Recenzia: SONY SmartBand Talk naozaj šikovný náramok

Priatelia, už dlhšie sme tu nemali nejakú tú recenziu a tak som si povedal, že sa dnes pozrieme na jeden celkom zaujímavý kúsok wearables od spoločnosti SONY.

Jedná sa o nástupcu SmartBandu, nazvaného SmarBand Talk. A ono to Talk má v názve svoje opodstatnenie. Poďme však pekne po poriadku.

Dizajn

Čo sa dizajnu týka je SmartBand Talk celkom zaujímavým, a treba povedať, že veľmi elegantným kúskom.

Narozdiel od svojho predchodcu disponuje na vrchnej stranečierno bielym eink displejom o veľkosti 1,4 palca s rozlíšením 296 x 128 bodov.

Výhodou tohto typu displeja je jeho dobrá čitateľnosť aj na priamom slnku. Nevýhodou zase fakt, že po tme nevidíte vôbec nič, keďže displej nie je podsvietený.

Na ľavej strane zariadenia nájdete microUSB port pre jeho nabíjanie, no a na pravej tlačidlo pre navigáciu po obrazovke, ktoré kombinuje funkcionalitu so zdvihnutím či položením hovoru.

No a nájdeme tu aj klasické tlačidlá na ovládanie hlasitosti tak ako sme zvyknutý na mobilnom telefóne. No a keďže som spomínal aj tlačidlo na prijatie hovoru, na zariadení nesmie tak isto chýbať mikrofón a reproduktor.

Keď už sme pritom dizajne. Tu musím vyzdvihnúť veľmi kvalitne a komfortne spracovaný náramok, ktorý vás neomína ani pri niekoľkodňovom nonstop nosení, a nemáte pocit, že zavadzia pri práci. Toľko k dizajnu, poďme sa však teraz pozrieť na funkcie tohto náramku.

Funkcie a aplikácie

Náramok SmartBand Talk je celkom široko konfigurovteľné zariadenie, a nastavíte si ho pomocou vlastnej Android aplikácie presne podľa vašich potrieb.

Ako východziu obrazovku si väčšina znás pravdepodobne nechá hodinky. Avšak aj tie môžu byť rôzne.

Od klasických digitálnych, cez analógové až po digitálne kombinované s informáciami o počasí ktoré som si nastavil ja.

Screenshot_2015-05-22-10-14-05

Ďalej som si nastavil ako druhú obrazovku, súhrn dát aplikácie Lifelog, kde sa mi zobrazujú údaje o tom koľko som spálil kalórií, koľko som urobil krokov, či ako dlho som spal. Tieto dát sa následne synchronizujú s už spomínanou aplikáciou Lifelog.

Ďalšie sloty pre aplikácie som použil pre moje obľúbené telefónne čísla na ktoré najčastejšie telefonujem. Ako som totiž spomínal, slovo Talk nie je v názve tohto výrobku náhodou.

Ak si totiž vyberiete nejaký obľúbený kontakt, dvakrát poťukáte prstom po displeji no a náramok vytočí hovor. Následne nemusíte siahnuť po telefóne, ale komunikujete priamo cez náramok.

 

Screenshot_2015-05-22-10-14-14

To isté platí ak niekto volá vám. Nemusíte siahať do vrecka po telefón, ale stisnutím tlačidla zodvihnete hovor priamo na náramku. Reproduktor je pri tom dostatočne hlasný, a mikrofón dostatočne kvalitný aby ste si dobre rozumeli aj pri hovore cez náramok.

S ďaľších ponúkaných mini aplikácií, ktoré si môžete na váš SmartBand Talk nainštalovať môžem spomenúť napríklad ovládanie spúšte fotoaparátu, kalendár, či napríklad občas veľmi užitočné vyhľadanie telefónu, a mnoho iného.

Screenshot_2015-05-22-10-13-50

Notifikácie

Ďaľšou neoceniteľnou funkciou tohto náramku sú notifikácie. V nastaveniach aplikácie si vyberiete, ktoré aplikácie vám majú posielať notifikácie na náramok.

A tak ak napríklad píšete nejaký článok a príde vám SMS, alebo mail, vy si poklepaním na daný mail či SMS máte možnosť kúsok správy prečítať, a tak zhodnotiť, či máte prerušiť prácu a venovať sa danému mailu, či správe okamžite, alebo či správa prípadne mail ešte počká.

Len tu vás chcem upozorniť, aby ste volili notifikácie naozaj rozumne. V opačnom prípade nimi budete zahltený, a bude to viac na škodu, ako na úžitok.

Záver

SmartBand Talk je veľmi vydareným a elegantným produktom v oblasti wearables v podaní spoločnosti SONY. Samozrejme aj tu sa nájde pár múch.

Napríklad eInk displej síce šetrí batériu, ktorá tak vydrží aj tri štri dni, avšak má tú nevýhodu, že si po tme proste nepozriete koľko je hodín.

Skvelou vecou sú mini aplikácie a notifikácie. Tak isto aj možnosť telefonovania priamo z náramku je fajn vec. Samozrejme tu sa nezaobídete bez mobilu, keďže SmartBand Talk nefunguje na samostatnú SIM kartu, ale s mobilom sa spája pomocou technológie Bluetooth alebo NFC.

Samozrejmosťou je potom vodotesnosť do hĺbky 1,5 metra a certifikácia IP68.

Ak teda hľadáte nejaké tie smart hodinky, a chcete pri tom niečo elegantné a trocha netradičné, myslím si, že SmartBand Talk by mohol byť zaujímavým riešením pre vás.