Recenzia: nScreen the network screen štýlové All in One PC

V týchto dňoch sa mi dostalo do rúk celkom zaujímavé All in One PC od spoločnosti BenQ nazývané nScreen. Konkrétne sa jednalo o model nScreen i221. Nuž a ako sa s týmto All in One PC pracovalo si povieme v nasledujúcej recenzii.

Dizajn

V tejto recenzii asi po prvý raz preskočíme zmienku o balení produktu, keďže sa skladalo len z jednej veľkej kartónovej krabice. Viac nás totiž v tomto prípade bude zaujímať obsah balenia. Takže okrem samotného 22 palcového All in One PC , sa v krabici nachádzala klávesnica, myš a prekvapenie celej sady VOIP Skype telefón.

DSC_0013

 

Ako som už povedal vyššie celé PC je zabudované do veľmi elegantnej 22 palcovej obrazovky. Prednej strane tejto obrazovky dominuje veľký čierny otočný ovládač, ktorý má dvojakú funkciu. Jednak pri stlačení tohto ovládača nScreen buď zapnete, alebo pri opätovnom stlačení nScreen vypnete. Pri otáčaní tým istým ovládačom zase regulujete hlasitosť reproduktorov tohto PC. Celkom elegantne vymyslené čo poviete ? Na hornej strane obrazovky, potom nájdete už len 1,3 megapixelovú webkameru. Na ľavej strane nájdete dva USB porty , čítačku kariet, vstup pre mikrofón a výstup na slúchadlá. NA zadnej strane zariadenia nájdete ďalšie štyri USB porty a samozrejme Ethernet port pre sieťový kábel, ktorý však pravdepodobne veľmi nepoužijete, keďže nScreen disponuje možnosťou Wifi pripojenia. Pozrime sa teraz na myš a klávesnicu.

DSC_0016

DSC_0018

Myška a klávesnica

Súčasťou dodávky nScreen je okrem iného aj myš a klávesnica. S toho podarenejším produktom z dvojice je skôr myš, s ktorou sa veľmi dobre pracuje a celkom dobre padne aj do väčšej dospeláckej ruky. Horšie je na tom už klávesnica. Obsahuje síce kompletnú sadu kláves, ale…  Je tu jedno veľké ale, ktoré trocha kazí pohodlnú prácu. Je mi jasné, že BenQ sa snažil miniaturizovať veci aby šetrili miesto. Len si nie som celkom istý, či to bol pri klávesnici dobrý nápad. Klávesy sú na seba totiž celkom natlačené, a ak by ste mali dlhšie písať, tak mám dojem, že skôr či neskôr klávesnicu vymeníte za dačo ergonomickejšie. Poďme však teraz k prekvapeniu balenia a to k VOIP telefónu.

DSC_0005

Klávesnica

DSC_0009

Myš

VOIP Skype telefón

Veru súčasťou dodávky nScreen je aj USB VOIP Skype telefón. Tento malý telefónik ktorý sa k nScreen pripevňuje špeciálnym držiakom však celkom milo prekvapil. Jeho ovládanie je veľmi intuitívne a tlačidlá aj keď sa to možno nezdá sú veľmi ergonomicky rozvrhnuté. Zvuková kvalita tohto malého telefónu je taktiež na veľmi dobrej úrovni. Takže toto zariadenie je také malé , ale o to príjemnejšie prekvapenie,

DSC_0006

VOIP Telefón

Výkon a na čom to vlastne fičí

Teraz sa však dostávame k tomu, čo mnohých z vás asi bude zaujímať najviac, a to, čo vlastne túto zostavu poháňa. Ako CPU bol podľa mňa trocha nešťastne zvolený AMD Sempron 210U na 1,5 Ghz. Grafická karta je už na tom o čosi lepšie, je ňou ATI Radeon X1200. PC obsahuje ďalej 1GB RAM, ktoré môžete po odklopení zadného krytu upgradovať na 2GB. Tak isto môžete upgradovať HDD, ktorý sa dodáva štandardný 160GB SATA, prípadne ako  voliteľný môžete nasadiť aj SSD disk. Ako operačný systém bol zvolený v dnešnej dobe už trocha staromódny ale stále dobrý Windows XP Home Edition.

DSC_0037

DSC_0035

Pár action shotov

Ak by som mal hodnotiť výkon celkovo, tak na surfovanie a komunikáciu s priateľmi cez Skype prípadne sledovanie nejakého streamu je nScreen výborná záležitosť. Horšie to už je pri hraní hier. Testovaný Counter Strike totiž celkom solídne sekal, hlavne v situáciách keď sa na mape objavilo viac smoke efektov. Ale zase na druhej strane nScreen nebol na hranie hier ani primárne tvorený. Takže čo dodať na záver ?

Záver

Ak hľadáte počítač, ktorý nezaberá veľa miesta, hranie hier nie je vaša primárna potreba, a potrebujete skôr niečo na surfovanie, či ako pomôcku na učenie, tak si myslím, že nScreen nie je až taký zlý nápad. Na druhej strane ak sa chcete občas zahrať aj nejakú náročnejšiu hru, odporúčam skôr siahnuť po tradičnom PC, a nScreen využiť možno ako doplnok do vašej obývačky. Každopádne sa však jedná o celkom zaujímavý kúsok hardvéru, ktorý stojí za pozornosť.

P.S: Pikoška na pobavenie

Ked som nScreen po prvý raz rozbaľoval tak som úplne zabudol, že sa jedná o kompletný počítač, a pomýlený s testov monitorov, som automaticky začal hľadať samozrejme neexistujúci HDMI, či VGA vstup…. 😀