Guestpost: Upravte si fotografie rýchlo a zdarma

 

Určite už každý, aj keď nemusí byť priamo fotograf, potreboval upraviť obrázok alebo a nie vždy vedel, aký program zvoliť. Tí pokročilejší zrejme poznajú Adobe Photoshop, ale to je na jednoduchú úpravu príliš zložitý a hlavne drahý produkt. V tomto článku sa pozrieme na alternatívy, ktoré sú zadarmo a nie sú veľmi komplikované na použitie. Ak by bol tento výber niekomu málo, môže vyskúšať najaký iný software na úpravu fotografií. Na download portáli Softmania.sk ich je v sekcii venovanej programom na úpravu fotografií viac než dosť.

Picasa

Picasa je zastrešená vývojárskymi skúsenosťami Google Inc. Program je poskytovaný bezplatne a primárne je určený na základnú úpravu fotografií. To zahŕňa eliminovanie efektu červených očí, orezávanie, zmenu veľkosti či aplikovanie rôznych efektov.

Picasu ale najviac využijú tí, ktorí sí dávajú záležať na poriadku. Vyznačuje sa totiž pokročilými správcovskými a katalogizačnými možnosťami. Okrem toho je prepojená s webovou službou Picasa Web Albums, kde môže užívateľ využívať až 1 GB úložiskového priestoru. Program umožňuje fotografie jednoducho zdieľať, posielať e-mailom, alebo, po nainštalovaní pluginu Picasa Uploader, prepojiť s Facebookom.

Stiahnuť Picasa

Photoscape

Photoscape je program, ktorý zvládne aj úplný začiatočník. Ocení ho najmä človek bez veľkých a náročných požiadaviek, jednoducho užívateľ, ktorý sa uspokojí s prehliadaním obrázkov a jednoduchými editačnými funkciami (orezávanie, zmena veľkosti, či prevod obrázkov do čiernobieleho spektra).

V prípade obrovského množstva fotografií sa nemusíte trápiť zdĺhavým premenovávaním jednotlivých objektov vďaka funkcii, ktoré to dokáže zvládnuť hromadne. Rozhranie je jednoduché a intuitívne, zvládne ho každý bez najmenších problémov.

Stiahnuť Photoscape

PhotoFiltre Studio

Rovnako jednoduchý a intuitívny je aj PhotoFiltre Studio. Program je však určený hlavne na retušovanie fotografií. Manipulácia je o to jednoduchšia, pretože všetky zmeny možno sledovať v reálnom čase. Okrem toho poskytuje prácu s vrstvami a obsahuje určitú škálu štetcov i slušné množstvo efektov. Keby východiskové množstvo nestačilo, do programu možno inštalovať aj ďalšie pluginy, ktoré možnosti programu PhotoFiltre Studio len rozšíria.

Stiahnuť PhotoFiltre Studio

Gimp

Gimp sa od predošlých programov líši tým, že patrí do kategórie komplexných grafických editorov. Je to open-source projekt, ktorý si našiel mnoho priaznivcov pre obrovské množstvo možností, ktoré poskytuje. Nielen nástroje na úpravu fotografií, ale rôzne grafické nástroje – od modifikovateľných štetcov, ceruziek, cez klonovacie nástroje až po robustné množstvo filtrov i efektov.

Gimp navyše od novej verzie umožňuje režim jedného okna. Jeho rozhranie totiž nie vždy bolo práve ideálne, práca vo viacerých oknách naraz potenciálnych užívateľov často odrádzala. Veľkou výhodou je aj komunita vytvorená okolo Gimpu, vďaka ktorej užívateľ dokáže nájsť nielen ohromné množstvo prídavkov, ale aj technickú podporu v prípade problémov.

Stiahnuť Gimp