Recenzia: XPERIA Z3 elegancia v podaní SONY

XPERIA Z3

9.9

Dizajn

10.0/10

Vodotesnosť

10.0/10

Konektivita

9.9/10

Fotoaparát

9.9/10

Video

9.9/10

Pre

  • 4K Video
  • Kvalitný fotoaparát
  • Konektivita
  • Kapacita batérie
  • Vodotesnosť

Proti

  • Trocha inak riešiť slot na SIM kartu

V týchto dňoch mám možnosť testovať najnovšiu vlajkovú loď spoločnosti SONY, a to je smartphone XPERI AZ3.  No a ako sa s  týmto high-end smartphonom pracuje, si povieme v nasledujúcej recenzii.

Dizajn

Hneď na úvod treba povedať, že po dizajnovej stránke sa XPERIA Z3  tvorcom skutočne vydarila, a jedná sa  naozaj o veľmi elegantne dizajnované zariadenie.

Prednej strane dominuje trocha rozmernejší 5,2 palcový IPS displej s rozlíšením 1080 x 1920 pixelov s hustotou pixelov 420 ppi, čo displeju dodáva veľmi kvalitný a čistý obraz. Tu naozaj spoločnosti SONY niet čo vytknúť.

Ale poďme pekne ďalej. Nad displejom sa nachádza 2,2 Megapixelová kamerka schopná nahrávať video v rozlíšení 1080p a až 30fps.

Na pravej strane nájdete slot na microSD kartu, klasické zapínacie SONY tlačídlo, a tlačidlá na ovládanie hlasitosti smartphonu. Tak isto tu však nájdeme aj samsotatnú spúšť fotoaparátu.

Na ľavej strane sa potom nachádza microUSB port na nabíjanie smartphonu XPERIA Z3, a slot na nano-SIM kartu. Áno čítate správne. v tejto sérii už SONY prešlo na nano-SIM karty, a tak nebudete musieť zháňať adaptér, ak nebodaj budete prechádzať na XPERIA Z3 z vášho iPhone.

Pri slote na SIM kartu sa troška pristavím. Tu by už SONY konečne mohlo zapracovať, a miesto akejsi plastovej vložky, vyrobiť klasický šuflíček na SIM kartu. Na tejto strane smartphonu už ďalej nájdeme len kontakty pre dockovaciu stanicu, a reproduktory.

Na vrchu sa nachádza jeden jediný konektor, a tým je klasický konektor pre slúchadlá. Na zadnej strane smartphonu sa potom nachádza už len objektív vysoko kvalitného 20 Megapixelového fotoparátu, a LED blesk.

A na čom to beží a koľko to má RAM?

Dosť dobá otázka. Takže ako CPU tvorcovia XPERIA Z3 zvolili štovr jadorvý procesor Krait 400 taktovaný na 2,5 Ghz, ako základný chipset bol zvolený klasický Quallcom Snapdragon 801.

Čo sa týka grafiky, tak tú zabepzpečuje chip Adreno 330,a  treba povedať, že svoju prácu robí viac ako dobre, a pri hraní rýchlejších hier som nemal dojem, že by sa systém nejako sekal alebo niečo podobné.

Ono bodaj by aj nie, keď túto silnú kombináciu GPU a CPU vhodne dopĺňa až  3GB RAM. A keď sme pri pamäti. Smartphone sa dodáva buď v 16GB, aloebo 32GB verzii, a rozšíriteľnosť o microSD kartu je samozrejmosťou. Ako operačný systém tu beží Android 4.4 avšak plánovaný je aj update na najnovší Android 5.

 

A ako to fotí?

Dnes mnoho ľudí používa smartphony ako náhradu kompaktov, a v tomto prípade XPERIA Z3 neostáva pozadu. Ba fotoparát ponúka toľko režimov a funkcií, že s toho bude možno aj samostatný článok. Spomeňme teda aspoň to najpodstatnejšie, s pohľadu bežného užívateľa.

Ako som bol spomínal v časti recenzie o dizajne, XPERIA Z3 disponuje veľmi kvalitným 20 Megapixelovým fotoaprátom. Avšak tu to nekončí. S týmto fotoaparátom nie len, že odfotíte luxusné HDR fotografie, ale v pohode zaznamenáte aj vysoko kvalitné 4K video.

Okrem toho disponuje fotoaparát aj takými vychitávkami, ako je možnosť vysielania LIVE videa priamo na YouTube, alebo na Facebook. Ale niečo o tom si povieme v samostatnom článku o fotoaparáte. Kalsické video potom môžte nahrať až v  120fps.

No a treba uznať, že ako video, tak aj fotografie sú veľmi dobré. Napokon všetky fotografie z nedávneho Barcampu boli zhotovené práve pomocou XPERIA Z3.

Konektivita

Konektivita, čarovné to slovo v dnešnej dobe, keď potrebujeme byť nonstop online. Tak teda aké, že možnosti nám XPERIA Z3 ponúka tu?

Tak jednak je to klasická kombinácia 3G a LTE. Nasleduje WiFi a to normy b/g/n a aj nový štandard ac, ktorý postupne preráža do popredia. Samozrejmosťou je dnes Bluetooth, či GPS, no a keďže sa jedná o Android, nesmie chýbať ani technológia NFC.

A čo ak mi do vane spadne?

Pýtate sa prečo takáto divná otázka v tejto recenzii? Nuž ono ani taká divná nie je. Smartphony XPERIA sú totiž známe svojou vodotesnosťou, a nie inak je to aj pri XPERIA Z3.

Ak teda musíte mať smartphone nutne pri sebe aj vo vani,alebo vám nebodaj spadne do piva, vedzte že XPERIA Z3 môžete bez úhony namočiť do hĺbky 1m na asi 30 minút. Ako možno by zvládla aj viac, ale skúsite to len na vlastné riziko dobre?

A koľko mi vydrží na jedno nabitie 

Podstatnou otázkou dneška je  pri smartphonoch kapacita batérie. Batéria v XPERIA Z3 disponuje kapacitou solídnych 3100 mAh.

To pri mojom štýle používania, ktorý je veľmi aktívny, pri zapnutom Stamina režime značilo, že som smartphone nabil povedzme v pondelok večer, a vydržal temer až do utorňajšej noci,a ak som to nepreháňal, tak aj do stredy rána. Takže tu je výdrž batérie viac ako dobrá

Záverom

XPERIA Z3 je veľmi podarený smartphone s produkcie spoločnosti SONY. Možno by som zmenil systém vkladania SIM karty za niečo šikovnejšie, pretože tá plastová vec sa občas dosť zle vkladá dnu.

To však vyvažuje prémiovým výkonom, vysoko kvalitným fotoaparátom, a skutočne veľmi podareným dizajnom. A tiež solídnou kapacitou batérie, či možnosťou natáčať video v rozlíšení 4K.

Ak teda hľadáte high-end smartphone, a radi skúšate najhorúcejšie novinky, myslím, že XPERIA Z3 je veľmi dobrým kandidátom na kúpi, čo poviete?