Pri príležitosti Svetového dňa duševného vlastníctva spoločnosť Microsoft upozorňuje Slovákov na riziká používania pirátskych produktov. Zároveň podniká kroky na ich ochranu, zvyšovanie informovanosti a na odhalenie predajcov falzifikátov.
Za každým inovatívnym produktom alebo nápadom stojí nemalé tvorivé úsilie ľudí ochotných investovať svoju energiu do ich vytvorenia a realizácie. Mnohým však v ďalšom rozvoji bráni stále aktuálna otázka pirátstva a krádeže duševného vlastníctva. Svetová organizácia duševného vlastníctva zamerala v poradí už dvanásty Svetový deň duševného vlastníctva na tému Inovátori – vizionári a spoločnosť Microsoft túto myšlienku podporuje.
“Ochrana duševného vlastníctva je základom rozvoja inovácií. Ľudia, ktorí investovali čas, energiu a nemalé prostriedky do rozvoja idey alebo produktu len preto, aby neskôr ich myšlienku niekto ukradol, môžu postupne stratiť motiváciu pre ďalšie nápady,” povedal David Finn, generálny radca spoločnosti Microsoft pre oblasť boja s pirátskym softvérom.
Globálna štúdia (»)Business Software Alliance z roku 2011 pritom poukazuje na protichodné názory na tému duševného vlastníctva v prípade širokej skupiny používateľov PC. Podľa výsledkov 71% opýtaných používateľov PC povedalo, že práva duševného vlastníctva podporuje. Na druhej strane 47% priznalo, že väčšinu softvéru získava neoficiálnou cestou.
“Nemôžete povedať, že podporujete práva duševného vlastníctva a zároveň privierať oči pred pirátstvom. Je to to isté, ako keby ste deťom povedali, že majú hrať futbal podľa pravidiel, a vy sami by ste pri hre použili ruky,”doplnil Finn.
„Na Slovensku pirátstvo značne poškodzuje slovenskú ekonomiku a potláča inovácie, lebo podľa štatistických meraní až 42% softvéru je používaného nelegálne. Toto je veľmi vysoké číslo, pričom priemerná miera v celej EÚ je 35%. Pre porovnanie často uvádzam ako príklad susedné Rakúsko, ktoré má mieru softvérového pirátstva na úrovni 24%. Problematické je u nás najmä právne vedomie ľudí a ich prístup k tejto veci, “doplnila Adriana Tomanová zo slovenskej pobočky spoločnosti Business Software Alliance.
Používanie pirátskeho softvéru je, okrem negatívneho dopadu na inovácie a ekonomiku, aj veľmi rizikové. Súkromným osobám, ale aj firmám môže napáchať veľké škody, či už v podobe krádeže identity, straty dát a ďalších finančných rizík. Prieskum skupiny Harrison Group z roku 2008 ukazuje, že riziko straty dát používaním pirátskeho softvéru sa u malých spoločností zvýšilo o 73%. Podľa prieskumu bolo 24% počítačov s pirátskym softvérom infikovaných už pri inštalácii alebo po prvom pripojení sa na internet.
„Vo vyspelých ekonomikách je úplne normálne, že firmy pracujú s legálnym softvérom. Za 20 rokov nášho pôsobenia na trhu sme urobili veľa pre to, aby si naši zákazníci uvedomili, že optimalizáciou licenčných programov šetria peniaze a vďaka nasadeným technológiám zvyšujú svoju konkurencieschopnosť. Za týmito inovatívnymi technológiami stojí nemalé úsilie ľudí, preto aj my veľmi podporujeme ochranu duševného vlastníctva,“ povedal Ján Kubáň zo slovenskej softvérovej spoločnosti exe, spol. sr.o.
V rámci zvyšovania povedomia o správnosti investícií do originálneho softvéru pripravila spoločnosť Microsoft video kampaň (»), ktorá upozorňuje na riziká nesprávneho nákupu a používania pirátskeho softvéru, najmä na najbežnejšie chyby, ako je napríklad nákup softvéru na stránkach, ktoré na prvý pohľad predávajú originálny softvér za nižšiu cenu, pričom ide o falzifikát.
Zároveň Microsoft zdôrazňuje niekoľko zásad, ktoré môžu spotrebiteľom a firmám pomôcť bezpečne sa vyhnúť pirátskemu softvéru:
- Nakupovať na dôveryhodných miestach – pri nákupe kontaktovať overených predajcov, zníži sa tak riziko, že kvôli pirátskemu softvéru bude ohrozená bezpečnosť citlivých dát, čo v konečnom dôsledku môže priniesť neželané výdavky.
- Ak si používateľ nie je istý, či je softvér, ktorý používa legálny, môže navštíviť stránku spoločnosti Microsoft s názvom How To Tell (US), ktorá okrem možnosti rozpoznať pirátsky softvér poskytuje aj rôzne rady a je platformou pre zdieľanie skúseností.
- Dôveryhodným zdrojom originálneho softvéru je široká sieť partnerov a predajcov produktov spoločnosti Microsoft. Ich zoznam je na stránke Microsoft Pinpoint.
Pri príležitosti Svetového dňa duševného vlastníctva sa aj na Slovensku uskutoční niekoľko podujatí. Jedným z nich je konferencia Duševné vlastníctvo na Slovensku, ktorú už dvanásty raz pripravuje Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky.
„Ambíciou tohtoročnej konferencie s témou Falšovanie výrobkov a autorské pirátstvo – falošné nádeje, skutočné hrozby, ktorú v úrade organizujeme pri príležitosti Svetového dňa duševného vlastníctva 26. apríla, je poukázať na nekalé praktiky, čoraz viac poškodzujúce našu ekonomiku a zodvihnúť proti nim varovný prst. Verejnosť je ešte stále nedostatočne informovaná o rizikách spojených s používaním falšovaných produktov a aj k autorskému pirátstvu sa stavia zarážajúco nedbanlivo. Preto sme na našu pôdu pozvali odborníkov z komerčnej a advokátskej praxe a tiež príslušníkov policajného zboru a colnej správy, s ktorými chceme diskutovať o riešeniach a východiskách aplikovateľných v súčasnej modernej spoločnosti,” uviedla Eva Klučiarová z kancelárie predsedu úradu a vonkajších vzťahov Úradu priemyselného vlastníctva SR.