Recenzia: Sony Handycam HDR-PJ260

Dnes sa spoločne pozrieme na úplne novú videokameru spoločnosti Sony s integrovaným projektorom. Ponúka množstvo funkcií vrátane dotykového displeja a GPS, no jej cena je značne premrštená. Poďme sa na ňu pozrieť bližšie!

Design

Ako vidno z priložených obrázkov, kamera ma celkom veľké rozmery ale potešujúce je, že sa jej veľkosť príliš nepodpísala aj na jej hmotnosti.  Kamera sa drží veľmi pohodlne a ani pri dlhšom používaní vás z jej držania nebude bolieť ruka. Kameru na pravej ruke fixuje pevný  kožený remienok, do ktorého je šikovne schovaný USB kábel na spojenie s počítačom.

 

Ako z obrázkov vidíme, prednú stranu kompletne zaberá objektív Exmor R CMOS s 30x optickým zoomom a rozlíšením 8,9MPx.  Na ľavej strane nájdeme skvelo spracovaný vyklápací dotykový displej, ktorý je možné otočiť až o 180°. Dotykový displej sa výborne ovláda, software je veľmi intuitívny a myslím že ho každý hneď po prvom použití kamery bude vedieť bez problémov ovládať. Z opačnej strany displeja nachádzame jednu v kamerách dosť netradičnú vec a tou je projektor.  Aby sme neodbočovali, budeme sa mu venovať o pár riadkov nižšie.  V časti schovanej za displejom, nachádzame mimo troch tlačidiel, aj výklopné dvierka, za ktorými sa skrýva množstvo portov. Nájdeme tam HDMI, slot na slúchadlá a mikrofón a port mini USB. Osobne som význam ďaľšieho USB portu porti príliš nepochopil, vzhľadom na to že už jedno USB sa skrýva v remeni.

Na hornej strane nájdeme posuvník pre približovanie a oddaľovanie a fotenie.

Na pravej strane nájdeme len tlačidlo Start/Stop. Ako vám už asi došlo, zapína a vypína sa ním natáčanie.  No ale aby pravá strana nebola taká chudobná, designéri sa rozhodli pridať tam ešte jedny posuvné dvierka, za ktorými sa skrýva AC/DC port a A/V port.

A na koniec, na spodnej časti nájdeme slot pre SD/SDHC kartu, ktorá rozšíri integrovanú 16GB pamäť až o 64 GB.

 

Projektor

Jednou z hlavných (a hojne propagovaných) funkcií kamery je aj videoprojektor.  Výborne poslúži na premietanie videí z domácej dovolenky ale na premietanie filmu radšej zabudnite. Nie len preto, že je to technicky prakticky nezrealizovateľné a žiadny film sa vám do kamery vložiť nepodarí (a že som sa o to poriadne snažil) ale aj kvôli tomu že sa priestor okolo projektoru hrozne silno zahrieva. Kvalita premietaného obrazu je vcelku slušná ale na to aby ste mohli vytvoriť obraz väčší než 1m x 0,5m potrebujete naozaj absolútnu tmu.

Príslušenstvo

Ku kamere sa sa dodáva mimo káblov (HDMI, komponent, USB, AC/DC adaptér) aj diaľkový ovládač. Využitie nájde hlavne pri premietaní, keď je dotykový displej vypnutý.   Má dosah asi 8 metrov,  je napájaná 3V „coin“ batériou.

Kvalita záberov

Tak a teraz sa dostávame k najdôležitejšej časti. Ako teda kamera natáča a fotí? Video je vo všeobecnosti veľmi kvalitné, kvalitu stráca hlavne pri tmavších záberoch, kde má kamera mierny problém zaostrovať. Ďalšou problémovou oblasťou je zoomovanie. 30x optický zoom vyzerá v PR materiáloch naozaj dobre no, pri zoomovaní sa často obraz úplne rozostruje .

[youtube id=“caB76mj6Cyo“ width=“600″ height=“350″]

[youtube id=“dTWLC4h93tE“ width=“600″ height=“350″]

[youtube id=“Da1HBUTgE1o“ width=“600″ height=“350″]

Ako vidíte, pri klasickom natáčaní bez používania zoomu, je kvalita videa naozaj dobrá no pri aktívnejšom zoomovaní sa video rozmazáva.

 

 

Záver

Sony Handycam HDR-PJ260 je naozaj veľmi zaujímavá high-end kamera, ktorá zvláda bez problémov väčšinu úkonov. Pokiaľ naozaj viete využiť integrovaný projektor, je to kamera presne pre vás, ak viete že ho budete využívať len okrajovo a v skutočnosti ho až tak nepotrebujete mali by ste sa poohliadnuť po cenovo dostupnejšom modely. Cena sa pohybuje okolo 600Eur.