Recenzia: SONY Xperia S Tablet

V týchto dňoch som od spoločnosti SONY dostal na testovanie celkom zaujímavý a  veľmi štýlov tablet, ktorý v sebe skrýval jedno veľmi zaujímavé a zároveň veľmi príjemné prekvapenie. No ale poďme sa bez dlhých rečí na tento zaujímavý tablet pozrieť sami

 Dizajn

Dizajnovo sa spoločnosti SONY tablet Xperia S vydaril na jednotku a naozaj mu nemožno nič vytknúť. Prednej strane dominuje veľký 9,4 palcový TFT displej s rozlíšením 1280 x 800 bodov. nad týmto displejom sa nachádza 1 Megpixelová kamera, ktorá je určená hlavne na telefonovanie cez Skype a im podobné služby, teda všeobecne na využite pri video hovoroch.

Na pravej strane nájdeme len hlavné ovládacie prvky a to tlačítko na zapnutie tabletu a tlačidlo pre ovládanie hlasitosti. Na ľavej strane sa potom nachádza výstup na slúchadlá a elegantne maskovaný slot na SD karty.  Na zadnej strane sa potom nachádza už len 5 Megapixelova kamera, no a nas podu nájdte muptiport na pripojenie rôzneho príslušenstva a nabíjačky, no a samozrejme dvojicu reproduktorov.

Systém a jedno malé prekvapenie

SONY Xperia S Tablet beží na OS Android vo verzii 4.0.3. Tablet ďalej obsahuje 1GB RAM, o grafiku sa stará Nvidia Tegra 3 a ako CPU slúži procesor ARM Cortex taktovaný na 1,4 Ghz. Táto kombinácia  dáva tabletu dostatočný výkon aj pri hraní náročnejších hier. Vráťme sa však k samotnému Androidu. Android je otvorený systém, a ako taký dovoľuje výrobcom pridávať doň aj svoje vlastné vychytávky.

Neviem či je vec o ktorej sa ideme baviť aj v iných tabletoch, ale v SONY Xperia S sa nachádza takzvaný guest mode. Je to funkcia za pomoci ktorej môžete jedno zariadenie zdieľať napríklad s celou rodinou. Každému členovi rodiny totiž vytvoríte akýsi podúčet. Celkom šikovné čo poviete ?

Pre ľudí frčiacich na sociálnych sieťach je tu potom okrem oficiálnych aplikácií aj aplikácia Socialife. Aplikácia je akýmsi hubom, v ktorom sa zbiehaju všetky statusi zo sociálnych sietí a vy ste tak neustále v obraze čo sa kde šuchne. V nadpise tejto časti recenzie som hovoril, že tablet v sebe skrýva jedno malé avšak o to príjemnejšie prekvapenie. Je ním totiž diaľkové ovládanie.

Tak tak čítate správne. Tablet SONY Xperia S prichádza s niečím čo sa v dnešných zariadeniach až tak často zas nevidí. V SONY si povedali, že je celkom cool nápad ovládať jedným tabletom celú vašu obývačku. A tak dotabletu zabudovali infra vysielač a pridali aplikáciu Remote control.

Jedná sa vlastne o kompletné multifunkčné diaľkové ovládanie pre vaše TV, Set-top-boxy a iné zariadenia. Na moje prekvapenie zariadenie rozpoznalo môj Magiobox a pohodlne som si tak prepínal programy priamo v tablete. Samozrejme ako som písal vyššie naučiť ho môžete akékoľvek zariadenie ktoré má v databáze. Tomuto kroku od SONY veru tlieskam.

Záver

Čo dodať na záver ? SONY Xperia S je veľmi podareným kúskom od spoločnosti SONY, ako po dizajnovej, tak aj po funkčnej a výkonovej stránke. To že má tablet v dnešnej dobe WiFi či Bluetooth vo verzii 3.0 hádam netreba nejako zvlášť pripomínať. Veľmi príjemne prekvapilo spomínané diaľkové ovládanie, čím sa tak trocha s tabletu stáva vládca vašej obývačky. Osobne sa mi tento tablet veľmi páči, a ak ste milovníkmi Android zariadení určite si pozrite aj tento kúsok stojí to podľa mňa rozhodne za to.