Je Windows 8.1 ten správny mix noviniek ?

windows-8-logoPred pár dňami Microsoft pustil do obehu veľmi dôležitú aktualizáciu pre Windows 8 nazvanú ako inak Windows 8.1 Musím sa priznať, že som bol celkom zvedavý, ako budú všetkými popisované novinky vyzerať tak povediac na vlastné oči

Ako prvé mi samozrejme padli do oka dlaždice. Tie získali novú možnosť pri zmene veľkosti. A verte či nie, je to celkom fajn, že môžu byť ešte o trocha väčše, ako v pôvodných Windows 8. Hodí sa to hlavne pri aplikáciach ako je počasie, či mail, keďže sa na dlaždicu vmestí o čosi viac obsahu ako doteraz.

Ďalšia vec, ktorá ma prekvapila, keďže mi info o nej nejakou náhodou unikli, bola hlbšia integrácia Skype. Ten je vo Windows 8.1 prednastavený ako hlavný IM klient. A tak ak ho využívate, nemusíte sa o nič starať. Už ho máte predinštalovaný. Integrácie je dokonca tak hlboká, že vás notifikáciou na zamknutej obrazovke upozorní na prichádzajúci hovor, a myslím, že ho môžete zo zamknutej obrazovky aj priamo prijať.

Vyhľadávanie je ďalšou vecou, ktorú sa rozhodli v Microsofte od základov prerobiť. Teraz totiž nevyhľadávate len v danej kategórii, ale naprieč celým systémom a diskom. A už počujem Applistov, ako budú hovoriť, že je to pajcnuté z Mac OS X.

Ďalšou vecou v poradí, ktorá je skôr kozmetická než funčná, aspoň podľa môjho názoru, je prekopaný dizajn Store. A treba povedať, že tento dizajn na mňa pôsobí oveľa živšie, čo je myslím len dobre.

Samozrejme vrátilo sa aj toľko očakávané tlačidlo start. Len tu je to z môjho pohľadu taký štart neštart. Totiž neplní úplne tú funkciu, na ktorú sme boli zvyknutý,  ale v podstate nás len vracia na Modern UI obrazovku. Tu Microsoft vylepšil aj beh viacerých aplikácií vedľa seba a ich ukladanie na obrazovku

Toľko funkcie, ktoré vidno hneď. Microsoft samozrejme zapracoval aj vylepšenia pod kapotou systému. Jednak pridal toľko požadovanú možnosť obídenia Modern UI a bootovania rovno na desktop. Po druhé pridal podporu mnohých najmodernejších technológií, ako je napríklad údajne aj podpora pre 3D tlačiarne. To však bohužiaľ nemám ako overiť, keďže 3D tlačiareň nevlastním .

Možno som tu nepopísal úplne všetky vylepšenia, ktoré Windows 8.1 prináša. Ale snažil som sa spomenúť aspoň tie najpodstatnejšie. Ono tak či onak budem nový update ešte chvíľu skúmať, a je dosť pravdepodobné, že prídem aj na nejaké skryté nastavenia.  Avšak treba povedať, že update sa aspoň podľa mňa v konečnom dôsledku celkom solídne podaril čo poviete priatelia ?