Recenzia SONY Bloggie MHS-PM5 mini kamera pre bloggerov

Dnes tu mám pre vás jednu horúcu novinku, ktorú sa mi podarilo získať na krátkodobé testovanie. Jedná sa o mini kameru SONY Bloggie, a ako už názov napovedá, je určená práve nám bloggerom. Nuž a ako sa s touto kamerou pracuje si povieme v nasledujúcom článku

Balenie

SONY baleniam zrovna moc nedáva, a tak sa v tomto prípade budem venovať viac obsahu ako dizajnu. Balenie okrem samotnej kamery SONY Bloggie, obsahuje zopár príručiek, obligátne CD, video kábel, a  predlžovací USB kábel. No a samozrejme samotnú kameru.

Kamera

Samotná kamera SONY Bloggie je veľmi kompaktná, a v pohode ju vopcháte do vrecka, o zaručí, že ju  budete môcť mať vždy a všade poruke. Táto kamera je však tak trocha iná ako ostatné klasické kamery. Nemá totiž klasický pevný objektív, ale objektív na Sony Bloggie môžete otáčať. A to buď pred seba, ak chcete natáčať okolie, no a v prípade, že chcete niečo povedať svetu, tak objektív otočíte jednoducho na seba. Pritom máte všetko pod kontrolou na displeji. Na displeji sa okrem vás prípadne toho čo natáčate, zobrazujú aj užitočné informácie o čase a dátume. Možno sa to niekomu bude zdať nepodstatné,  ale keď ste blogger, tak sa patrí povedať koľko je hodín, či minimálne aký je dátum nahrávaného príspevku. No a potom sú tieto údaje priamo na displeji neoceniteľnou pomocou. Pod už spomínaným displejom nájdeme už len tlačidlo play a menu, ktorých funkcie hádam netreba nejako špeciálne predstavovať, a krížový ovládač, ktorým sa pohybujete v menu, či nastavujete funkcie ako časovač, alebo zobrazovanie informácií na displeji.

DSC00789

DSC00790

 

 

Vpravo od displeja sa potom nachádzajú dve tlačidlá a to record a spúšť fotoaparátu. Na pravom boku nájdete potom už len klasický zoomovací ovladač. a USB konektor či konektor pre video vstup. USB konektor je však kapitola sama o sebe. Toto vyriešilo SONY elegantne. Pokiaľ totiž pracujete s notebookom tak v podstate nebudete potrebovať ani USB kábel. Konektor totiž jednoducho vysuniete, a kameru zasuniete priamo do USB portu vášho notebooku. Na opačnej strane kamery sa potom nachádza už len slot pre batériu, ktorá sa však chvalabohu dobíja cez USB port, takže nemusíte so sebou ťahať nabíjačku, a kombo slot pre pamäťové karty podporujúci jednak Memory Stick ale aj klasické SD a SDHC karty.

DSC00794

DSC00793

 

SONY Bloggie review from branorac on Vimeo.

Točíme Full HD

Veru aj keď sa to nezá táto malá kamerka podporuje natáčanie Full HD videa. A to nie len rozlíšenie 720p, ale aj plné Full HD 1080p. Nuž  a treba uznať že to zvláda celkom dobre. Ak však točíte video na 1080p, potom máte zablokovanú funkciu zoom. Neviem prečo sa v SONY takto rozhodli ale zoom funguje len po 720p. Ale na druhej strane treba povedať, že Bloggie zvláda Full HD video so cťou,a na veľmi dobrej úrovni.

Pripoj konvertni uploadni

Keď už máme  natočené to čo sme chceli povedať svetu, môžeme začať uploadovať. Tu nastáva prvé prekvapenie. Po zasunutí Bloggie do USB portu sa totiž automaticky spustí zabudovaný softvér Picture Motion Browser, ktorý umožňuje priamy upload videí a fotografií na niektoré služby. Trocha som však mal problém s uploadom na Youtube, akosi som ho nevedel nájsť v default nastaveniach. Avšak po upgrade firmware ma čakalo prekvapenie v podobe možnosti priameho uploadu na Facebook. Je vidno, že v SONY idú s dobou. Takže ak sa vám Bloggie dostane do rúk určite odporúčam updatovať firmware.

Záver

SONY Bloggie MHS-PM5 je veľmi elegantá kamera. Videobloggerov jednoznačne poteší otáčateľný objektív. Tak isto príjemne prekvapí kvalita zvuku, a samozrejme aj možnosť natáčať Full HD video v plnom rozlíšení až 1080p. Neoceniteľnou vlastnosťou je aj vstavaný uploader, pre rôzne video služby. Tu však vrelo odporúčam upgradovať na najnovší firmware. Ale aj tak SONY Bloggie, sa naozaj podarila.