Čo ma zaujalo na keynote WWDC2017 alebo zhrnutie s chladnou hlavou

Tak priatelia, včera sa nám skončila konferecnia respektíve keynote  spoločnosti Apple ku konferencii WWDC2017. A teraz sa už s trocha chladnejšou hlvaou môžeme pozrieť, čo tento rok Apple priniesol.  A že toho bolo mraky.

Úvod som dosť nestihol tak,že som absolútne minul Macbooky, či WatchOs. avšak to čo Apple predviedol pri iMac Pro, nenechalo chladným ani  mňa. A to som si už myslel, že som videl snäď všetky mysliteľné konfigurácie PC, a All in One. Nie nevidel.

 

Apple totiž pri iMac Pro stvoril doslova beštiu.  Jednak má tá mašinka luxusný dizajn v Space Gray farbe, a už to vyzerá pri 27 palcoh impozantne. ďalej ma odrovnala možnosť mať v ňom ako CPU naž 18 jadrový Intel Xeon procesor s taktom až 4 Ghz. Jop čítate správne.  Apple sa tak trocha zbláznil, ale v dobrom.

 

Grafika je tam Radeno Vega, a to s 11 alebo 22 teraflopsv konfigurácii single, či half precision a RAM je tam vysoko priepustná 8, či 16 GB RAM. Disková kapacita tejto šialenej mašiny môže byť až 4TB SSD A cenovka tejto beštie ? Ak sa správne pamätám, cena sa šplhala až niekde k 4000 dolárom. Avšak za túto beštiu, je to cena celkom adekvátna.  Takže Apple za mňa fajn.

 

MacOS Sierra som nestihol, a preskočíme aj iPad pro. Viac ma totiž zaujala softvérová časť, a to hlavne iOS, ktorý je celkom dosť prekopaný.. A to ako v iPhone verzii, tak omnoho viac v iPad verzii.

 

V iPhone vám udrie do oči prepracovaná liša, kde ste si rýchlo spúšťali foťák, kalkulačku, či napríklad baterku. Teraz si túto lištu môžete upravovať, a konečne pribudlo aj vypínanie a zapínanie mobilných dát. Tak isto som si všimol drobnú kozmetickú zmenu v zobrazovaní sily mobilného signálu. Už t niesú tie mätúce bodky, ale Apple sa pokorne vrátil k zabehnutým paličkám.

 

Tak isto pribudla funkcia nerušiť pri šoférovaní, ktorá zruší možnosť posielania SMS a iMessage, a človeka posielajúceho správu upozorní, že práve šoférujete.  Samozrejme si môžete nastaviť, ktoré čisla majú možnosť toto obmedzenie obísť.

 

Tak isto sa v Apple pohrali aj s aplikáciu fotky, kde môžete teraz ešte lepšie upravovať live foto, a dokonca bola použitá nová  kompresia ktorá by mala znížiť spotrebu miesta v telefóne, a to ako pri videách tak aj pri fotografiách.

 

Úplne luxusný je však iOS na iPade. Ten teraz poskytuje oveľa lepšiu prácu s aplikáciami. Onen dock ktorý si pamätáme z iOS 10 sa tu totiž stáva plnohodnotným dockom, s tým, že  ho môžete kedykoľvek vysunúť, a zapnúť ďaľšiu aplikáciu, a presunúť si ju vedľa momentálne spustenej.

 

S tým súvisí príchod plnohodnotného drag and drop na iPad. Môžete prenášať nie len dokumenty, či obrázky medzi aplikáciami. Môžete dokonca zobrať link webu, a preniesť ho do emailu, či správy. Týmto sa z iPadu stáva čoraz viac plnohodnotný pracovný nástroj.

 

iOS však priniesol aj  podporu mnoho nových technoloģií.  A jednou z nich je aj podpora AR, teda Augmentovanej reality, pomocou rozhrania ARkit, či podpora dnes moderného Machine Learning, pomocou rozhrania MLkit. či SiriKit, pre tých vývojárov, ktorý sa chcú hrať so Siri vo svojich aplikáciách.

 

Toľko aspoň moje highlity, ktoré som z celého WWDC stihol. Tý čo čakaly iPhone 8 ostali zrejme sklamaný, ale v konečnom dôsledku a s chladnou hlavou musím skonštatovať, že Apple to rozbalil tento rok celkom solídne.

3 názory na “Čo ma zaujalo na keynote WWDC2017 alebo zhrnutie s chladnou hlavou

 1. Braňo, je pre mňa absolútnou záhadou, ako aj po toľkých rokoch písania niekto dokáže robiť tak enormné množstvo gramatických chýb a preklepov. Čo veta, to aspoň jedna chyba. To naozaj nemôžeš text vložiť do Wordu, prípadne si nechať gramatiku kontrolovať internetovým prehliadačom? Aspoň tie preklepy by si si hneď všimol. Veď toto bije do očí – „Radeno Vega, a to s 11 alebo 22 teraflopsv.“
  K textu samotnému, ak chceš čitateľa článkom zaujať a chceš, aby si vôbec tvoj názor prečítal, nemôžeš napísať, že si konferenciu nevidel celú a tým pádom sa nevyjadríš k niektorým veciam. Pozri si ju zo záznamu a vyjadri sa potom. Preskočil si iPad Pro, ktorý je viacmenej jednou zo zaujímavejších predstavených noviniek. A cenu si nemusíš pamätať, strýko Google ti pomôže. Stačí len pohľadať.
  K nadpisu, čo je to čo ťa zaujalo? Pretože si len vypísal, čo tam bolo (nie všetko samozrejme) a že to Apple rozbalil. A čo znamená chladnou hlavou?
  Naozaj platí, dvakrát meraj a raz rež. Bez toho, aby si si po sebe vôbec prečítal, čo si vyprodukoval, nikdy nebudú takéto články vyzerať profesionálne a nebudú mať žiadnu výpovednú hodnotu.

  • Brano na to kasle coraz viac. Clovek by cakal, ze sa po tolkych zjebaniach polepsi, ale on to este viac flaka. Ako moze niekto pisat clanok bez toho, aby si overoval fakty? Co mas povolene len jedno okno a jeden tab v Chrome, ktory vyuzivas na wp admin? Ja spravim menej chyb v celom komentari, pri pisani z mobilu, po 3 pivach, v uplnej tme, o pol 3tej rano, ako on v jednej vete. Na tento blog sa chodim raz za cas pozriet len z recesie, aby som sa pobavil na coraz horsej kvalite „obsahu“. Nechapem, ako Branovi mozu posielat veci na test, ked vysledna kvalita je skor parodiou na recenziu. Komu niet rady, tomu niet pomoci.

   • No tak pri poslednom článku sa mi extra nedarilo to uznávam

Nie je možné pridávať komentáre.