PageFlakes.com – Trocha iná homepage

Každý kto surfuje na internete má určite na svojom prehliadači predvolenú jednu stránku ako domovskú. U väčšiny z nás je to pravdepodobne vyhľadávač Google. Ale čo keby mala tá stránka trocha viac funkcií a čo keby som si ju mohol prispôsobiť podľa svojich predstáv ? Takto nejako rozmýšľal zrejme aj team programátorov, ktorý stojí za službou PageFlakes, ktorú si teraz bližšie predstavíme.

Nastavenie služby

Po prvom zasurfovaní na www.pageflakes.com sa  objaví niečo ako sprievodca nastavením stránky. V prvom kroku máte možnosť výberu podľa toho či ste už registrovaný užívateľ Pageflakes alebo ste tu prvý krát. Väčšina zvás bude asi na tomto webe prvý krát a tak sa budem venovať tejto možnosti. Po odkliknutí voľby Nového užívateľa sa objavý dialóg v ktorom si môžte upraviť farebný dizajn vašej personalizovanej stránky. Následne sa nastavenia uložia do cookies a môžte začať personalizovať svoj web za pomoci Flakes.

Pridávame Flakes

Najprv treba vysvetliť čo to tie Flakes vlastne sú. Flakes sú v žargóne  PageFlakes  vlastne akési  miniatúrne  aplikácie, ktoré  umiestňujete  na vašu  personalizovanú webstránku metódou drag and drop: A musím uznať, že metóda je to sakramentsky efektívna a jednoduchá. A aké Flakes možno na PageFlakes čakať? Je ich veru požehnane. Mňa osobne najviac zaujal akýsi miniatúrny mailový klient. Tento mini klient totiž dokáže prímať poštu z akého koľvek POP3 účtu. A  samozrejme môžte cez SMTP aj poštu odosielať. Jediné obmedzenie je absencia pridávania príloh. Ale na maličký Flakes je to celkom slušný výkon. Ďalším modulom je modul search. Jeho účel je už z názvu jasný. Ďalej je tu modul adresár, kde si môžte pekne krásne zapisovať kontakty. Samozrejmosťou je modul ToDo list a modul Notes. A takto by som mohol pokračovať do nekonečna. Týchto modulov totiž PageFlakes ponúka naozaj neúrekom a aktívna komunita vytvára stále nové moduly.

Pridávame RSS

V dnešnej dobe informácií sa bez ich pravidelného prísunu ani nepohnete. Mysleli na to aj chlapci s teamu okolo PageFlakes. A tak si môžte na vašej stránke pridať podstránku s ktorej si urobíte elegantnú RSS čítačku. JE to jednoduché. Stačí ak si kliknete na ADD PAGE, stránku nazvete napríklad RSS. Na tejto stránke následne v pravom hornom rohu kliknete na ADD FEED. Pridávanie RSS sa deje dvoma spôsobmi. A to buď  tzv  autodiscovery módom, kde sa RSS čítačka snáží rospoznať kanál len zo zadanej základnej url adresy webu. Nuž a keď náhodu autodiscovery mód zlyhá, tak niet nič ľahšie ako do políčka pre pridanie URL vložiť URL RSS kanála ručne. Takýmto spôsobom budete mať zaručene všetky informácie na jednom mieste.

Záverom

PageFlakes je veľmy šikovná služba. Ak ste hľadali nejakú homepage, ktorú si môžete slobodne personalizovať a nevedeli ste nájsť tú pravú. Tak vám môžem PageFlalkes viac než odporučiť. Jedná sa o veľmi vyspelú webovú službu. Osobne som si ju veľmi rýchlo obľúbil.