AirLive WL-2600CAM – bezdrôtové bezpečnostné riešenie

V týchto dňoch sa mi dostala do rúk celkom zaujímavá IP kamera spoločnosti Ovislink. Jedná sa konkrétne o WiFi IP kameru AirLive WL-2600CAM. A ako sa s touto kamerou pracuje a ako sa používa, tak na to sa pozrieme v nasledujúcej recenzii.

Balenie

IP kamera prišla zabalená v celkom elegantnej modro bielej škatuli. Po rozbalení škatule ma čakali nasledujúce veci. Jednak to bola samotná kamera, Nasledovala Wifi anténka, CD-ROM s ovládačmi. Nechýbal ani držiak na stenu a nožičky na kameru. Samozrejme adaptér, a naozaj veľmi stručná príručka. Samotný rozsiahly manuál sa totiž nachádza na priloženom CD vo formáte PDF. Potom čo som sa zbežne zoznámil z obsahom balenia, začal som skúmať samotné telo kamery.

DSC_0163 DSC_0165

Takže čo tu nájdeme ?

Na prednej strane kamery nájdeme okrem objektívu aj IR diódy pre nočné videnie, tak isto tu nájdeme aj mikrofón  a kontrolky funkčnosti kamery. Prvá kontrolka oznamuje, či je kamera pripojená v elektrickej sieti. Druhá má dve polohy. Ak svieti namodro, kamera je pripojená k vašej LAN sieti. Ak svieti do červena, tak je kamera pripojená k vašej WiFi sieti. Toľko predná strana zariadenia. Zaujímavejšia je však zadná strana. Tu okrem  klasického portu na LAN kábel a koncovky na primontovanie Wifi antény nájdete aj  dva vstupy pre jack a to audio in a audio out. Táto kamera má totiž možnosť dvojcestného audia. Teda jednak jeho vysielanie s kamery smerom k vašim ušiam, ale po pripojení reproduktora, môžete aj vy na prípadného votrelca zakričať, nech láskavo opustí priestor, a tak mu pripraviť nemilý moment prekvapenia. Celkom užitočná možnosť čo poviete. Toľko k základnému opisu zariadenia. Poďme sa pozrieť na niektoré jeho nastavenia a ovládanie.

DSC_0169 DSC_0170

DSC_0168

Ako sa s tým pracuje ?

Nastavenia tejto IP kamery sú neskutočne rozsiahle a detailné. Od  takých vecí ako určenie kvality prehrávaného videa, až po programovanie defaultnej polohy zariadenia, či nastavenia motion detection systému a následného zaslania alarmu na váš mail. V administrácii je tak isto možné nastaviť aj zasielanie fotografií na váš FTP server. Kamera priamo podporuje takzvané dynamické DNS. Teda ak si želáte sledovať vašu kameru mimo vašej LAN siete, napríklad pokiaľ ste na dovolenke, môžete. Stačí Vám aktivovať si dynDNS službu u niektorého s podporovaných poskytovateľov. Otvoriť na routri príslušné porty, a je to. Môžete vašu kameru sledovať hoc aj z druhého konca sveta. Kamera disponuje dvoma motorčekmi pre pohyb na hor a nadol a tak isto doprava a doľava. V menu tak nájdete aj položku PT control, za pomoci ktorej môžete kameru jednoducho ovládať, a sledovať tak rozsiahly priestor.

Kamera tak isto disponuje aj takzvaným Patrol režimom. Áno tým zdatnejším už asi docvaklo. Totiž keď si tento režim správne nastavíte, tak vaša kamera bude automaticky prechádzať zadaný priestor.

Nemáte niekde na dovolenke prístup k PC ale máte moderný mobilný telefón ? Nevadí.  Kamera je schopná vysielať video cez protokol RTSP aj na váš mobilný telefón.

Ďalšou celkom zaujímavou alternatívou, ktorej som však akosi neprišiel na chuť, je možnosť sledovať kameru vďaka Live Messengeru. Prečo som tomu na chuť neprišiel ? Nuž za prvé musíte samozrejme pre kameru vytvoriť nový account. To nie je problém. Čo ma však trocha zarazilo, bolo to, že kamera poslala IP nie len mne, ale aj tomu s kým som chatoval. Takže bojím sa, že táto možnosť ostane nevyužitá.

Pochváliť však musím stránku zabezpečenia kamery. Totiž, je na vás či k nej budete pristupovať cez klasický HTTP protokol, alebo či si vygenerujete a nainštalujete platný HTTPS certifikát. Tak isto môžete mať viac druhov účtov. A to v pozícii admin, operator a viewer. Myslím že rozdiely nemusím nejako vysvetľovať. Každému acocuntu môžete ešte nastaviť samostatné prístupové heslo, čo je naozaj skvelé, ak chcete aby vašu kameru videli len určitý ľudia, a nie pol sveta.

Jedno by som celému rozhraniu predsa len vytkol. V dnešnej dobe je akosi príliš orientované na Internet Explorer a Active X prvky. A tak napríklad v prehliadači Google Chrome, neuvidíte niektoré ovládacie prvky prehrávača ako je zapnutie audia alebo zoom. Väčšia kompatibilita prehliadačov by v tomto prípade naozaj prospela.

A ako to vidí  v noci ?

Ako som bol spomínal, kamera disponuje aj IR diódami pre nočné videnie. Tak som bol celkom zvedavý aký výkon tento systém podá. Musím skonštatovať jedno. Klobúk dole. Tak výkonný systém nočného videnia som ešte nevidel. A keďže je to bezpečnostná kamera, je tu nočné videnie dosť podstatné. Kameru som umiestnil na jednu noc dole do haly kde bola  absolútna tma. Z nasledujúceho screenshotu, si môžete urobiť obrázok o naozaj dobrej kvalite systému.

nocnevidenie

Nočné videnie. Vľavo je možno vidieť ovládanie kamerky

Čo dodať záverom ?

IP kamera AirLive WL -2600CAM je skutočne vydarený model. Ale ako som spomínal, aj tu je čo zlepšovať, hlavne čo sa týka podpory novodobých prehliadačov, ako je napríklad Google Chrome. Inak ak hľadáte riešenie na sledovanie predajne, alebo vnútra kancelárie, je tento model celkom príjemným riešením.

10 názorov na “AirLive WL-2600CAM – bezdrôtové bezpečnostné riešenie

  1. Ahoj vďaka za pochvalu a zároveň námety. Samozreje video som mohol hodiť to je fakt, ale možno ešte niečo pridám takže nikdy nehovor nikdy

  2. Super popis, len by bolo dobré keby si dal aj obrázky … napr. Tvoj stôl, vo všetkých rozlíšeniach resp. v podľa Teba najlepších rozlíšeniach a samozrejme To isté (tie isté obr.) vo variante s nočným prisvietením. Toto by z tej recenzii troška chýba, ale inak GOOD JOB.

  3. Super popis, len by bolo dobré keby si dal aj obrázky … napr. Tvoj stôl, vo všetkých rozlíšeniach resp. v podľa Teba najlepších rozlíšeniach a samozrejme To isté (tie isté obr.) vo variante s nočným prisvietením. Toto by v tej recenzii troška chýba, ale inak GOOD JOB. No a keby si ešte pridal aj sample video, napr. ako kývaš do kamery v optimálnom rozlíšení a bez alebo s prisvietením.

  4. Ahoj, vedel by si vyskusat aj bez prisvetlenia diod zosnimat nieco v noci, ako napr povedzme nocne parkovisko pod lampami ?

  5. Ahoj, vedel by si vyskusat aj bez prisvetlenia diod zosnimat nieco v noci, ako napr povedzme nocne parkovisko pod lampami ?

Nie je možné pridávať komentáre.