WWDC2014 za nami a máme tu novinky v OS X či nový iOS8

Tak priatelia. Dnes sa uskutočnila udalosť na kotorú čakali všetci, pravoverný fanúšikovia Apple a hlavne Apple vývojári.

Začala sa totiž konferencia WWDC 2014. No a na jejj Keynote Apple predstavil niekoľko noviniek, ktoré boli tento raz hlavne o systémoch. Ten kto čakal nový iPhone či nebodaj iWatch alebo oznámenie akvizície Beats bol asi trocha sklamaný.

Najprv prišiel na rad OS X, tento raz s kódovým označením Yosemithe. No a treba povedať, že tu sa rumors o redizajne a väčšiemu priblíženiu k iOS zakladali na pravde, a niekoľko záležitostí ma neskutočne potešilo.

Celkom dobre vyzerá napríklad prekopané Safari, ktoré ešte viac  zjednodušuje zdieľanie. Tak isto sa do OS X dostala aj funkcia, ktorá umožní dokončiť rozpísaný mail napríklad na iPhone. Tak isto Airdrop sa stal obojsmerným a odteraz je možný Airdrop aj z mobilu na Mac.

Super fíčurov je elegantné  prijatie  hovorov priamo  v prostredí OS X.  Novinkou je tiež Instant hotspot, kde si MAc spozná že je blízo iPhone, a ponúkne vytvorenie hotspotu. Hodí sa hlavne na konferách 😀

 Potom prišiel na rad iOS8

Tu Apple predstavil tiež slušnú várku noviniek.  Medzi tie užívateľsky príjemné záležitosti patrí napríklad posielanie skupinových SMS, či tak ako mámerýchli prístup dvojitým tapnutím k aplikáciám, tak máme prístup aj k najčastejšíe volaným kontaktom.

Ak nám príde napríklad hlasová správa, a uvidíme ju na lockscreene, vypočujeme si ju jednoduchým priložením iPhone k uchu. Celkom šikovné no nie?

Šikovnou vecou v novom notifikačnom centre je možnosť rýchlo odpovedať na správy či statusy. Vívojári tam tiež budú môcť umiestniť  widgety, čo je tiež celkom fajn.

Klávesnica od teraz ponúka dva spôsoby písania. a to keyboard Quick type alebo Swype.  Kde pri druhom spôsobe po klávesnici len ťaháte prstami. osobne Swype štýl ale neuznávam a ostávam verný klasike.

Siri Siri, aj tu nastali celkom zaujímavé zmeny. Do Siri bola integrovaná technológia Shazamu na vyhľadávanie pesničiek, a  ako má Google povel na vyhľadávanie OK Google, tak odteraz Siri spustíte povelom Hey Siri.

Celkom zaujímavou novinkou je Family sharing.  Z niekoľkými členmy rodiny totiž nezdielate len fotografie a obsah, ale napríklad aj možnosť nakupovať appky na jednu kreditku. A nebojte sa vaše deti to nezneužijú.

Vám ako rodičovi príde na vaše zariadenie notifikácia, že si vaše dieťa chce niečo kúpiť. No a buď povolíte alebo má proste smolu.

Appstore sa dočkal jednej podstanej inovácie. A to takzvaného TestFlight režimu, kde budú môcť vývojári pozývať používateľov do beta testov aplikácií.

Ďalšou sociálnou sieťou ktorá sa dočkala integrácie priamo do OS  je Pinterest. Appel však predstavil aj aplikácie pre starostlivosť o zdravie. pod názvom Healtkit a iHealth.

Homekit zase umožňuje vývojárom priniesť na iOS riešenia na ovládanie celého domu, od svetiel až po otváranie dverý.

Metal sa potom zaoberá grafickými efektami v hrách a zrýchlenie grafiky podobným štýlom ako to poznmáme napr s desktopového CryEngine. No a  Touch ID sa otvorilo aj vývojárom aplikácií, čo môže priniesť celkom zaujímavé možností.

 Záverom

WWDC 2014 a jeho keynote bol celkom zaujímavým eventom s kopou noviniek. Páči sa mi dizajn nového OS X a už sa teším na Beta verziu. Apple tak isto potešil aj veľa vývojárov hlavne novým programovacím jazykom, ktorý už nie je zátvorkové peklíčko.

Sklamaný boli možno tý, ktorý očakávali aj nový iPhone 6 či iný HW, ale keďže toto je skôr konferencia pre vývojárov, očakávať tieto zariadenia bol tak trocha nezmysel. Tak či onak som celkom zvedavý, už teraz inštalujem iOS 8 a ak všetko dobre dopadne  uvidíte ho priamo vo videu.

 

WWDC Keynote som sledoval na projektore spoločnosti  Tagline_Logo_blue and black