Recenzia Xperia X10 mini Pro

V týchto dňoch sa  do mojich rúk dostal najmenší mobilný  telefón s Androidom na svete, a síce Sony Ericsson Xperia X10 mini pro. A ako sa my s týmto  mobilom pracovalo a aké sú skúsenosti po pár týždňoch používania, si povieme v  nasledujúcej recenzii.

Balenie a dizajn

O balení tohto mobilného telefónu sa nebudem nejako obšírne rozpisovať, keďže obsahuje to, čo by človek očakával pri akomkoľvek mobilnom telefóne či produkte. Teda samotnú Xperiu X10 mini pro, nabíjačku, káble a CD. Nič viac nič menej. A tak sa radšej budem venovať opisu samotného telefónu.

Xperia X10 mini pro je naozaj veľmi drobný mobilný telefón. Dokonca tak malý, že ho pohodlne schováte do vašej dlane. Telo má jemne zaoblený dizajn, to však v tomto prípade nie je vôbec na škodu, priam naopak. Vďaka tomuto netradičnému tvaru mobil perfektne padne do ruky. A čo všetko na tomto mobile nájdeme ? Poďme pekne po poriadku.

DSC_0022

Na pravej strane mobilného telefónu nájdete samostatné tlačidlo fotoaparátu a ovládanie hlasitosti. Na ľavej potom nájdete micro USB port. Na vrchu prístroja sa nachádza tlačidlo pre vypnutie telefónu, či uzamknutie obrazovky, a vstup pre klasický jack. Nech vás nepletie jeho netradičný tvar. Naozaj sa jedná o plnohodnotný 3,5mm jack, a vstup je tak zvláštne tvarovaný len kvôli niektorým špeciálnym prídavným zariadeniam, ktoré sa dajú k mobilu dokúpiť. Prednej strane potom vládne 2,5 palcový displej, pod ktorým sa nachádzajú tri tlačidlá. Klasické tlačidlo, ktorým sa ovláda vstup do menu v Android aplikáciach. Stredné tlačidlo, ktorým sa daná aplikácia zavrie a klasické tlačidlo vzad. Ako ste však mohli postrehnúť, aj keď je tento mobil menší, ba priam miniatúrny, tak je o niečo hrubší ako býva zvykom. A tým  dôvodom je plnohodnotná hardvérová QWERTY klávesnica.

Klávesnica

Tak veru. X10 mini pro obsahuje plne vybavenú hardvérovú klávesnicu. A verte tomu, že písanie SMS, či používanie Facebooku alebo Twitteru, je vďaka tejto klávesnici silno návyková záležitosť. Po odklopení klávesnice sa obrazovka automaticky otočí na šírku a vy môžete veselo písať. Napriek tomu, že je klávesnica relatívne malá, píše sa na nej veľmi pohodlne, a to aj ľuďom s väčšími prstami. Pokiaľ si spomínam, tak X10 mini pro je vôbec môj prvý Android, ktorý má takúto hardvérovú klávesnicu. S tým sa spája jedna zaujímavosť. Softvérová klávesnica je potom čisto mobilného typu, keďže nepotrebujete QWERTY na dotykovom displeji. Pekné a elegantné riešenie.

DSC_0025

Timescape

Ďalšou celkom užitočnou vychytávkou Xperia X10 mini pro je rozhranie nazvané Timescape. O čo sa jedná? Po správnom zadefinovaní Facebook, Twitter účtov a navolení zobrazovania SMS či zmeškaných hovorov máte svojich priateľov tak povediac na jeden dotyk. Na jednej z obrazoviek sa totiž vždy zobrazujú najnovšie statusy vašich priateľov, zmeškané hovory či práve prijaté SMS. Z rozhrania Timescape však možno status na Twitter či Facebook aj poslať. Ak teda potrebujete  niečo oznámiť svetu, Timescape je tou najrýchlejšou cestou.

DSC_0023

Fotoaparát

Xperia x10 mini pro má zabudovaný aj 5 megapixelový fotoaparát s LED bleskom, ktorý robí veľmi kvalitné fotografie či videá. Samozrejme svoje fotografie môžete priamo po odfotografovaní uploadnúť na Facebook, alebo poslať mailom priateľom. Osobne to budem pravdepodobne veľmi často využívať, hlavne v spojení s Facebookom.

 

sanitka

Fotené s Xperia X10 mini pro

GPS

Samozrejmosťou vo všetkých mobilných telefónoch poslednej doby je GPS. Nie inak je tomu aj pri X10 mini pro. GPS modul je veľmi presný a relatívne rýchly. Ja nešoférujem a tak som nemal možnosť overiť ho priamo v teréne, ale čo sa týka geolokačných aplikácií ako Gowalla či Foursquare tak tam GPS funguje absolútne perfektne, a tak môžem obe tieto služby naplno využívať.

Batéria

Pri všetkých týchto možnostiach vás bude isto zaujímať, ako je na tom X10 mini pro s batériou. Nuž toto je možno jediná slabá stránka tohto telefónu. Pri všetkých tých možnostiach, ktoré telefón má, by si zaslúžil trocha silnejší článok, alebo aspoň možnosť dokúpenia silnejšej batérie. Tá v telefóne má totiž len 900mAh, a to je naozaj troška málo. Ale zase na druhej strane, pokiaľ vám nebeží Wifi 3G a GPS súčasne, tak tá spotreba potom nie je až tak veľká.

Zhodnotenie

Čo dodať na záver ? Ak hľadáte malý šikovný mobil a nemáte radi dotykové klávesnice, no a zároveň  ste fanúšikmi platformy Android, tak myslím že práve Xperia x10 mini pro je pre vás ideálne riešenie. Osobne som s mobilným telefónom veľmi spokojný.

18 názorov na “Recenzia Xperia X10 mini Pro

 1. ahoj hladam rAdu da sa na fotoaparate pouzit zoom teda ak to neaky ma bo mne to nefunguje ak vies pomoct diki

 2. ahoj hladam rAdu da sa na fotoaparate pouzit zoom teda ak to neaky ma bo mne to nefunguje ak vies pomoct diki

 3. Ak nerobíš somariny a nepoužívaš x vecí odrazu tak batéria vydrží celkom klasicky deň dva. Rýchlosť aplikácií je celkom príjemná a plánuje sa update na android 2.1 čo by malo rýchlosť ešte zvýšiť. Klávesnica je naozaj výborná.

 4. Hmmm zaujimavy mobil, hlavne ta hw klavesnica sa mi pozdava. Ale kolko presne hodin mobil vydrzal na jedno nabitie? Nebol mobil/aplikacie pomaly/e? Lebo Sony bohvieako nevynika v rychlosti mobilov.

 5. Hmmm zaujimavy mobil, hlavne ta hw klavesnica sa mi pozdava. Ale kolko presne hodin mobil vydrzal na jedno nabitie? Nebol mobil/aplikacie pomaly/e? Lebo Sony bohvieako nevynika v rychlosti mobilov.

  • Ak nerobíš somariny a nepoužívaš x vecí odrazu tak batéria vydrží celkom klasicky deň dva. Rýchlosť aplikácií je celkom príjemná a plánuje sa update na android 2.1 čo by malo rýchlosť ešte zvýšiť. Klávesnica je naozaj výborná.

 6. Nepreslo 😛

  A ako sa my s týmto mobilom pracovalo a aké sú skúsenosti po pár týždňoch používania, si povieme v nasledujúcej recenzii. 😀

 7. Nepreslo 😛

  A ako sa my s týmto mobilom pracovalo a aké sú skúsenosti po pár týždňoch používania, si povieme v nasledujúcej recenzii. 😀

 8. Pekný článok, ale jednu chybu som našiel hneď na začiatku vo vete „A ako sa my s týmto mobilom pracovalo“ Braňo čo myslíš, kde je tam chyba?

 9. Pekný článok, ale jednu chybu som našiel hneď na začiatku vo vete „A ako sa my s týmto mobilom pracovalo“ Braňo čo myslíš, kde je tam chyba?

Nie je možné pridávať komentáre.