Facebook predstavil Graph Search

Včera sa konala dlho očakávaná tlačová konferencia Facebooku, na ktorej mal predstaviť niečo zaujímavé. Špekulovalo sa o všeličom. Od uvedenia Facebook messengera pre iPad aj s VoIP podporou, až po vlastný Facebook smartphone. Ani jedno však napokon nebolo pravdou. Ale to čo Facebook predstavil včera, veru tiež nie je nezaujímavé, ba práve naopak, dokonca sa hovrí, že Facebook predstavením Graph search tak trocha vyhlásil vojnu Googlu. O čo vlastne ide ? Graph Search je vlastný vyhľadávací nástroj Facebooku, ktorý je však založený na vašich sociálnych väzbách a ako som právne pochopil tak aj na systéme OpenGraph ale opravte ma ak sa pletiem.

 

Páči sa mi akým spôsobom Grraph Searchu zadávate otázky. Nezadávate totiž len suché slová, ale vcelku logické vety. Ak teda do vyhľadávača napíšete Friends who likes bike, mal by vám vyhodiť všetkých priateľov, ktorý sa zaujímajú o bicyklovanie. Ak napríklad zadáte My Friends in London, dostanete všetkých priateľov, ktorý sa nachádzajú niekde v Londýne, a takto by som mohol pokračovať ďalej a ďalej. Možnosti Graph Search sú podľa slov ľudí s Facebooku v podstate nekonečné. A ak nenájde patričné výsledky, nenechá vás na holičkách, ale odkáže na výsledky vo vyhľadávači Bing.

Inak už teraz mám taký pocit, že sa zase zdvihne vlna odporu, že aký to je zásah do nášho súkromia, a že je to geniálny špehovací nástroj. Len si treba uvedomiť, že všetky údaje poskytujeme v podstate  dobrovoľne my sami, a tak by sme si mali zamiesť hlavne vo vlastných nastaveniach bezpečnosti, skôr než začneme nadávať na novú funkciu Facebooku. Osobne sa mi Graph Search selkom páči, a som zvedavý na reálne fungovanie. AK si aj vy chcete vyskúšať ako táto funkcia funguje, prihláste sa do waiting listu na tejto adrese