DELL XPS-15z elegantný notebook pre prácu a multimédiá

V posledných týždňoch som mal na testoch jeden veľmi zaujímavý multimediálny notebook spoločnosti DELL. Konkrétne sa jedná o model DELL XPS 15z a tak sa teraz spoločne na tohto multimediálneho krásavca pozrieme detajlnejšie.

 Dizajn

DELL XPS 15z je zástupcom multimediálnej rady XPS spoločnosti DELL. Konkrétne sa v tomto prípade jedná o 15 palcový model, čo už naznačuje aj číslo 15  v názve. DELL XPS 15z je veľmi elegantne dizajnovo spracovaný stroj- A tak na prednej strane pod touchpadom nenájdete žiadne zbytočné sloty na SD kartu, ako v prípade niektorých iných výrobcov. Na pravej strane sa nachádza štrbinová DVD mechanika vstup pre mikrofón a slúchadlá a to je asi tak všetko. Na ľavej strane nájdeme už viac zaujímavostí. Začneme klasickým HDMI portom, ďalej tu nájdete menej používaný displej port, jeden USB/eSata port,  dvojicu USB 3.0 portov a slot pre SD karty. Okrem toho je tu však jedna malá vychytávka. Malé tlačidlo a 5 bielych LED diód. Diódy sa po stlačení tlačidla rozsvieti a vy zistíte ako ste na tom momentálne s kapacitou baterky. Príde mi to ako celkom šikovné riešenie ak máte zatvorený notebook napojený na projektor, a prezentáciu ovládate len  nejakým prezentérom. Jedným stlačením tlačidla tak rýchlo zistíte na čom ste.

Priestoru pod displejom dominuje veľmi pekne spracovaná klávesnica s oddelenými klávesmi, tak ako je to v poslednom čase štandard pri všetkých notebookoch. Klávesnica je podsvietená a podsvietenie sa automaticky aktivuje pri zníženej intenzite svetla.  Po bokoch klávesnice sa nachádzajú dva veľké a celkom slušne výkonné reproduktory. Pod klávesnicou nájdete presne reagujúci touchpad. Keď sa stále točíme okolo tej klávesnice, mal by som k nej možno jednu výhradu. A to, že mohla mať trocha lepší zdvih kláves. Ale samozrejme to môže byť aj môj subjektívny dojem. Na zadnej strane potom nájdeme už len vstup pre napájanie a LAN port. Batéria notebooku je zabudovaná priamo v jeho tele.

Procesor grafika a všetko ostatné

Ako procesor bol v tomto notebooku použitý procesor Intel i7  taktovaný temer na 3.Ghz. V notebooku sa nachádzalo úctyhodných 8GB RAM a 700GB HDD. V notebooku bol taktiež predinštalovaný operačný systém Windows 7 Home Premium v jeho 64 bitovej verzii . Ako grafický chipset bol použitý najnovší chipset Intel HD Graphics. Notebook samozrejme disponuje klasickými možnosťami dnes už bežnej konektivity. Takže o tom sa v recenziách hádam aninetreba dáko špeciálne rozpisovať.

Ako sa mi s notebookom pracovalo ?

Musím povedať, že aj k miernej výhrade voči klávesnici sa celkovo s notebookom pracovalo veľmi príjemne. Dizajnoovaný je tak, že práca na ňom nie je nepríjemná ani po dlhšej dobe, čo napokon zaručuje hliníkové šasi, ktoré sa tým pádom neprehrieva tak ako plast. Možno trocha chýba numerická klávesnica, ktorú dizajnéri  obetovali a uvoľnili tak miesto reproduktorom. Inak tomuto notebooku niet až tak veľmi čo vytknúť. Ak teda hľadáte kvalitný notebook, a potrpíte si aj na značku, myslím, že pri investícii do DELL XPS 15z neoľutujete.

1 názor na “DELL XPS-15z elegantný notebook pre prácu a multimédiá

  1. predny obal nieje pevny. ak jemne stlacis na DELL znaku tak citis priehlbinu. a v Ubuntu HDMI nefunguje a ani multitouch ale to hadam vyriesia. na FEDORE vobec nefungoval touchpad. Nenasiel som ziadne riesenie na Fedoru. takze pouzivam Ubuntu a sem tam skocim do Windowsu. Inak som s nim velmi spokojny. velmi velmi 🙂

Nie je možné pridávať komentáre.