktoré ovplyvnili mladosť nejedného z nás dnešných tridsiatnikov, štyridsiatnikov.

Môj prvý dotyk s PC no teda vlastne počítačom, pretože vtedy sa to ešte PC tak ako ho dnes poznáme zďaleka nedalo nazvať, začal niekedy na základnej škole.

Pamätám si ako dnes keď sme na hodine matematiky vošli do jednej triedy, a tam boli klasické počítače PMD85 a Didaktik. Myslím, že tieto mašinky veľa toho nevedeli, ale hrali sme na tom tuším hada, a učili sa základy Basicu, Jo starý dobrý Basic, s ktorého si dnes nepamätám ani čiarku kódu.

Doba trocha pokročila, a asi v 14 15tke som sa dostal k zahraničným 8 bitovým mašinkám. Prvý kúsok, ktorý som mal vtedy požičaný doma, bol Sinclair ZX Spectrum, úžasným kazeťákom.

Možno sa čudujete, na čo že bol k počítaču kazeťák. Nuž v tej dobe sa počítač pripájal ku klasickej TV, a hry sa nahrávali s klasickej audiokazety.

Hvízdalo to vrčalo to a pípalo hádam aj polhodinu. Ale tá radosť z toho že sa vám hra nahrala a konečne ste mohli hrať bola nekonečná.

Neskôr som sa dostal k ďalšej legendary mašinke.  Atari 800 XL, ktorú mal doma bratranec. Spomínam si ako sme sa cez letné prázdniny zabývali aj na týždeň u babky a hrali každý deň tie úžasné osembitové hry.

Poviem vám, že tie osembitové klasiky, boli mnoho krát zábavnejšie, než súčasné herné tituly.

Vtedy totiž aj tvorcovia programovali hry od srdca, a nebolo za tým cítiť až tak biznis ako dnes, keď sa penia ze vytĺkajú formou pokračovania pokračovania a ďalšieho pokračovania….a takto donekonečna.

O čosi neskôr prišla éra už takých tých reálnejších PC s architektúrou x86. Éra slávnych 286, 386, 486 a pentium chipov.

S touto érou sa mi spája jedna celkom milá story. Svojho času som pracoval ako mladé ucho v dnes už neexistujúcom Podniku výpočtovej techniky.

Raz mi vedúci dl úlohu na stroji Compaq s CPU 286 zapakovať archivačným programom Arj 40 MB databázový súbor.

Pakovať som ho dal na začiatku mojej smeny, a dokončiť to musela kolegyňa, keďže ešte o jednej po obede to bolo asi tak v  polovici. Úžasná rýchlosť.

U bratranca sme si potom užívali prvých klasík ako Wing Commander na jeho 386tke. Môj prvý PC s ých novších bola tiež dáka 486tka alebo dokonca myslím, že to bolo prvé Pentium. Presne si to už nepamätám.

Odvtedy som prestriedal niekoľko PC na platforme Windows. Pamätám si ešte časy Windows 3.11, či Windows 95, ako sme ich inštalovali s diskiet, a ako strašne sme boli naštvaný, keď posledná disketa hodila chybu a nešla prečítať.

Potom už samozrejme pišli modernejšie stroje a OS ako Windows Vista, Windows 7 až po dnešné Windows 8. A potom môj prechod na platformu Mac.

Samozrejme sa začala aj éra smartphonov a tabletov, ktorá celkovo zmenila vnímanie IT, a aj používanie internetu.

A ako ste na tom vy ? Aký bol váš prvý počítač ? Zažili ste aj éru osembitových počítačov ? Ak hej aký bol ten Váš ?