ASUS ROG G75IJ: Elegantná herná mašina

ASUS ROG G75IJ

10

Výkon

10.0/10

Dizajn

10.0/10

Spracovanie

10.0/10

Pre

  • Vysoký výkon
  • Veľmi kvalitný obraz

Proti

  • Možno torcha veľký adaptér
  • Materiál lahšie chytá odtlačky

V týchto dňoch som mal možnosť vyskúšať najnovší herný notebook od spoločnosti ASUS zo série Republic of Gamers označený ako ASUS ROG  G75IJ. A ako toto delo vyzerá a ako sa na ňom hrá sa pozrieme v nasledujúcej recenzii.

Dizajn

Notebook ASUS ROG G75IJ prichádza v luxusnom futuristickom dizajne, ktorý na prvý pohľad pripomína americké neviditeľné lietadlá stealth. A čo  na tele notebooku nájdeme?

Na pravej strane notebooku nájdeme celkom slušnú nálož portov. Nájdeme tu  jednak vstup pre napájanie, hneď vedľa sa nachádza VGA výstup nasledovaný LAN portom a HDMI výstupom. Ďalej tu nájdeme dvojicu USB 3.0 portov, a klasické vstupy pre slúchadlá, či externé reproduktory.

Na ľavej strane potom  už toho veľa nenájdete. Tam sa nachádzajú znovu dva USB 3.0 porty, DVD mechanika, a slot zámku Kensington lock. No a na zadnej strane nájdeme už len štýlovo spracovaný vývod chladenia notebooku

Klávesnica

Po otvorení veka vás ako prvé zaujme klávesnica s niektorými celkom netradične spracovanými prvkami, a pár tlačidlami naviac.

Ako prvé ma zaujal zaujímavo tvarovaný medzerník. Jeho ľavá časť je totiž o niečo väčšia ako pravá. Poviete si, asi tak ako ja prečo preboha. Lenže uvedomil som si, že pri hraní niektorých hlavne akčnejších hier, môže byť takýto tvar medzerníka celkom výhodou, keďže počas hrania naň kladiete hlavne palec.

Ďalšou zvláštnosťou klávesnice, je netradične veľká klávesa CTRL na pravej strane. Lenže ono to má pravdepodobne rovnaký dôvod ako zväčšená časť  medzerníka. Teda maximálny komfort pri ovládaní hier. Aj keď tu sa mi občas stávalo, že som si CTRL poplietol s klávesou SHIFT. Samozrejme klávesy W, S, A, D sú zvýraznené.

Avšak celkom na poriadku neostala ani numerická klávesnica. Aj tu je zopár vecí inak , ako je človek zvyknutý. Napríklad tam kde by ste očakávali Num Lock, sa nachádza klávesa ktorá vyvolá špeciálnu utilitu na nastavenie parametrov notebooku. Numlock sa potom aktivuje kombináciou kláves fn a home, ktorý je umiestnený nad numerickou klávesnicou.

Nad samotnou klávesnicou sa nachádza séria zaujímavých funkčných kláves. Prvá z nich aktivuje priamo režim Nvidia Shadow Play, Ďalšia spustí Steam v hráčskom režime Big Picture no a potom sú tu ešte tri programovateľné macro klávesy, pod ktoráé si nastavíte funkcie podľa potreby.

Pod klávesnicou sa potom nachádza dostatočne veľký a presný touchpad. No a keďže je to herný notebook, nie vždy je touchpad vhodné použiť, a tak sa dá veľmi jednoducho kombináciou kláves  vypnúť.

Displej

Nad klávesnicou nájdeme v mojom prípae veľmi kvalitný 17 palcový displej. Potešilo ma, že sa tu niekto zamyslel, a nepoužil lesklý, ale matný displej s maximálnym rozlíšením 1920x 1080, a treba povedať, že sa po celý čas testovania naň pozeralo naozaj veľmi dobre.

Železo samotné

A dostávame sa k tomu, čo vás všetkých zaujíma asi najviac. Na čom toto delo vlastne beží. Tu treba samozrejme upozorniť, že konfigurácia sa môže rôzniť podľa toho čo si vyberiete. Tá moja však bola veľmi zaujímavá.

Ako procesor sa v notebooku nachádzal Intel Core  i7vPro Haswell, taktovaný na 2,3 GHz s možným naboostovaním až na  3,5 GHz.

Nasledovala dvojica grafických kariet. Prvá integrovaná Intel Iris, a druhá  taká maličkosť Nvidia GeForce 980m GTX s 4GB DDR pamäte. Notebook samotný mal ptom  8GB RAM. Zaujímavo bol riešený úložný priestor.

V mojej konfigurácii sa nachádzali dva disky. Prvý bol SSD disk, s kapacitou  200GB, určený hlavne na chod systému a hier, no a druhý bol 1TB klasický disk, určený na vaše dáta. Celkom zaujímavé kombo čo poviete? Čo sa týka pripojiteľnosti, okrem LAN je samozrejmosťou Bluetooth 4.0, či Wifi podporujúca aj najnovší ac štandard, takže o rýchle pripojenie máte postarané.

Veľmi dobrou kapacitou sa hrdí aj batéria. Tá  má 6000 MAh avšak mám dojem, že žiaden hráč si netrúfne hrať hru len a len na batérii notebooku.

 

Ako sa na tom hralo?

Ak by som to mal opísať jedným slovom, povedal by som výborne. Mal som tu už zopár herných notebookov a treba povedať, že tento posledný ASUS ROG je veľmi podareným kusom.

Hral som na ňom veci ako Battlefield 4, Eurotruck Simulátor 2, War Thunder, Dota 2, či League of Legends, no a treba povedať, že notebook nezaváhal pri žiadnej z hier ani na chvíľu. Podotýkam že všetky hry bežali na plných detajloch.  FPS pri WarThunder dokonca dosahovalo niekedy hodnoty až 112 FPS a to miestami aj pri súčasnom streamovaní na Twitch. Na mojom desktope som rád za  60 FPS.

Čo sa týka zvukovej stránky, aj tu je na tom tento notebook veľmi dobre. Ale tak či onak každý hráč si pravdepodobne napokon pripojí vlastné slúchadlá.

Potešila taktiež utilita priamo od spoločnosti ASUS, pomocou ktorej si môžete nastaviť najrôznejšie parametre notebooku, od zvukových ekvalizérov, až po naporgramovanie makro kláves.

 

Čo dodať na záver?

Ak ste vášnivý hráč, a požadujete špičkovú kvalitu a výbavu spojenú s reprezentatívnym dizajnom, a neodradí vás ani mierne vyššia cena, tak si myslím, že posledná rada notebookov ASUS ROG,  je veľmi dobrou  voľbou, keď sa budete obzerať po novom hernom železe.