Ako bolo na konferencii CloudCamp 2013

Včera som sa zúčastnil na výbornej konferencii venovanej Cloudu nazvanej CloudCamp 2013. Team okolo Zuzany Urbanovej a Martina Mráza ukázal,že organizovať eventy proste vedia. Konferencia sa konala v moderných úplne nových priestoroch budovy STU FIIT Bratislava v Mlynskej doline. Voľba priestoru bola podla mňa výborná. K dispozícii bolo 5 prednáškových sál, delených na Demo Room, kde ste si mohli technológie odskúšať, Devel a Vendor Rooom, či Social Room a Intro Room. Vo všetkých sálach bežali veľmi zaujímavé prednášky. Samozrejme však nie je absolútne v ľudských silách sa zúčastniť všetkého, a tak som na to šiel s výberom.

Prvá prednáška, ktorej som sa zúčastnil bola od Libora Nedasa zo spoločnosti VMWare. Hm lenže prednáška ma tak trocha aj sklamala. Samozrejme dozvedeli sme sa veľa zaujímavých vecí s kuchyne VMWare, avšak miestami prednáška znela ako čistý marketing zachádzajúci do mierneho navážania sa do konkurencie. Lebo povedať niečo v zmysle, že Amazon je lacný cloud a my sme tý dobrý a Microsoft iba s Azure niečo skúša, no neviem. Myslím že to na odbornú prednášku nepatrí. Ak by to totiž s Amazonom tak bolo, určite mu nezaplatí CIA aby jej slúžil ich cloud. Až na tento nemilý moment, ktorý sa mi na prednáške vôbec nepáčil, však bola prednáška na odbornej úrovni.

Po tejto prednáške som sa viac socializoval ako je dnes moderné hovoriť, pretože som na CloudCampe stretol veľa známych ľudí s ktorými bolo naozaj o čom pokecať. Ďalšia prednáška, ktorej som sa zúčastnil, sa konala v Intro Room. Prednášal tam Matej Ftáčnik s firmy Qualityunit, o vzťahu obchodník klient v zmysle poskytovania podpory.

Ono je veľmi ľahké postarať sa o 100 zákazníkov, ale čo ak máte 30 000 zákazníkov globálne a ešte aj v rôznych časových pásmach ? Tu je ideálnym pomocníkom systém LiveAgent, ktorý poskytuje možnosti LiveChatu na webe ale napríklad aj proaktívneho chatu.

Teda ak sa klient zdrží na podstránke s cenami nejako dlhšie ,vybehne mu okno s fotografiou agenta a s otázkou či mu môžem nejako pomôcť. Veľmi šikovne vymyslené. Treba Mateja Ftáčnika pochváliť. Prednášku odprezentoval vtipne ale zároveň vecne, a to aj napriek tomu, že nebol úplne najzdravší.

Potom nasledovala obedňajšia prestávka. Dal som si v miestnom bufete celkom dobrý hamburger, a rozmýšľal som, na akú ďalšiu prednášku sa vybrať, keď tu mi padla do oka prednáška o Bitcoin. Keďže ma táto téma celkom zaujala. Prednášajúci síce skvele vysvetlil fungovanie Bitcoinu po technickej stránke. To vysvetlenie naozaj nemalo chybu. Ale Aj keď niesom ekonóm tak niektoré ekonomické myšlienky my prišli naozaj divné. Ale rád som to prežil, keďže mne šlo hlavne skôr o pochopenie technickej stránky veci Bitcoinu.

Následne som sa zúčastnil prednášky o hraní v cloude, ktorá sa konala v Social Room. Marcel Klimo tu nádherne odprezentoval históriu systémov, ktoré viac či menej úspešne umožňovali hranie sa v cloude. Jeden s tých v našich končinách viac známych systémov, je pravdepodobne OnLive, ktorý som sa snažil aj osobne odskúšať, avšak podarilo sa mi naň pripojiť viac menej náhodne. Respektíve pripojiť som sa pripojil, ale či si aj zahrám, bola vždy tak trocha lotéria. Ale som rád, že Marcel dal túto prezentáciu. Netušil som totiž napríklad, že niektoré tieto systémy implementujú do svojich settopboxov aj mobilný operátori.

Avšak CloudCamp to nie je len sedenie na zadku na prednáškach. CloudCamp je aj o zaujímavých atrakciách.A tak ste si v Social Room mohli napríklad od Spaceunicorn požičať komixy. Tak isto ste si svoje mentálne sily mohli zmerať v Mindballe. Dokonca som zahliadol predajcu letov do vesmíru. Na cenu takéhoto niečoho som sa však radšej ani nepýtal.

Tak isto bolo k dispozícii tak prepotrebné občerstvenie v podobe kávy. Či už od cateringu ppri sálach, alebo od Pána Králička pri prezentačnom stánku spoločnosti CisCo. Po prednáškach sa večer konala menšia afterparty s veľmi dobrým rockovým koncertom.

Neodolal som a zodve pesničky som zachytil na video, ktoré by sa malo nachádzať niekde tu naokolo. CloudCamp 2013 bol naozaj skvelý. A ako som písal na začiatku článku, Team okolo Zuzky Urbanovej a Maťa Mráza to naozaj vie. Už teraz sa teším na budúci ročník.