Náhly nárast Bitcoinu

Bitcoin momentálne rapídne stúpol hore. Nemusí to však znamenať, že je ten správny čas na investovanie do tejto kryptomeny.

Bitcoin bol už dlhšiu dobu stabilný. Minulý rok sa jeho hodnota držala na 4 000 dolároch. V júni tohto roku však rapídne prekročil svoju neustále sledovanú hodnotu. Prudký nárast bol zaznamenaný aj za posledných 7 dní a jeho cena vzrástla až o približne 20%. Svoje maximum dosiahla cena Bitcoinu a suma predstavovala 13 282 dolárov.

Na jednej strane sa odborníci snažia o udržanie výšky inflácie tým, že zaisťujú zvyšovania cien Bitcoinu. Zároveň však globálna ekonomika trpí obrovským dopytovým šokom, čo by potencionálne znamenalo pravý opak, teda znižovanie ceny tejto kryptomeny.

Došlo k zrúteniu akciového trhu

V marci tohto roku sa celého sveta zmocnila panika spôsobená pandémiou a došlo tiež k zrúteniu akcií po celom svete. Aj ceny Bitcoinu vtedy klesli až o 50%.

Mnohí si vtedy mysleli, že nadišiel čas Bitcoinu. Že sa ukáže ako “bezpečný prístav” pre investorov. Opak sa stal pravdou a jeho cena klesla pod 6 000 dolárov. Tento pokles bol pravdepodobne spôsobený investormi, ktorí začali svoje kryptomeny predávať.

Veľa investorov vtedy nevedelo do čoho sa oplatí investovať. Likvidita dlhopisov a akcií upadala a tak chceli čo najskôr získať hotovosť.

Apple akcie po vypuknutí COVID-19 padli z vyše 80 dolárov na 57,31. Keď sa začala situácia ukľudňovať a tiež keď apple predstavil nový iPhone sa ceny akcií dostali opäť na maximá.

Vznikajú dva tábory

Odborníci na kryptomeny sa momentálne rozdeľujú na dva tábory. Jedny tvrdia, že cena za jeden Bitcoin sa bude do konca roka stále zvyšovať. Manažér portfólia spoločnosti Invesco Private Capital Evan Darr tvrdí, že Bitcoin popri zlate opäť potvrdzuje status bezpečného prístavu, nakoľko aj zlato, aj Bitcoiny sú skupované investormi ako poistka proti ďalšiemu upadaniu globálnej ekonomiky.

Druhá skupina odborníkov zostáva až skeptická. Elvira Sojli, docentka finančníctva na Univerzite v Novom Južnom Walese, tvrdí, že cena Bitcoinu do konca roka ešte poklesne. Domnieva sa, že cena jedného Bitcoinu bude mať 31.decembra 2020 nižšia ako 10 000 dolárov. Pokles dáva za vinu druhej ale tiež hroziacej tretej vlne pandémie.

Gavin Smith, výkonný riaditeľ bitcoinového a krypto konzorcia Panxora očakáva rýchle premytie v tomto roku aby mohla budúci rok začať ozajstná zábava. Podľa neho klesna cena Bitcoinu koncom roka na 7 000 dolárov. Máme sa však pripraviť na nové maximá, ktoré dosiahne v roku 2021.

Cena kurzu sa nedá predpovedať

Je naozaj ťažké predpovedať budúcu hodnotu Bitcoinu a to práve vďaka jeho povestnej volatilite. Bitcoiny, ktoré po väčšinu svojej histórie vykazovali nízku koreláciu so zlatom aj s americkým dolárom, sa po 12. marci zmenili.

V dôsledku tohto vzájomného vzťahu zlata a bitcoinu, ktorý sa podľa odborníkov vyvinul veľmi dobrým smerom, by cena za Bitcoin mala v budúcnosti znova rásť. Nevedia však s určitosťou povedať kedy a ani to, či medzi tým jeho cena znova neklesne.

Pre Vašu vlastnú ochranu Vám odporúčame, aby ste svoje peniaze neinvestovali vtedy, keď viete, že ich budete v blízkej dobe potrebovať. Pri investíciách musíte byť pripravení na potencionálne straty. Dnes je Bitcoin hore a stúpa. Zajtra tomu tak nemusí byť. Cena je raz stabilná, inokedy sa rapídne mení.

Ak by ste sa ale rozhodli investovať tak tak môžete spraviť cez brokera ako je eToro alebo saxo bank. Tu si viete prečítať skúsenosti s eToro a tiež recenziu saxo bank brokera.

Článok vyšiel v spolupráci s Finfin.sk