Canon EOS 60D prvé oťukávanie a popis zariadenia

V týchto dňoch som od spoločnosti Megafoto.sk dostal na testovanie zrkadlovku Canon EOS 60D. JEdná sa o veľmi kvalitný prístroj spoločnosti Canon a zatiaľ sa s ním ešte stále učím fotografovať, a spoznávam ho. Berte prosím tento text skôr ako také prvé zoznamovanie sa s týmto prístrojom, než ako dáku finálnu recenziu. Takže poďme sa s Canon EOS 60D trošička zoznámiť.

V balení Canoon EOS 60D sa okrem samotného tela prístroja nachádza aj základný objektív 18-55mm. Ďalej v balení nájdete USB prepojovací kábel, video kábel, nabíjačku a samozrejme nesmie chýbať ani obsiahly manuál. Poďme sa však teraz pozrieť na dizajn samotnej zrkadlovky


Začneme pekne po poriadku zadnou stranou kde sa nachádza najviac ovládacích prvkov fotoaparátu. Hlavným prvkom je okrem hľadáčika určite aj prehľadný farebný displej, ktorý dokáže pracovať v dvoch režimoch. Ak fotíte cez hľadáčik, tak displej slúži len na rýchle zobrazenie odfoteného záberu, prípadne na pohyb v nastaveniach menu.

Avšak po prepnutí na live mode, ktorý aktivujete tlačidlom vpravo v rohu nad displejom, sa hľadáčik mechanicky uzavrie a vy môžete fotografovať pomocou displeja. Výhodou fotografovania cez displej môže byť fotografovanie napríklad na koncertoch alebo niekde, kde je viac ľudí, a vy môžete fotografovať napríklad ponad ich hlavy.

Vpravo od displeja sa nachádzajú dve tlačidlá. Prvým je tlačidlo menu. Pomocou neho sa aktivuje na displeji menu, v ktorom sa pohybujete pomocou kruhového ovládača umiestneného pod info tlačidlom. a voľby v menu potvrdzujete tlačidlom set v strede kruhového ovládača. Opätovným tlačidlom menu menu fotoaparátu znova deaktivujete pod kruhovým ovládačom nájdete tlačidlo unlock a tlačidlo na prehliadanie fotografií. Vpravo v rohu sa potom nachádzajú už len tlačidla pre zoomovanie pri prezeraní fotografií.

Pozrime sa však teraz na vrch prístroja, začneme v pravo hore. Tu sa nachádza informačný displej, ktorý poskytuje informácie o ISO a iných nastaveniach fotoaparátu. Pred displejom sa nachádzajú tlačidlá na nastavenia parametrov AF, DRIVE, ISO. nastavenia potom dolaďujete kruhovým ovládačom umiestneným tesne pred spúšťou.

Canon EOS 60D Canon EOS 60D

 

Na ľavej strane sa potom nachádza jednak samotný vypínač fotoaparátu a samozrejme veľmi dôležitý ovládač výberu režimu fotoaparátu. Tento ovládač vymysleli výrobcovia celkom šikovne pri iných fotoparátoch sa občas stáva, že si omylom prepnete režim, avšak tu musíte najprv stlačiť poistku a až potom prepnúť režim. V strede sa potom nachádza držiak na externý blesk a samotný zabudovaný blesk fotoaparátu.

Vľavo na boku nájdete konektory pre zapojenie mikrofónu, HDMI či video výstupu. Vpravo potom nájdete slot pre SD kartu. Na spodnej strane potom nájdete slot pre akumulátor.

Keďže je Canon EOS 60D veľmi komplexným zariadením rozhodol som sa ,že pokročilejšie nastavenia a funkcie si predstavíme v ďaľšom článku. Aby ste však mali predstavu, ako sa mi zatiaľ s Canon EOS 60D darí fotografovať, môžte si pozrieť fotografie v priloženej fotogalérii.