Bootuje to strašne rýchlo a volá sa to Presto

Na mojom malom starom eee PC, ktoré my pomaly ale isto slúži ako testovacie laboratórium na  rôzne linuxové distribúcie, momentálne testujem jeden celkom zaujímavý produkt. Neviem či sa dá nazvať plnohodnotnou linuxovou distribúciou. ale asi hej. Tam si nie som na čistom. Avšak produktu Presto od spoločnosti Xandros sa nedá uprieť jedna vec. A to veľmi rýchli boot time. Až tak rýchli, že ma to mierne zaskočilo. Ako to celé funguje ?

Z domovských stránok Presto si stiahnete trial verziu produktu. Áno Presto je komerčná distribúcia, avšak za miernu cenu niečo cez 15 euro. Po stiahnutí Presto nainštalujete tak, ako akýkoľvek program pre Windows. Avšak tu sa celá podobnosť s Windows aplikáciami končí.

presto_social_thumb

Po reštarte Windows sa objaví možnosť výberu, či spustíme Windows, alebo Presto. Samozrejme som sa rozhodol pre Presto. A ostal som v šoku. Celý systém nabehol bez preháňania za necelých 17 sekúnd. Za tento čas som mal plne funkčný desktop.  Samozrejmoťou bol hneď prístup k NTFS systému na disku. Tak isto flash fungoval bez problémov. Wifi, Skype a webcam taktiež. Vypnutie notebooku s Presto distribúciou je tak isto bleskové. Presto okrem ceny za licenciu ponúka samozrejme aj vlastný appstore. Nejako je to teraz v móde. Niektoré aplikácie sú free, niektoré trial, a niektoré komerčné.

presto_productivity_thumb

Avšak aby som Presto len neospevoval, našiel som na ňom jednu maličkú chybičku krásy. Možno je to len medzi netbookom a stoličkou. Ale mám dojem že chlapci zabudli ošetriť zatvorenie vieka notebooku. V takom prípade sa totiž Presto automaticky vypína. Mohli tam pridať nejaký sleep mode.

 

Tak či onak, Presto na mňa pôsobí ako celkom užitočný OS. Samozrejme uvidíme ako bude jeho vývoj pokračovať. Avšak za vyskúšanie rozhodne stojí. Inak celkom zvažujem jeho kúpu, lebo na netbooku sa mi celkom osvedčil, a 15 euro zas nie je až tak veľa no nie ? 

1 názor na “Bootuje to strašne rýchlo a volá sa to Presto

  1. Brano, aj MacOS alebo napr debian bootuju rychlo aj na slabych zariadeniach 🙂 Ale zase na Eee PC je to nazaj rychlost. Ja osobne meram cas od stlacenia tlacidla az po zapnutie prehliadaca a nacitania http://www.kusi.sk 😀

    Mno a kludne to kup, aspon ich podporis. Inak screeny si tiez mohol dat

Nie je možné pridávať komentáre.