Recenzia: Router Cisco Linksys EA2700 router s špičkovým dizajnom a výkonom

V týchto dňoch som dostal možnosť testovať dvojicu špičkových routrov pre domáce použitie od spoločnosti Cisco. No a v dnešnej recenzii by som vás rád zoznámil s prvým z dvojice zariadení. Jedná sa o router Cisco Linksys EA2700. Poďme sa teda naň pozrieť bližšie.

Obsah balenia a Dizajn

V balení routra Cisco Linksys EA 2700 nájdete okrem samotného zariadenia ešte inštalačné CD, LAN kábel, obligátne príručky a samozrejme adaptér. Nič viac nič menej. Samotné zariadenie je veľmi elegantne dizajnovo spracované. Je prevedené v čiernej farbe a jeho zaujímavosťou je, že z neho netrčia žiadne antény, ako sme zvyknutý pri routroch väčšiny výrobcov. Na zadnej strane nájdete potom 4 LAN porty a jeden port pre prepojenie modemu a routru. Ďalej sa tu nachádza  vypínač, vstup pre adaptér a jedna jediná LED kontrolka. Treba povedať, že dizajn sa spoločnosti Cisco pri modeli Linksys EA2700 skutočne vydaril, a nemuseli by ste sa hanbiť mať tento router v obývačke. Ok ale dizajn nie je všetko, ako sme na tom z výkonom ?

 

Výkonom  zariadenie šokuje

Už dlho som sníval o routri, ktorý by boll schopný zbaviť ma tej kopy žiaričov v dome. Doteraz som mal totiž dom zosieťovaný tak, že aj dozimeter v atómke by sa čudoval. Aby som bol schopný pokryť signálom aj poschodie domu, musel som mať ďalší router priamo v izbe, čo určite nebolo zrovna najideálnejšie prostredie na spánok. Po inštalácii a nastavení routra Cisco Linksys EA2700 som však ostal príjemne prekvapený.

Router spoľahlivo signálom pokryl celý dom a dokonca aj kúsok záhrady. A to prosím bez nutnosti externej antény. Takže v tomto prípade je jeho výkon priam brutálny, a splnil mi sen o zbavení sa žiarenia v izbe. Momentálne bežia na Wifi aj môj aj mamin desktop a všetko je v absolútnej pohode bez jediného zaváhania. Nuž nie nadarmo je Cisco pojem v sieťach. A aké ďalšie možnosti nám tento router ponúka ?

Administrácia a jej možnosti

Administrácia zariadenia Cisco Linksys EA 2700 je skutočne prepracovaná do najmenšieho detajlu. Okrem bohatých možností  presmerovávania protov a už klasickej podpory DDNS služieb tu nájdeme aj také fíčurky ako je napríklad prepracovaná rodičovská kontrola, či hosťovský prístup. Zvlášť rodičovskej kontrole a hosťovskému prístupu by som sa chcel venovať trocha viac.

Hosťovský prístup

Router Cisco Linksys EA2700 poskytuje možnosť, takzvaného Guest Access, teda hosťovského  pripojenia na vašu už existujúcu sieť. A ako to celé funguje ?  V administrácii nastavíte Guest acces na enabled,a  vytvoríte hosťovské heslo. To vytvorí   ďalší samostatný prístupový bod. A ak  ku vám príde návšteva  pripojí sa na tento hosťovský prístup, zadá heslo a surfuje po  internete izolovane od vašich dát, a nedostane sa tak nepovolane k vašim súborom, ktoré ste prípadne nazdielali vo vašej hlavnej sieti.

Rodičovská kontrola

Ďalšou dosť premakanou funkciou routra Cisco Linksys EA2700 je aj detailné nastavenie rodičovskej kontroly pre PC vašich ratolestí. Môžete im zakázať prístup na internet tak aby neponocovali počas školských dní povedzme napríklad od siedmej večer do rána. Prípadne aby neponocovali  zbytočne dlho cez víkendy. Môžete im napríklad internet vypnúť o polnoci a zapnúť zas až ráno. Tak isto je tu možnosť blokovať prístup na weby, ktoré nie sú zrovna pre mládež vhodné. Prístup je blokovaný pomocou hesla, a ak ho vašej ratolesti vydáte aby si mohla pokecať s priateľmi napríklad na FB či Pokeci, má po zadaní hesla na túto činnosť len hodinu. Stránka sa totiž potom znova zablokuje .  Myslím, že toto je celkom dobre premyslený systém rodičovskej kontroly čo poviete ?

 

Mobilná aplikácia a aplikácia Cisco Connect

Cisco pri svojich najnovších routroch ide dokonale z dobou a neponecháva nič na náhodu. Okrem klasického web adminu totiž poskytuje aj šikovnú utilitku Ciso Connect, ktorej fungovanie vidíte v priloženom videu, a tak isto poskytuje mobilnú aplikáciu Cisco Express pre platformy iOS a Android, za pomoci ktorej si môžete router Cisco  Linksys EA2700 nastavovať ako sa vravý on the go. Môžete tak napríklad behom pár sekúnd pridať do siete ďaľšie zariadenie, či zmeniť heslo Wifi a guest prístupu.

 

Záverom

Myslím že router Cisco  Linksys EA2700  je veľmi kvalitným zariadením s podporou najmodernejších štandardov, bohatými možnosťami nastavení  a priam až brutálnym  výkonom, splní sen nejednému internetistovi o zbavení sa prebytočných WiFi zariadení.  Osobne som s týmto routrom s prenosovou rýchlosťou až300+ MBps a priamou podporou pásma 5Ghz a IPv6 veľmi spokojný. A musím povedať, že sa mi opd jeho inštalácie akosi zdravšie spí, keďže som sa zbavil routra v izbe. Ak teda uvažujete nad novým routrom určite sa pozrite aj na Cisco Linksys EA2700. Myslím že určite stojí za zváženie

2 názory na “Recenzia: Router Cisco Linksys EA2700 router s špičkovým dizajnom a výkonom

  1. Ako konkretne ta zbavil „ziarenia“ v izbe ak tam rovnako ako predtym mas wifi signal?

    • Roman moje pôvodne sieťovanie vyzeralo tak že som mal v izbe dalsi router co bezal 24/7 aby pokryl poschodie. Zdravé to byť nemohlo

Nie je možné pridávať komentáre.