Keď 3D tlač môže zabíjať doslova

Technológie sú super vec a ak sa to s nimi vie môžu človeku veľmi pomôcť. Avšak aj technológie sa dajú zneužiť, respektíve použiť nie práve najšťastnejším spôsobom.

Keď prišli na trh prvé 3D talačiarne, radovali sa pravdepodobne hlavne strojári , či architekti a im príbuzné odvetvia. Nikoho vtedy asi nenapadlo, že by 3D tlačiareň mohla byť použitá aj inak.

Avšak trochu inak sa na 3D tlač pozrel istý Cody Wilson, a s 3D technológie tlače spravil relatívne nebezpečnú záležitosť. Podarila sa mu totiž dovtedy vec nevídaná. Na 3D tlačiarni vyrobil plne funkčnú pištoľ, a ako by to nestačilo, plány na jej vytlačenie poskytol zdarma k stiahnutiu na internet.

To sa samozrejme nemohlo páčiť úradom. Predstava, že by si hoc kto len tak bez kontroly doma vyrobil pištoľ je desivá už sama o sebe. Tak či onak si plány na jeho zbraň stihlo stiahnuť cez sto tisíc úžívateľov.

Viete v tomto prípade s postupom úradov celkom aj súhlasím. Ono 3D tlač je fajn, ale mne ako mierumilovnému človeku, tiež nevonia predstava, že by si kde kto mohol doma vytlačiť plnohodnotnú zbraň.

A ako sa na takéto použitie 3D tlače pozeráte vy ? Ste tiež za to aby bolo pod dozorom príslušných úradov ? Či ste skôr za voľnejší prístup k plánom týchto projektov ?

4 názory na “Keď 3D tlač môže zabíjať doslova

 1. zaujímavé ako na túto kampaň výrobcov 3D tlačiarní všetci skočili 😀
  otázka znie: sú plastové zbrane v hračkárstvách nebezpečné ??? 😀
  sú nákresy lukov, šípov, nožíkov nebezpečné ??? 😀

  • Odkiaľ berieš tú istotu že je to kampaň ? zas nie všetko je virál a je dobré diskutovať aj o tomto lebo 3D tlačiarne dokážu ozaj veľa

   • ja sledujem dianie okolo 3D printingu už dlhšiu dobu, dokonca som investoval cez kisckstarter do tohto projektu:
    http://www.kickstarter.com/projects/1682938109/robo-3d-printer
    a preto myslím a priori vždy na tieto low-costové printre,
    ktoré práve teraz rozbiehajú veľké reklamné kampane
    takže sa mi tie kampane kryjú s tou hystériou
    a zároveň nemyslím si, že vývojovo sú 3D tlačiarne ešte na úrovni, na ktorej by predstavovali bezpečnostné riziká, ktoré by nejestvovali už dnes (a vlastne už dávnejšie) v inej forme… …
    do budúcnosti sa to vylúčiť nedá, ale aj antireklama je reklama ….
    colu tiež nepijeme pretože by bola zdravá …

    • Na druhej strane je celkom dobre že sa o tom hovrí. Aspoň sa ukáže čo všetko dokáže technológia 3D tlače.

Nie je možné pridávať komentáre.