Inzercia: Čo sú to kryptomeny, ako vplývajú na našu spoločnosť

Čo sú to kryptomeny, ako vplývajú na našu spoločnosť, prečo vznikli a ako sa dajú použiť? Slovo bitcoin sa v spoločnosti skloňuje čoraz častejšie a tým rastie aj nedôvera v jeho skutočnej trhovej hodnote a reálneho základu, ktorý stojí za kryptomenami. Čo je to blokchain a čo ma spoločné s kryptomenami?

Posledný rok sme mohli sledovať obrovský nárast hodnoty kryptomien a s nimi vyrástla i otázka k čomu sa využívajú a aký majú prínos.

Prvá ťažba kryptomien sa začala počas finančnej krízy  roku 2009. Bitcoin mal  zachrániť krachujúce inštitúcie a bankový segment. Fungovanie kryptomien je riadené algoritmom, ktorý predchádzajú pravidlá a obmedzenia, napríklad pre bitcoin bol vopred stanový limit 21 miliónov, aby sa s ním nemohlo politicky manipulovať. Kryptomeny nie sú závislé od jednej autority a na finančných systémoch, a preto sú vhodnou alternatívou k súčasnému finančnému systému.

Používanie kryptomien ako digitálne fungujúcich mien poskytuje majiteľovi kryptomeny platenie kryptomenami pomocou elektronických peňaženiek bez sledovania transakcií  centrálnou kontrolou. Preto sa niekedy nazýva tento systém decentralizovaný a je ťažko kontrolovateľný vládou a rôznymi štátnymi inštitúciami. Krypto, predpona v slove kryptomena, je odvodená od kryptografie, teda možnosti zašifrovania informácie o prevode.

Nesmiernou výhodou platenia v kryptomenách je ich efektívny a lacný prevod z jednej strany pologule na druhú k prijímateľovi už v daný deň, bez akýchkoľvek úprav a regulácií. K realizácii prevodu pri tom stačí vedieť len elektronickú adresu prijímateľa.

Za ochranu svojho počítača pred kyber-útokmi si zodpovedá každý jeden majiteľ kryptomeny sám. A preto by mal majiteľ kryptomeny strážiť svoju peňaženku ochranov počítača či mobilného telefónu. Časť kryptomien je semi- anonymných, pretože je adresy prevodu možné rozšifrovať v blochchaine. Anonymné transakcie má v svojom portfóliu napríklad kryptomena Monero.

V súčasnosti sa môžeme stretnúť z rôznymi druhmi kryptomien, ktoré sa líšia technologickým pozadím. Ako sme spomínali vyššie Bitcoin predstavuje decentralizovaný systém a je semi- anonymný. Ethereum má na čele jedného vývojára, na rozdiel od Bitcoinu, ktorý podlieha kontrole viacerým vývojárom. Špecifické vlastnosti mien ako litecoin, bitcoin cash a dash sú lacné a rýchle transakcie. Technologické zázemie firiem s kryptomenami sa dá dohľadať v takzvaných Whitepapers, ktoré predstavujú programové dokumenty stojace za technológiou.

Kryptomeny si nedôveryhodní začiatočníci môžu nakúpiť aj v takzvaných bitcoin – matoch, ale aj naopak vybrať peniaze z bitcoinu do podoby reálnych peňazí.

Kryptomenou sa dá v online svete nakupovať napríklad v e-shopoch, u nás je známy e-shop Alza . Je možné zahrať si rôzne hazardné hry ako poker, blackjack, či online ruletu za kryptomeny. Ak ste milovníkmi on-line kasín, ktoré prijímajú platby bitcoinami, tak si prídete na svoje. Výhodou je opäť rýchla transakcia a anonymita.

Vo svete prijímali platby kryptomenami aj veľký hráči ako WordPress či Microsoft, v súčastnosti umožňuje transakcie na web hostingoch, vyhľadávačoch zlacnených leteniek, či iných. Kryptomena v provom rade predstavuje intestíciu, a nie platobnú metódu pre bežné nakupovanie v potravinách, najmä preto, že bitcoin má ohromnú volalitu a so zvyšujúcou sa hodnotou sa zvyšujú aj poplatky za jeho transakciu.