Recenzia: SONY XPERIA Sola malý ale šikovný smartphone

V týchto dňoch som mal možnosť testovať elegantný smartphone spoločnosti SONY a jej divízie SONY Mobile, XPERIA Sola. Nuž a ako  sa mi XPERIA Sola používala a ako sa s ňou vo všeobecnosti pracuje sa dozviete v nasledujúcej recenzii.

Dizajn:

Dizajnovo je Sola veľmi vydareným smartphone, avšak aj tu by sa našla jedna malá vada na kráse, alebo  z môjho pohľadu skôr nelogickosť. Ale poďme pekne po poriadku a rozmeňme si to na drobné. XPERIA  Sola prichádza s 3,7 palcovým kapacitným LED displejom, pod ktorým sa nachádza trojica Android tlačidiel, a  to tlačidla menu, home a nazad. Pod týmito tlačidlami je akýsi výbežok, vďaka ktorému sa Sola veľmi dobre drží pri fotografovaní. Za tento nápad má u mňa SONY malé plusko.

Teraz sa však dostávamae k spomínanej nelogickosti alebo skôr nepraktickosti rozloženia tlačidiel. Na pravej strane sa nachádza úplne dole, tlačildo fotoaparátu, hneď nad ním tlačidlá pre ovládanie hlasitosti no a tam, kde by sa hodilo tlačidlo napájania, tak tam sa nachádza micro USB port. Tlačidlo napájania nájdete presne na opačnej strane. Osobne mi to nepríde veľmi šťastné riešenie, pretože dosť často sa mi stalo, že som to tlačidlo hľadal v pravo hore a tak som vlastne vždy našiel len spomínaný USB port.  Za toto ide XPERIA Sola bod dole. Na zadnej strane nájdete už len 5 megapixelový fotoaparát, čo je podľa mňa trocha škoda a tu tvorcovia mohli dať aspoň tých 8 megapixel.

Na čom to celé beží ?

XPERIA Sola je osadená procesorom 1 GHz, ST-Ericsson NovaThor U8500 s dvomi jhadrami, a operačným systémom Android 2.3 Gingerbread s u SONY štandardným rozhraním Timescape. Táto kombinácia poskytuje smartphonu XPERIA Sola dostatočný výkon na prácu aj zábavu.  Príjemným bonusom je potom podpora technológie DLNA či NFC. Myslím že WiFi, Bluetooth a spol ani nejako netreba zvlášť spomýnať, tie sú už dnes štandardom každého smartphone, a nie inak je tomu aj v tomto prípade. No a ako je to s ukladacím priestorom ? Dáta môžete ukladať na internú pamäť o veľkosti 8GB avšak s nainštalovaným Androidom je napokon dostupných len nejakých 5GB. Ale myslím, že toto číslo bude väčšine užívateľov postačovať. A ak by aj 5GB bolo málo, je tu možnosť rozšíriť si kapacitu XPERIA Sola až o 32GB za pomoci microSD karty.

Takže čo povedať o tomto smartphone nakoniec ?

Myslím, že XPERIA Sola je celkom vydarený telefón až na niekoľko ergonomických nelogickostí v prípade tlačidiel na telefóne. To však doháňa relatívne solídnym výkonom. Pracovalo sa mi s ním veľmi pohodlne a aj vďaka veľkosti displeja bol veľmi ľahko prenosný a skladný, čo dnes pri smartphonoch tiež nie je nezanedbateľná položka v komforte používania. Výdrž na batériu je klasika pri zariadeniach tohto druhu. Rátajte z výdržou tak jeden deň pri silnejšom používaní. Ak hľadáte elegantný smartphone s dobrým výkonom a za rozumnú cenu, tak myslím, že XPERIA Sola je celkom fajn voľba.

Hodnotenie

Dizajn 4/10

Výkon 9/10

Celkove 8/10

 

3 názory na “Recenzia: SONY XPERIA Sola malý ale šikovný smartphone

  1. Takze vydareny dizajn = 4 body z 10. Zaujimava logika 🙂 Ako potom slovne ohodnotis 10 z 10? Supermegajezismariabatmanpopici dizajn?

    • Prečítaj si recenziu ešte raz a poriadne mám výhrady k umiestneniu ovládacích prvkov preto 4 ale inak je dizajn celkom podarený

      • 5/10 = priemer, 4/10 = podpriemer. A to len vdaka tlacitku na inom mieste ako ho ocakavas.

Nie je možné pridávať komentáre.