Na slovenskom trhu bude k dispozícii nový inteligentný zámok Linus Yale

30. september 2020 Spoločnosť ASSA ABLOY dnes predstavila novú generáciu smart zámkov Linus Yale. Tieto zámky môžu byť ovládané mobilným telefónom. Otvárať sa dajú pomocou časovo obmedzeného PIN kódu, unikátneho pre každú osobu, a tak umožňujú mať neustále prehľad o tom, či je doma zamknuté. Poslaním tohto elegantného bezkľúčového zámku, nazvaného po zakladateľovi značky Yale, je zvýšiť bezpečnosť a zjednodušovať každodenný život majiteľom domov a bytov. Na Slovensku sa bude predávať od 5. októbra na e-shope Alza.sk so základnou cenou 249,90 EUR.

Inteligentný zámok Linus Yale stavia na viac než 180 rokoch skúseností spoločnosti Yale a predstavuje kombináciu prepracovaného dizajnu a najmodernejších technológií. Prostredníctvom mobilnej aplikácie Yale Access sa dá zámok odkiaľkoľvek zamykať a odomykať, overiť príchod detí zo školy domov, či poskytovať virtuálne kľúče hosťom

„Smart zámok Linus znamená koniec hľadania kľúčov zapadnutých v kabelke alebo zabudnutých v aute. Úplne bez zásahu do dverí a ich existujúceho zámku sa postará o možnosť kedykoľvek skontrolovať, či je zamknuté, tak ako aj na diaľku umožní vstup rodine, priateľom alebo rôznym službám s dodávkou do domu,“ vysvetľuje Michal Tichý, manažér spoločnosti ASSA ABLOY.

Inštalácia smart  zámku Linus je veľmi jednoduchá a dá sa vykonať u všetkých dverí s klasickou cylindrickou vložkou. „Stačí ho namontovať z vnútornej strany dverí na súčasnú vložku zámku. Zvonku budú dvere vyzerať stále rovnako. Aplikácia Yale Access môže automaticky zamykať dvere ihneď po ich zavretí alebo po nastavenej dobe. Pri návrate domov – a zistení prítomnosti telefónu s aplikáciou – sa zámok opäť automaticky odomkne,“ vysvetľuje Michal Tichý. Pre ovládanie zámku na diaľku prostredníctvom internetu je ich nutné spárovať so zariadením WiFi bridge Yale Connect. 

Vysoká úroveň zabezpečenia a ocenenia za design

„Inteligentný zámok Linus nielen skvele funguje, ale je aj dizajnovo zaujímavým doplnkom moderného interiéru. Jeho inštalácia je jednoduchá, ako aj jeho následné ovládanie pomocou mobilnej aplikácie, ktorá je dostupná pre Android a iOS. Extrémny dôraz sme kládli na zabezpečenie hladkej komunikácie medzi zámkom a telefónom jeho majiteľa,“ dodáva Michal Tichý, manažér spoločnosti ASSA ABLOY.

Na ovládanie zámku pomocou aplikácie Yale Access je používaný užívateľský účet s dvojfaktorovou autorizáciou. Komunikácia medzi telefónom a smart zámkom Linus® prebieha prostredníctvom Bluetooth LE so 128 bitovým AES šifrovaním. V prípade straty telefónu je možné okamžite deaktivovať všetky virtuálne kľúče i celý účet Yale Access. 

Zámok je vyrobený z prémiových materiálov, má popieskovaný kovový povrch a je dostupný v striebornej a matne čiernej farbe. Zamknutie indikuje LED prstenec na jeho povrchu. Autorom dizajnu je slávny švajčiarsky dizajnér Yves Behar, ktorý pracoval pre značky ako Apple alebo HP. Inteligentný zámok Linus získal prestížne ocenenie Red Dot Award 2020 za kvalitu dizajnu v kategórii „Smart produkt“.

V rámci riešenia inteligentných domácností spolupracuje smart zámok Linus® tiež so systémami Apple HomeKit a IFTTT, ako aj s hlasovými asistenčnými službami Amazon Alexa a Google Assistant. Taktiež je možné prepojenie s ďalšími bezpečnostnými produktami Yale.

Dostupnosť a cena

Smart zámok Linus® bude v predaji od 5. 10. 2020, v prvej fáze výhradne v ponuke e-shopu Alza.sk, za cenu 249,90 EUR vrátane DPH.

O značke Yale:

Značka Yale je jednou z najstarších medzinárodných značiek na svete a asi vôbec najznámejším pojmom v zámočnickom priemysle. Rodinná firma bola založená v Amerike, keď Linus Yale mladší začal experimentovať so zámkom, založeným na mechanizme, ktorý bol prvýkrát použitý starovekými Egypťanmi pred viac než 4 000 rokmi. Vďaka tomu objavil slávny mechanizmus so stavidlami, ktorý je v odvetví bezpečnostných zámkov dodnes intenzívne využívaný.

Začiatkom 20. storočia firma expandovala do celého sveta a zamestnávala viac než 12 000 ľudí. V auguste 2000 bola spoločnosť Yale začlenená do spoločnosti ASSA ABLOY.

O spoločnosti ASSA ABLOY

ASSA ABLOY je popredný svetový výrobca a dodávateľ dverných systémov. Kladieme dôraz na bezpečie našich zákazníkov a jednoduché ovládanie našich výrobkov. V spoločnosti ASSA ABLOY pracuje viac než 48 500 zamestnancov a ročný obrat dosahuje 8,2 miliardy EUR.