Recenzia: Nokia 701

Dnes sa spoločne pozrieme na nástupcu veľmi populárnej C7 od spoločnosti Nokia.  Na prvý pohľad sú tieto dva telefóny prakticky rovnaké, no ak sa pozrieme bližšie (čo aj urobíme),  nájdeme niekoľko veľmi zaujímavých noviniek ktoré Nokia do jej nového smartphonu vložila.

Design- druhá C7?

Áno, ako vidíte na porovnávacej fotke o niečo nižšie, design týchto dvoch telefónov je prakticky identický, líši sa len v maličkostiach. Podobnú majú hrúbku ktorá sa pohybuje okolo 11mm,  podobnú majú aj hmotnosť  ktorá je 301 g. Pres­né rozmery uvádzané výrobcom sú 117,2 × 56,8 × 11 mm,  telefón sa príjemne drží v ruke, nevŕzga. Hardvérové tlačidlá nájdeme pod displejom celkovo 3. Všetky sú samozrejme podsvietené a stredné tlačidlo je vybavené tzv. breathing systémom, ktorý pomocou blikania informuje o nových SMS správach a neprijatých hovoroch. Na pravej strane telefónu nájdeme  jazdec  ktorým sa telefón odomyká, tlačidlá na ovládanie hlasitosti, tlačidlo na fotografovanie a mnou nepochopené tlačidlo na hlasové ovládanie telefónu, ktoré nebolo vylepšené od dôb Nokie N95 a teda je stále rovnako na nič. Nech sa v Nokii nehnevajú ale vyložiť si slovo „Emergency“ ako „send pepsi“ je v dnešnej dobe trošku hlúpe…

Na ľavej strane nenájdeme žiadne ovládacie prvky, všimneme si tam len 2mm napájacieho portu. Samotná nabíjačka pre tento nabíjací port sa bohužiaľ v balení nedodáva.  No ale nejaká nabíjačka sa k telefónu samozrejme dodáva a je ňou už štandardizovaná microUSB nabíjačka, ktorú pripájame do hornej strany telefónu. Samotný microUSB port je chránený plastovým krytom, no ale ako som sa z rôznych fór dočítal, tento kryt má tendenciu sa pri častom otváraní a zatváraní jednoducho odtrhnúť. Na hornej strane ďalej nájdeme 3,5 mm audio jack a tlačidlo napájania.

Zadná strana obsahuje pre mňa vcelku príjemné prekvapenie. Nájdeme tam 8MPX fotoaparát s výkonným duálnym LEDkovým bleskom, ďalej tam nájdeme dvojicu celkom slušne hrajúcich reproduktorov.

 

Konečne poriadny displej?

Nokia v „sedemstojednotke“ stavila 3,5 palcový IPS-LCD displej s rozlíšením 360×640 pixelov a technológiou ClearBlack ktorá zlepšuje viditeľnosť v jasne osvetlených priestoroch.  A je to naozaj poznať!  Zatiaľ čo s mojím HTC Sensation, mám problém cez jasný deň čo i len napísať SMSku, s Nokiou som tento problém nikdy nemal. Za všetkých svetelných podmienok bol displej veľmi dobre čiteľný, problémom nebolo ani čítanie drobného textu či hranie hier.

Belle?

V porovnaní s predchádzajúcimi verziami Symbianu je Belle veľkým skokom vpred. Celý systém je rýchly a intuitívny.

Pýtate sa čo Nokia s tak pomalým systémom spravila, že sa zmenil prakticky na nepoznanie?  V oficiálnych správach je uvádzané, že celý systém bol kompletne „prekopaný“ a kód bol zoptimalizovaný a skrátený až o 70%! Samozrejme, toto nie je jediný dôvod a keby telefón bežal na niekoľko rokov starom kuse hardwaru, systém by asi takto rýchlo nebežal.  Preto sa v telefóne nachádza 1GHZ ARM procesor podporovaný 512 MB RAM.

Belle vo veľkej miere kopíruje možnosti Androidu. Widgety, vysúvací  horný panel apod.  Úvodný výber widgetov nie je príliš pestrý, no čiastočne ho zachraňuje možnosť stiahnuť si pár ďaľších z Ovi Store.

Samostatnou kapitolou je v prípade Belle klávesnica. Pri klasickom otočení  telefónu na výšku, je klávesnica naozaj hrozná, písať na nej vás bude stáť veľa času a pri dlhšom používaní asi aj nervy.  Pri otočení do landscape módu sa situácia mierne zlepšuje, no tu už je to vec osobných preferencií. Mne osobne príliš nevyhovovala ani klávesnica v tomto móde, no napríklad moja spolužiačka si ju v tomto móde veľmi pochvaľovala. Taktiež zamrzí nemožnosť zmeny stock klávesnice ako je to možné napr. u Androidu.

Appky robia smartphone

Tak ako u ľudí platí príslovie „Šaty robia človeka“ u smartfónov zas obvykle platí že ho robia aplikácie, teda appky. Tých bohužiaľ veľa nie je. V Ovi Store nájdete niekoľko kancelárskych aplikácií, pár appiek pre dopravu, nejaké widgety, asi 20 hier (z toho poriadne hrateľná asi len jedna a to Angry Birds) a kopa zbytočných a predražených hlúpostí.  Pri tomto výbere by si človek povedal že veľa aplikácií bude free, no bohužiaľ ani toto nie je pravda. Tu sa platí dokonca aj za obyčajnú kalkulačku! (dobre, jedna bola zadarmo ale stále ma to žiadalo o kúpu plnej verzie…) Takže, čo sa týka aplikácií, je to bieda.  Vývojári sa do vývoja pre pomaly končiaci Symbian príliš nehrnú a v najbližšej dobe sa to asi ani príliš meniť nebude.

Konektivita

V oblasti konektivity sa nekoná žiadne veľké prekvapenie. 701 zvláda HSDPA,  EDGE. Pripojí sa samozrejme do ktorejkoľvek 3G/2G siete.  Na prenos súborov je pripravené rozhranie Bluetooth. Navigovať sa môžete pomocou GPS s bezplatnými Ovi Maps (viz. nižšie).  V tomto modeli sa Nokia rozhodla do telefónu integrovať NFC chip, ktorý ale na Slovensku zatiaľ žiadne väčšie využitie nemá.

Ovi Maps

Vecou, ktorá je takmer u všetkých Nokií operátormi hojne propagovaná, je bezplatná navigácia.  Navigácia je skutočne úplne bezplatná a výhodou je aj to, že nemusíte platiť ani za dáte prenesené cez 3G. Všetky potrebné mapy si doma pekne stiahnete cez Wifi a keď sa do oblasti, pre ktorú ste mapy sťahovali  dostanete, za prenesené dáta už nezaplatíte ani cent.

Čo sa týka kvality máp nemám čo vytknúť. Zpracovanie je na výbornú, navyše je dostupná aj hlasová navigácia. Hľadanie ulíc funguje takisto skvele, rozumie aj mierne skomoleným názvom, aj názvom bez diakritiky.

Vďaka Ovi Maps sa teda Nokia 701 stáva mimo smartphonu aj celkom užitočným navigátorom a sprievodcom.

Fotoaparát- bez autofocusu

V PR materiáloch výrobca veľmi propaguje kvalitu fotografií. Realita je žiaľ trošku odlišná. Na fotenie menších detailov môžete rovno zabudnúť a fotenie v tmavších interiéroch tiež nie je nejaké skvelé.  Najlepšie výsledky fotoaparát dosahuje pri fotení v jasne osvetlených exteriéroch, kde nemá problém so zaostrením a fotografie sú vo väčšine prípadov naozaj pekné.

Koniec koncov, posúďte sami.

 

Telefón zvláda nahrávanie videa v rozlíšení 720p s 30FPS. Záznam v jasne osvetlených priestoroch je jasný, bez akýchkoľvek artefaktov. Pochvalu si takisto zaslúži eliminácia okolitého šumu, ktorý vo väčšine prípadov nie je takmer počuť.

Výdrž batérie

Výdrž batérie je celkom priemerná. Pri aktívnom používaní vám telefón vydrží na jedno nabitie cca. 14 hodín, v prípade že ho budete používať iba na pár volaní denne, nie je problém dostať sa až k hodnotám okolo 72 hodín.

 

Záver

Nokii sa v prípade 701 podaril celkom husársky kúsok. Vložili do nej kvalitný hardware so skvelým displejom, trošku slabším ale stále celkom kvalitným fotoaparátom. Horšie na tom je softwarová výbava, ktorá hlavne v oblasti výberu aplikácií značne zaostáva.  Ďalším nedostatkom je kvalita (resp. veľkosť) klávesnice, ktorá je naozaj hrozne malá a písanie SMS s dvoma vetami sa pre vás stane úlohou na niekoľko minút. Naopak, výhodou ako som už vyššie spomínal, je vynikajúci displej, ktorého čitateľnosť na slnku je dovolím si povedať, v dnešnej dobe bezkonkurenčná. Bohužiaľ cena nie je nastavená práve najlepšie keďže za cca. 220 Eur, je dnes už možné kúpiť aj mid-endový Android telefón.