Malé zamyslenie nad úrovňou diskusií na Facebooku

Už dlhšiu dobu pozorujem na sociálnych sieťach a hlavne na Faceboooku, jeden veľmi nepríjemný neduh v diskusiách. A nejdem tu teraz  rozoberať nejaké technické záležitosti: Ale výnimočne si povieme o niečom inom. Áno, povieme si o tom, ako sa ľudia správajú v diskusiách na Facebooku.

To, že mi prekáža zosmiešňovanie názvov firiem, to som už spomínal, a poznáte môj názor na túto problematiku. V poslednom čase, sa však rozšíril iný, oveľa závažnejší neduh. A síce útoky a vyhrážky priamo, či už na adresu rôznych politikov, aktivistov, alebo rovno medzi diskutujúcimi.

Politikov, a teraz je jedno s ktorého tábora, môžeme milovať, ale aj nenávidieť. Avšak tá nenávisť niekedy zachádza do extrémov, keď  sa politikovi praje rovno smrť, prípadne aby jeho rodina a deti dostali rakovinu, čo mi príde absolútne prízemné a úbohé. A je jedno, s ktorého tábora ten politik je, lebo to schytávajú všetci na rovnako.

Ďalšia kategória, sú samotný diskutujúci pod príspevkami. Ak totiž dojde vecná argumentácia, a rad nastupujú urážky, narážky na vzhlľad, či IQ dotyčného. A verte, pár krát som to zažil v diskusiách aj ja.

Viete čo ma ale na tom všetkom šokuje úplne najviac? Tý ľudia to napíšu úplne bez hanby, často aj pod vlastným menom.  Neviem, to sa neboja, že si to raz nájdu a prečítajú ich deti, kolegovia v práci, prípadne rodina?  Ono ak  si ľudia myslia, že nenesú zodpovednosť za to čo napíšu na Facebooku s pohodlia domova s pocitom anonimity, tak mám taký dojem, že sa hlboko mýlia.

Ja mám osobne jedno krédo, ktoré sa snažím dodržiavať ako sa len dá. A síce. Na sociálnych sieťach sa chovať tak, aby sa za mňa moja rodina nemusela hanbiť A aby som  sa bez hanby mohol pozrieť danej osobe z diskusie v prípade stretnutia do očí.

A ako ste na tom vy? Ako vnímate tento problém s diskusiami na Facebooku? Je to aj podľa vás také zleé s ich úrovňou?