V dnešnom článku som sa rozhodol zsumarizovať to najzaujímavejšie s technológií, startupov a appiek, čo ma potešilo, alebo dajako zaujalo tento rok. Poďme sa teda pozrieť na 10 vecí, ktoré ma zaujali najviac.
- Smartphony
Zo smartphonov ma zaujali asi najviac tri kúsky, ktoré tento rok bodovali podľa mňa u nejedného z nás. Jednak je to samozrejme Apple a ich iPhone 6 a iPhone 6+.
Ďalej ma veľmi zaujala aj XPERIA Z3, no a samozrejme nesmieme zabudnúť aj na nového hráča na trhu Lenovo, ktoré určite zaujalo svojim modelom Lenovo Vibe Z2 Pro.
2. Doprava
Môžete namietať, že v doprave sa predsa nič zaujímavé nemôže udiať. Avšak ľudia znova dokázali, že aj v doprave sa veru dejú veci.
Najprv to poriadne rozbalila Tesla so svojim elektromobilom, ktorý je podľa mňa jedným z mála skutočne dobre vyzerajúcich a veľmi použiteľných elektromobilov.
Avšak nesmieme zabúdať ani na naše slovenské veľmi silné želiezko v ohni Aeromobil. Aeromobil, je totiž parádnou ukážkou toho, ako sa dá skĺbiť automobil, a lietadlo do jedného funkčného, a pri tom perfektne dizajnovo navrhnutého celku.
Nie nadarmo Areomobil zaujal a žal úspechy všade tam kde sa objavil. A zdá sa, že posledná verzia je už predzvesťou sériovej výroby.
3. Aplikácie
Tento rok som koketoval s aplikáciami rôzneho druhu hádam ešte viac ako v minulosti. A ktoré že ma zaujali úplne najviac?
Dashlane: Viem tento password manager je tu už nejaký ten piatok, avšak viac som ho začal používať až v poslednom období, a musím povedať, že som spravil dobre. Momentálne sa skutočne nemusím starať o milión hesiel, a konečne form filler, ktorý funguje skutočne na každom webe.
Novation Launchpad: Tento rok ma oslovila aj táto aplikácia pre iPhone a iPad. Tvorcovia ukázali, že veľmi dobrá hudba sa dá tvoriť v dnešnej dobe aj na mobilných zariadeniach.
Djay od Algoridddim: Áno aj táto appka je tu už dlhšiu dobu, ale posledná verzia je proste momentálne s DJ programov asi to top čo sa dá pre iPad a iPhone, či Mac za rozumnú cenu zohnať.
Všetko to dorazila integrácia Spotify, čím získavate asi 20 miliónov skladieb na mixovanie. No a zajtra má výsť Djay Pro pre Mac, a tak som celkom zvedavý aké novinky prinesie. Ak aj tam integrujú Spotify tak myslím nebude o čom.
Droppie: Na záver roka veľmi príjemne prekvapila slovenská sociálna sieť Droppie, o ktorej som toť nedávno dával video na blogu. Posledný update dokonca konečne zariadil, že Droppie už tak nežerie baterku.
4: Úložiská
Tento rok začala celkom zaujímavá cenová vojna medzi cloud úložiskami. Menili sa ceny, prípadne sa navyšovali kapacity. A dialo sa to hádam u všetkých od Dropboxu, cez Google drive, až po iCloud, či OneDrive.
Ono niekde som počul názor, že tieto služby už vlastne ani nepredávajú danú kapacitu, ale skôr dodávané služby k nej. A asi na tom aj niečo bude.
5: Wearables
Samozrejme nemožno zabudnúť ani na takzvané wearables. Tento rok sú, a ešte asi aj dlho budú v móde rôzne chytré hodinky, či fitness náramky. Z chytrích hodiniek som celkom zvedavý na Samsung Gear S, ktoré ku mne putujú na test.
Z rôznych smart náramkov som toho v poslednej dobe vyskúšal celkom dosť. Od SONY Smart band, cez Jawbone UP 24 až po Garmin Vivo Fit , či Polar Loop. Samozrejme ma neobišla ani klasika v podobe Fitbit Flex.
6: Tablety
Samozrejme aj tento rok boli v kurze tablety. Ako inak, nemožno vynechať iPad Air 2 od Apple, ktorý sa mi osobne celkom pozdáva. A tak isto som sa mal možnosť hrať s tabletmi od Samsungu či s XPERIA TabletZ2, či Yoga tablety od spoločnosti Lenovo.
7: Notebooky
Čo sa týka notebookov, tu ma tešili produkty od spoločnosti ASUS, a keďže sa celkom rád hrám, tak sa mi veru veľmi páčil ASUS ROG. S tých klasických povedzme pracovných, alebo ak chcete neherných notebookoch, by som asi siahol po Lenovo ThinkPad Yoga, či po nejakom updatovanom Macbooku.
8: PC Hry
Áno bez mučenia sa priznám, že sa veľmi rád zahrám nejakú zaujímavú PC hru. V poslednom období ma však najviac oslovuje Eurotruck Simulátor2. Jedná sa pravdepodobne o jediný a najrealistickejšie spracovaný simulátor kamiónov.
Až ma zaráža, že s týmto nápadom už dávno neprišlo nejaké veľké herné štúdio. Nápad totiž prišiel z malej Pražskej frimy SCS Software.
Pánom slúži ku cti, že simulátor neustále vylepšujú, a dopĺňajú o nové možnosti. Zároveň ale pracujú aj na American Truck Simulátore, kde už jasne názov napovedá o čo pôjde.
Takže toto bol taký môj IT rok 2014. Toto boli veci, ktorými som v poslednom období žil, čo sa technológií týka. A aký bol ten váš technologický rok 2014?