Čo z technológií ma najviac bavilo v roku 2014

V dnešnom článku som sa rozhodol zsumarizovať to najzaujímavejšie s technológií, startupov a appiek, čo ma potešilo, alebo dajako zaujalo tento rok. Poďme sa teda pozrieť na 10 vecí, ktoré ma zaujali najviac.

  1. Smartphony

Zo smartphonov ma zaujali asi najviac tri kúsky, ktoré tento rok bodovali podľa mňa u nejedného z nás. Jednak je to samozrejme Apple a ich iPhone 6 a iPhone 6+.

Ďalej ma veľmi zaujala aj XPERIA Z3, no a samozrejme nesmieme zabudnúť aj na nového hráča na trhu Lenovo, ktoré určite zaujalo svojim modelom Lenovo Vibe Z2 Pro.

2. Doprava

Môžete namietať, že v doprave sa predsa nič zaujímavé nemôže udiať. Avšak ľudia znova dokázali, že aj v doprave sa veru dejú veci.

Najprv to poriadne rozbalila Tesla so svojim elektromobilom, ktorý je podľa mňa jedným z mála skutočne dobre vyzerajúcich a veľmi použiteľných elektromobilov.

Avšak nesmieme zabúdať ani na naše slovenské veľmi silné želiezko v ohni Aeromobil. Aeromobil, je totiž parádnou ukážkou toho, ako sa dá skĺbiť automobil, a lietadlo do jedného funkčného, a pri tom perfektne dizajnovo navrhnutého celku.

Nie nadarmo Areomobil zaujal a žal úspechy všade tam kde sa objavil. A zdá sa, že posledná verzia je už predzvesťou sériovej výroby. 

3. Aplikácie

Tento rok som koketoval s aplikáciami rôzneho druhu hádam ešte viac ako v minulosti. A ktoré že ma zaujali úplne najviac?

Dashlane: Viem tento password manager je tu už nejaký ten piatok, avšak viac som ho začal používať až v poslednom období, a musím povedať, že som spravil dobre. Momentálne sa skutočne nemusím starať o milión hesiel, a konečne form filler, ktorý funguje skutočne na každom webe.

Novation Launchpad: Tento rok ma oslovila aj táto aplikácia pre iPhone a iPad. Tvorcovia ukázali, že veľmi dobrá hudba sa dá tvoriť v dnešnej dobe aj na mobilných zariadeniach.

Djay od Algoridddim: Áno aj táto appka je tu už dlhšiu dobu, ale posledná verzia je proste momentálne s DJ programov asi to top čo sa dá pre iPad a iPhone, či Mac za rozumnú cenu zohnať.

Všetko to dorazila integrácia Spotify, čím získavate asi 20 miliónov skladieb na mixovanie. No a zajtra má výsť Djay Pro pre Mac, a tak som celkom zvedavý aké novinky prinesie. Ak aj tam integrujú Spotify tak myslím nebude o čom.

Droppie: Na záver roka veľmi príjemne prekvapila slovenská sociálna sieť Droppie, o ktorej som toť nedávno dával video na blogu. Posledný update dokonca konečne zariadil, že Droppie už tak nežerie baterku.

4: Úložiská 

Tento rok začala celkom zaujímavá cenová vojna medzi cloud úložiskami. Menili sa ceny, prípadne sa navyšovali kapacity. A dialo sa to hádam u všetkých od Dropboxu, cez Google drive, až po iCloud, či OneDrive.

Ono niekde som počul názor, že tieto služby už vlastne ani nepredávajú danú kapacitu, ale skôr dodávané služby k nej. A asi na tom aj niečo bude.

5: Wearables

Samozrejme nemožno zabudnúť ani na takzvané wearables. Tento rok sú, a ešte asi aj dlho budú v móde rôzne  chytré hodinky, či fitness náramky.  Z chytrích hodiniek som celkom zvedavý na Samsung Gear S, ktoré ku mne putujú na test.

Z rôznych smart náramkov som toho v poslednej dobe vyskúšal celkom dosť. Od SONY Smart band, cez Jawbone UP 24  až po Garmin Vivo Fit , či Polar Loop. Samozrejme ma neobišla ani klasika v podobe Fitbit Flex.

6: Tablety

Samozrejme aj tento rok boli v kurze tablety. Ako inak, nemožno vynechať iPad Air 2 od Apple, ktorý sa mi osobne celkom pozdáva. A tak isto som sa mal možnosť hrať s tabletmi od Samsungu či s XPERIA TabletZ2, či Yoga tablety od spoločnosti Lenovo.

7: Notebooky

Čo sa týka notebookov, tu ma tešili produkty od spoločnosti ASUS, a keďže sa celkom rád hrám, tak sa mi veru veľmi páčil ASUS ROG. S tých klasických povedzme pracovných, alebo ak chcete neherných notebookoch, by som asi siahol po Lenovo ThinkPad Yoga, či po nejakom updatovanom Macbooku.

8: PC Hry

Áno bez mučenia sa priznám, že sa veľmi rád zahrám nejakú zaujímavú PC hru. V poslednom období ma však najviac oslovuje Eurotruck Simulátor2. Jedná sa pravdepodobne o jediný a najrealistickejšie spracovaný simulátor kamiónov.

Až ma zaráža, že s týmto nápadom už dávno neprišlo nejaké veľké herné štúdio. Nápad totiž prišiel z malej Pražskej frimy SCS Software.

Pánom slúži ku cti, že simulátor neustále vylepšujú, a dopĺňajú o nové možnosti. Zároveň ale pracujú aj na American Truck Simulátore, kde už jasne názov napovedá o čo pôjde.

Takže toto bol taký môj IT rok 2014. Toto boli veci, ktorými som v poslednom období žil, čo sa technológií týka. A aký bol ten váš technologický rok 2014?