Guest post: Free alternatívy k MS Office? Sú

Pokiaľ človek nechce platiť za kompletný kancelársky balík, navyše ak bežný používateľ používa maximálne textový a tabuľkový editor, dnešná doba mu ponúka viacero možností. Môže využiť webové služby (ako trebárs Google Docs, Microsoft´s Office Web Apps či Zoho), alebo skúsiť nejakú free alternatívu. Viaceré možno nájsť na stránkach Stiahnut.sk v sekcii venovanej free kancelárskym balíkom.

Apache OpenOffice

Domnievam sa, že snáď každý sa s týmto kancelárskym balíkom stretol. Tento naozaj mocný open-source software obsahuje textový a tabuľkový editor, nástroj na vytváranie prezentácií či vektorovej grafiky a rovnako aj databázový manager. Ak pracujete so zložitými vzorcami, určite oceníte aplikáciu Math. Navyše je dostupný v stovkách jazykov a nainštalovať si ho možno bez problémov na zariadenia poháňané operačnými systémami Linux, MS Windows, Mac OS X a ďalšie.

screen_libreoffice

Jeho používanie je vo všeobecnosti jednoduché, po spustení sa na monitore zobrazí uvítacia obrazovka, na ktorej si vyberiete, či chcete pracovať s textom, tabuľkami, prezentáciami apod. Podporuje aj otváranie formátov natívnych pre MS Office, ale treba povedať, že kompatibilita nie je vždy práve ideálna a bezproblémová. Podporuje ukladanie súborov v PDF formáte a nechýba ani podpora automatických korektúr.

Každopádne je OpenOffice balík, ktorý nie nadarmo môže byť označený ako jedna z vlajkových lodí open-source programov. Niečo podobné by sme mohli povedať aj o Libre Office, ktorý je forkom OpenOffice-u. Vo svojom jadre je s OpenOffice podobný a uvidíme akým smerom sa vývoj oboch, teraz už konkurenčných, balíkov bude uberať.

screnn_openoffice

Kingsoft Office Suite Free 2013

Tento kancelársky balík (alebo skôr balíček) sa orientuje na bežného užívateľa, ktorý viac než prácu s tabuľkami, textom a prípadne prezentáciami nepotrebuje. Presne toto sú totiž základné aplikácie balíka Kingsoft Office Suite Free 2013. Rozhranie programu sa veľmi ponáša na MS Office, takže nový užívateľ nemusí po prechode zažiť nejaký radikálny šok. Stiahnuť ho môžete tu

screen_kingsoft

Kompatibilita s Microsoft súbormi je zvládnutá na výbornú a nechýba ani možnosť exportu výsledkov práce do PDF. A viacerí určite ocenia aj fakt, že inštalačný súbor má necelých 50 MB a chod programu je bezproblémový a požiadavky na systémové zaťaženie sú minimálne.

Softmaker FreeOffice

TextMaker, PlanMaker a Presentations – to sú de facto jediné súčasti kancelárskeho balíka Softmaker FreeOffice. Intuitívnosť a jednoduchosť, týmto sa vývojári riadili a výsledkom je príjemné užívateľské rozhranie. Podpora MS formátov je vo všeobecnosti v poriadku, a nechýba ani export do PDF formátu. Jediné, čo je pre vlastníctvo programu potrebné urobiť, je registrácia. Tá k ničomu nezaväzuje, len vám občas príde newsletter, z ktorého odberu je však možné sa odhlásiť. Sťahovať môžete tu