Ak ste niekdy uvažovali nad tým, že sa pustíte do nahrávania vlastného podcastu, tak je tento článoček pre vás ako stvorený. Opíšem vám v krátkosti ako vzniká podcast Weekendcast, ktorý nahrávam ja s Depim.
Výbavička
Na tomto mieste by som vám chcel povedať, čo potrebujete na nahranie podcastu vo dvojici v prípade, že ten druhý z dvojice býva v inom meste, ako je to u mňa s Depim. Za prvé je potrebný program Skype. Ten sa nám veľmi osvedčil a úspešne ho pri nahrávaní používame. Ďalej to chce nejaké kvalitnejšie slúchadlá s mikrofónom. Mikrofón by mal mať vlastnosť noise cancelling, teda akési odšumenie, či ako to správne preložiť. Vtedy je zvuk čistejší. A samozrejme to chce kvalitné internetové pripojenie. Je vhodné aby mala zvuková karta toho kto nahráva možnosť vstupu What u Hear. Teda aby nahrávala akýkoľvek zvuk, ktorý prejde počítačom. Inak nezabudnite potom vypnúť ICQ. Ok toľko k základnému softvér a hardware. A v čom to celé nahrať a zostrihať?
Nahrávame a striháme
Na nahrávanie používame skvelý opensoource editor Audacity. Audacity zatiaľ nemal nikdy vážnejší problém a keďže je zadarmo vrele ho odporúčam. Na strihanie používam program REAPER v neregistrovanej verzii, čo chvalabohu ale neznamená funkčné obmedzenie. Ak by ste vedeli o free alternatíve dajte mi vedieť do komentárov. Takže povedzme, že ste podcast úspešne nahrali. Ako ho teda publikovať?
Publikujeme
Ja s Depim úspešne používame na webe Weekendcastu systém WordPress. Pre WordPress je napísaný jeden veľmi šikovný plugin pod názvom Podpress. V podpresse pod daným príspevkom len pridáte cestu k mp3 s podcastom a systém sa už o všetko postará sám.
Záver
Takže ako vidno podcasting nie je naozaj vôbec zložitá záležitosť. Stačí len trocha chcieť. Mať dobré nápady a témy. Samozrejme najlepšie je mať aj parťáka do dvojice, lebo české príslovie Ve dvou se to lépe táhne v tomto prípade platí dvojnásobne. Ak teda máte chuť skúsiť podcasting Hurá do toho.