Pandora ukončuje činnosť mimo územia USA

Hudobný web Pandora.com, ktorý umožňoval počúvanie hudby podobne ako last.fm musel v týchto dňoch pristúpiť k nie velmi populárnemu kroku. Od dnešného dňa sa  Pandora uzatvára pred svetom a svoje služby začne poskytovať už len na území Spojených štátov. Pandora sa v maili obhajuje tým, že je to kôli novej licenčnej politike. A tak sme v Európe prišli o celkom zaujímavý web pomocou ktorého sa dalo počúvať veľa dobrej muzičky. Ja len preboha dúfam, že sa nezblázni aj Last.fm. Tu je znenie emailu od vedenia služby Pandora.

 

Today we have some extremely disappointing news to share with you. Due to international licensing constraints, we are deeply, deeply sorry to say that we must begin proactively preventing access to Pandora’s streaming service for most countries outside of the U.S.

… In the U.S. there is a federal statute that provides this license for all the music streamed on Pandora. Unfortunately, there is no equivalent license outside the U.S. and there is no global licensing organization to enable us to legitimately offer Pandora around the world. Other than in the U.K., we have not yet been able to make significant progress in our efforts to obtain a sufficient number of international licenses at terms that would enable us to run a viable business…On May 3rd, we will begin blocking access to Pandora to listeners from your country.