Recenzia: Lenovo Thinkpad Tablet 2 krásavec s Windows 8

V týchto dňoch som dostal na recenziu celkom zaujímavý tablet. Jedná sa o tablet spoločnosti Lenovo, jednoducho nazvaný Thinkpad Tablet 2.

Jedná sa o tablet s operačným systémom Windows 8 Pro a tak som bol celkom zvedavý, ako sa bude Windows 8 Pro na tablete správať. No a ako tablet obstál v testoch sa dozviete v nasledujúcej recenzii.

Dizajn

Dizajnovo sa jedná o veľmi podarený kúsok. Na prednej strane nájdete 10,1 palcový multidotikový IPS displej. Pod displejom nájdete tlačidlo Windows, ktoré slúži na návrat do Metro rozhrania. Nad displejom sa potom nachádza 2 Megapixelová 720p HD kamera.

Na pravej strane tabletu nájdete tlačidlá na ovládanie hlasitosti a vstup pre slúchadlá.

Vrch tabletu je však o voľačo zaujímavejší. Okrem toho, že sa tu nachádza tlačidlo na zapínanie tabletu, nájdete tu aj ďalšie dva sloty. Ak by snáď dakomu nestačil 64GB úložný priestor, má možnosť používať aj microSD kartu.

Ďalší slot slúži na vloženie SIM karty, keďže niektoré verzie tabletu obsahujú aj 3G modul. Ja som mal to šťastie, že moja testovacia verzia tento 3G modul obsahovala.

Na ľavej strane sa potom nachádza dvojica USB portov. Jeden microUSB port, ktorý slúži na nabíjanie tabletu, a pod kritkou nájdete klasický USB port, slúžiaci napríklad aj na pripojenie USB kľúča. Podľa dodanej výbavy, sa potom na ľavej strane nachádza elegantne schovaný digitizér.

Na zadnej strane už potom toho veľa nenájdete. Nájdete tu len zadnú kameru s bleskom. Tá je 8 Megapixelová s možnosťou autofocusu. Zo sppdu nájdete už len miniHDMI port a port pre dokovaciu stanicu.

Jedna z vecí, ktorá ma na tablete zaujala je jeho váha. akosi som totiž neveril, že 3G modul dokáže celkom zavážiť.

Totiž napríklad verzia bez 3G a digitizerá váži 565 gramov, avšak plne vybavená 3G verzia aj s digitizérom váži už 600 gramov. Celkom rozdiel čo poviete ?

CPU RAM úložisko a ako to celé šlape

Poďme teraz však od dizajnovej stránky k stránke výkonnostnej. Ako CPU bol pre tento tablet vybraný procesor Intel Atom Z2760. Jedná sa o dvoj jadrový procesor na takte 1,80 Ghz. Procesoru zdatne sekundujú 2GB LPDD2 SDRAM, a ako úložisko slúži 64GB e-MMC médium.

Táto zostava v spojení z Windows 8 pro, bohate postačuje pre všetky bežné aplikácie, a záležitosti, ktoré očakávate od tabletu. Počítam že na tablete sa náročnejšie hry hrá naozaj málokto, a že slúži skôr na nenáročnú zábavu, pozeranie filmov, či prácu s číslami a mailami.

Ono pri grafickej karte Intel® Integrated HD SGX545 asi nemožno očakávať, že si na tablete zahrám napríklad Battlefield. Avšak ako som už písal vyššie, na plnohodnotnú prácu v teréne táto zostava postačuje viac než dobre.

Čo dodať na záver ?

Ak pre svoju prácu, či zábavu hľadáte vhodné mobilné zariadenie, a túžite skôr po tablete ako notebooku, a zároveň nie ste fanúšikmi nahryznutého jablka. Tak si myslím, že Lenovo Thinkpad Tablet 2 je svojimi vlastnosťami, výkonom ale i váhou, celkom zaujímavou voľbou.

Práve v tabletoch totiž Windows 8 ukazujú svoju silu, a aj to, že Metro rozhranie dáva zmysel. Verte tomu, že po chvíľke cvyku si veľmi rýchlo zvyknete. Mobilitu tabletu naďalej zvyšuje aj 3G modul. Pripojoteľnosť cez WiFi či bluetooth, alebo zabudované GPS sú dnes samozrejmosťou

Takže ak sa rozhodujete pre nejaký tablet, Rozhodne stojí za zamyslenie aj Thinkapad Tablet 2, ktorého batéria sľubuje celkom zaujímavé hodnoty, ako 25 dní pri stand by a zapojení na internete, či 150 hodín prehrávania MP3 pri vypnutom LCD, alebo 10 hodín prehrávania 720p videa a to je už myslím celkom zaujímavá ponuka nie ?