Recenzia: 17 palcový Dell Alienware sen každého herného maniaka

V týchto dňoch som dostal na testovanie jeden nie tak celkom normálny a obyčajný notebook. Mal som totiž možnosť testovať legendu medzi hernými notebookmi. A síce, najnovší 17 palcový Dell Alienware. A ako sa na tomto notebooku písalo,  pracovalo a hlavne hralo  ? Tak to si povieme v nasledujúcej recenzii.

 Dizajn 

Ako prvá vec, ktorá človeka pri rozbalení Alienware notebooku priam udrie do očí, je jeho netradičný, ba priam až mimozemský dizajn.Veku notebooku kraľuje podsvietené hlava aliena a dva pásy multifarebných LED diód.

Boky notebooku tak isto lemujú multifarebné LED diódy, Pod displejom potom nájdete podsvietený nápis ALIENWARE.

Nad 17 palcovým LED displejom  s rozlíšením 1920×1080 sa nachádza potom klasická webkamera určená hlavne pre video hovory.  Tesne nad klávesnicou sa potom nachádza lišta na ktorej je umiestnené tlačidlo napájania, a samozrejme kontrolky činnosti WiFi a HDD.

Keďže má notebook solídnych  17 palcov, ostalo miesto aj na poriadnu plnohodnotnú klávesnicu. Táto klávesnica, je tak isto podsvietená mutlifarebnými LED diódami. Prečo tu toľko tie diódy spomínam si povieme trocha neskôr.

Na pravej strane notebooku ďalej nájdeme dva USB porty, jeden LAN port a DVD mechaniku typu slot-in plus čítačku pamäťových kariet.

Na ľavej strane máme potom HDMI port, display port, ďalšiu dvojicu USB portov a klasické jack vstupy pre slúchadlá či headset.

 Keď imidž nie je na nič 

V tomto krátkom odstavci si trocha osvetlíme, prečo som toľko omieľal multifarebjé LED diódy. Pri notebookoch   Alienware totiž máte vďaka Alienware control center a technológii  AlienFX možnosť ľubovoľne nastaviť podsvietenie vášho notebooku.

Celý notebook je totiž rozdelený do niekoľkých zón. Vďaka tomu môžete každú zónu nasvietiť inak, a dodať tak vášmu notebooku jedinečný štýl. Môžete dokonca určiť, ako bude notebook nasvietený ak je na elektrine, a ako ak beží len na batériu.

DSC_0013 DSC_0014 DSC_0015 DSC_0017DSC_0018

 Okey a čo výkon ?

Priatelia výkon Alienware 17 ma celkom dostal do kolien. Srdcom celého notebooku je procesor Intel Core i7 -4700MQ taktovaný na  2,4 Ghz.

Jedná sa o výkonný procesor so 4 jadrami a 8 threedmi. Procesoru zdarne sekunduje 16 GB RAM. Ako úložisko bolo v mojom zapožičanom stroji zvolených  750GB na klasickom  7200 otáčkovom disku

Pri hernom notebooku je však podstatný hlavne  jeho grafický výkon. A tak sa pozrime, akú výbavičku nám ponúka  mnou testovaný 17 palcový Alienware. Možností je na výber niekoľko.

Mne sa dostal do rúk model vybavený dvoma grafickými kartami. Prvou je klasická integrovaná Intel HD. Avšak o herný výkon sa stará celkom slušné delo v podobe Nvidia GeForce GTX 765M. Jedná sa o kartu taktovanú  na 797 Mhz s 768 CUDA jadrami a 2GB GDDR5 RAM na palube.

Tento výkon sa prejavil na hraní aj tých najnáročnejších hier. Notebook s prehľadom zvládal všetky otestované tituly od Eurotruck Simulator  2, ktorý aj keď sa to možno nezdá, vie slabšej grafike pekne podkúriť. Tu však nebol problém hrať hru na ultra detajloch.

Tak isto v pohode s prehľadom notebook zvládal aj tak náročný titul ako Battlefield  3, kde sa už zapotí nejeden počítač. Hry ako Crysis 3 či Counter Strike Global Offensive tak isto nie sú pre tento model problém. No a v  3D marku nazbieral tento notebook krásnych 4177 bodov.

3Dmarkvysledky

Inak notebook má jednu technologickú zvláštnosť, čo sa týka zapojenia HDD a u notebookov sa zas až tak často toto riešenie nevidí, a popravde ma zaskočilo nepripraveného keď som šiel inštalovať Windows 8, keďže pôvodný systém je samozrejme Windows 7, o čo ide ?

Nuž disky  v tomto notebooku sú radené v RAID poli, a tak sa stalo, že inštalačka akosi nedokázala správne pracovať, keďže som musel najprv na notebook dostať český Windows 7  a až potom upgrade na Windows 8.

Milá inštalačka Windows 7 samozrejme žiadne disky vďaka RAID nevidela. a tak sa stalo, že som prvý raz   pri inštalácii proste rezignoval.A možno je to tak aj dobre. Hrám akosi viac ten Windows 7 svedčí. A prečo hovorím o diskoch v množnom čísle ? Do tohto notebooku totiž môžete pokojne doplniť ďalší HDD.

Avšak čo by to bolo za herný notebook bez poriadneho audia. Nemajte strach. Aj o audio je tu skvele postarané. O audio sa starajú reproduktory Klipch s podporou pre Dolby Home Thetre V4. Takže o super audio nie je núdza.

Softvérová výbavička 

Aký by to bol Alienware, keby okrem nadupaného výkonu nemal aj nejakú tú pridanú hodnotu v podobe softvérovej výbavy. A tá je naozaj nadštandardná.

Ako prvú vec by som rád spomenul Alienware Control Center. To totiž nie je len o menení podsvietenia a LED diódkach ako by sa s predošlého textu mohlo zdať. Control Center skrýva ďalšie celkom zaujímavé možnosti.

Prvou na rane po už spomenutom AlienFX je AlienFusion. Tu nastavíte všetko potrebné čo sa týka napájania a batérie notebooku. A vedzte, že aspoň podľa mňa je tu toho oveľa viac, ako ponúka štandardne Windows.

Ďalším na programe je AlienTouch. Tý šikovnejší už možno správne vytušili, že táto kolónka sa týka nastavení touchpadu, a že ich je zas nadštandardne veľa je jasné asi každému.

Okrem citlivosti klikania si tu môžete navoliť aj také vychytávky ako je veľkosť zóny pre vertikálne, či horizontálne scrollovanie, či veľmi užitočné deaktivovanie touchpadu pri zapojení myšky. Tak isto si možno nastaviť silu tlaku prsta, či citlivosť na náhodný dotyk dlane.

adrenaline alienfusion alienFX alientouch1 alientouch2 monitoring

Ďalším nastavením v poradí je Alienware  TactX. V tomto nastavení si môžete na makro klávesy, ktoré sa nachádzajú nad numerickou klávesnicou, nastavovať najrôznejšie akcie, či sled pokynov, prípadne textovú správu.

Poslednou zaujímavou položkou je položka AlienAdrenaline. Tu si vlastne optimalizujete chovanie celého notebooku pre jednotlivé hry. Vyberiete vašu nainštalovanú hru, následne sa vytvorí na ploche nový zástupca a vy určíte aká optimalizácia a aké akcie sa majú vykonať pri samotnom spustení hry. Nechýba tu ani monitorovanie výkonu a to dokonca s možnosťou nahrávania do záznamu v reálnom čase.

Poslednou samostantou utilitou ktrú by som rád spomenul, je utilita štýlovo nazvaná AlienRespawn. Ako ste už podaktorý možno vytušili, jedná sa o utilitu, ktorá vykoná  na USB disk alebo CD zálohu, a v prípade potreby, jednoducho systém nahodíte s tejto zálohy.

 Záver 

Treba povedať, že pri modeloch Alienware, si spoločnosť Dell drží skutočne vysoký štandard kvality, dizajnu, ako aj výkonu notebookov. Musím skonštatovať že na Alienware sa mi hralo aj vďaka kvalitne spracovanej klávesnici či priam nadpozemskému výkonu veľmi dobre.

Trocha ma prekvapilo, že herná a integrovaná grafika sa neprepína automaticky, ale ručne. Avšak na druhej strane to možno nie je od veci, keďže máte potom herný výkon pod lepšou kontrolou.

Tak či onak, ak ste pravoverný hráč, myslím, že Alienware je celkom príjemná inšpirácia ako Vianočný darček čo poviete ?

 

 

1 názor na “Recenzia: 17 palcový Dell Alienware sen každého herného maniaka

  1. Spätné upozornenie: Pár tipov čím potešíte na Vianoce ajťáka alebo vášho synátora | Blog Branislava RácaBlog Branislava Ráca

Nie je možné pridávať komentáre.