Už sa teším na DrupalCamp Bratislava prídete ?

V sobotu 27. februára 2010 sa v priestoroch centra súčasnej kultúry A4 – Nultý priestor v Bratislave uskutoční prvý slovenský DrupalCamp – konferencia používateľov a vývojárov open source redakčného systému Drupal(http://drupal.org/), s podtitulom Prednášky pre začiatočníkov aj pokročilých.

Program bude pokračovať v nedeľu 28. februára v čajovni Čajka v študentskom komunitnom centre Unik workshopom Drupal "code sprint", počas ktorého bude slovenskou Drupal komunitou bezplatne vytvorená webová stránka pre neziskovú organizáciu ACET SR, pôsobiacu v oblasti prevencie HIV/AIDS.

So svojimi prezentáciami vystúpia aj známi slovenskí Drupal developeri ako Martin Hrabovčin, Martin Valášek, Dávid Lukáč, Boris Gombarčík a Jozef Tóth, taktiež Drupal developer a designer žijúci v Prahe a pracujúci v Londýne -Marek Soták, či riaditeľ IT spoločnosti TechnoErgonomics – Andrew Burcin. Martin Mičúch predstaví  Drupal ako nízkonákladovú platformu pre business web aplikácie, David Monoszon zaostrí na SEO optimalizáciu a Gabor Hojtsy -maintainer Drupal 6 sa pozrie na bezpečnosť webu.

Cieľom organizátorov je popularizácia systému Drupal a oživenie Drupal komunity na Slovensku. Okrem účastníkov zo Slovenska je očakávaný aj záujem z Čiech, Rakúska či Maďarska. Organizačný tím tvoria ľudia pracujúci s týmto systémom profesionálne, ale i vo voľnom čase pre neziskové projekty a zábavu. Účasť na DrupalCamp Bratislava 2010 je zdarma a otvorená pre všetkých, od úplných začiatočníkov, až po profesionálov.

Drupal má vo svete veľmi aktívnu komunitu, ktorá sa stretáva na rôznych akciách, od rozsahovo najmenších meetupov až po veľké konferencie DrupalCon, organizované pravidelne každých šesť mesiacov.

Čo je Drupal?

Drupal je bezplatný open source softvérový balík, ktorý umožňuje jednoducho publikovať, spravovať a organizovať obsah webovej stránky. Je nástrojom na tvorbu webových stránok, umožňuje ľahké vytvorenie, aktualizáciu a spravovanie stránok bez nutnosti rozsiahlych technických vedomostí. Užívateľské rozhranie Drupalu umožňuje pridávanie podstránok, navigácie, obrázkov a súborov a jeho bezpečnostné prvky umožňujú nastavenia rôznych úrovní oprávnení pre užívateľov. Ako stránka rastie, je jednoduché pridať rôznu funkcionalitu z tisícov modulov, ktoré sú dostupné na stiahnutie. Drupal je odporúčaný ako jeden z najlepších webových frameworkov a jeho použitie prudko rastie.

Robustnosť, škálovateľnosť a použiteľnosť Drupalu aj v komerčnej a vládnej sfére potvrdzujú mnohé významné firmya osobnosti, ktoré si pre správu svojho obsahu zvolili práve redakčný systém Drupal.

Aktuálny "showcase" takýchto webov nájdete napríklad na stránke Driesa Buytaerta, zakladateľa Drupalu.

Drupal používa už aj:

Vláda: USA, Belgicko, Anglicko, či Nový Zéland

Média: MTV, CNN, BBC, France24

Hudobní interpreti: Metallica, Britney Spears, Robbie Williams, Beyonce

Organizácie: Greenpeace, Oxfam, Harvard, NASA

Spoločnosti: Sun Microsystems, Yahoo!, Ubuntu, Nokia, Intel

Na Slovensku zatiaľ Drupal nie je natoľko rozšírený, avšak užívateľov a aktívnych členov komunity pribúda. Je len otázkou času, kedy aj u nás veľké firmy a vláda začnú dôverovať open source riešeniam, ako sa stáva trendom v západných krajinách. V našich zemepisných šírkach Drupal využívajú napríklad Hospodárske noviny, portál Hudba.sk, FUN Rádio, či TV Prima.

Ďalšie informácie o Drupale nájdete na stránkach

http://drupalcamp.sk

,

http://drupal.sk

a

http://drupal.org